מלפפונה, מלפפונה, מה עשית לנו? עד הרגע האחרון כמעט כל חברי הפאנל שמו את הקלפים על מאיה ורטהיימר, וכמוהם גם רבים וטובים אחרים, כמו למשל מעיין אדם שאפילו התערבה על כך קבל עם וסטורי. אלא שברגע האמת, הצמד המוזיקלי שלנו, סטטיק ובן אל, היו אלה שטרפו את הקלפים בשולחן והצליחו לנחש את הזהות של המפורסמת מאחורי תחפושת מלפפון חמוץ. ומי שהסתתרה לאורך כל הדרך היא לא אחרת מאשר מנחת הטלוויזיה, עינת שרוף, ועכשיו כשסוף סוף אנחנו יודעים את הפרט הזה, אפשר לנשום לרווחה. אז איך הרמזים קשורים אליה? בואו נתחיל.

נחשפה: זו המפורסמת בתחפושת המלפפון החמוץ (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
עינת שרוף ברגע החשיפה | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12

>>רוצים עוד רמזים? היכנסו עכשיו לאינסטגרם או לפייסבוק של הזמר במסכה

הרמז הראשון

 1. את מלפפון חמוץ הכרנו כשהיא עומדת בחושך, וקולו של חיים יבין נשמע ברקע ומודיע – "גבירותיי ורבותיי – מהפך". זהו כמובן רפרנס לשנת 1977, בה אביה של שרוף נבחר להיות ח"כ מטעם מפא"י של אותה שנה.
 2. לאחר שהאור נדלק, אנחנו רואים את מלפפונה עם סיגר ביד וכוס שמפניה. היא כותבת במחברת המהודרת את המילים: "יומני היקר", וזהו רמז שמוביל אותנו אל הספר של שרוף בשם "יאללה שרים". למעשה, זוהי אסופת שירים, בהם משולבים קטעים מתוך יומן אישי שכתבה במסעותיה בעולם. מלפפונה, תקחי אותנו איתך פעם הבאה, טוב?
 3. מלפפון חמוץ ממשיכה לספר לנו שהשמנה והסלתה של החברה הישראלית תמיד הקיפו אותה, וכאן אנחנו עדים לשלוש תמונות. האחת עם ויקי כנפו, השנייה עם יאיר ואבנר נתניהו והשלישית עם אלי פפושדו. מה הקשר לשלושתם? אז ככה – התמונה הראשונה מתייחסת לסדרה "ויקי ואני" בה שיחקה שרוף, השנייה לסדרה "ילדי ראש הממשלה" והשלישית קשורה לעובדה שפפושדו היה לקוח קבוע במועדון הגנקי, בו שרוף הובילה את תחום השירה בציבור.
 4. מכאן, היא מספרת לנו על ההורים שלה. "אמא שלי הייתה מלכה, לאבא שלי היה נהג פרטי". מי שמעורה בחייה של שרוף בטח יודע שלאימה קוראים מלכה, ואילו אביה היה ח"כ ולכן היה לו נהג צמוד.
 5. למרות הייחוס המשפחתי, מלפפונה מספרת לנו שתמיד ידעה שאם תרצה את הדבר האמיתי, תצטרך להשיג אותו בעצמה. הדבר האמיתי זהו שמו של שיר שהוציאה בעבר.
 6. את הדבר האמיתי היא כמובן כבר השיגה, ומכאן מלפפונה משלבת ידיים עם המאבטח ונעלמת לה לאט לאט, כשעל הגלימה שלה אנחנו מגלים סמיילי ענק. אם במקרה לא ביקרתם ביפן, נספר לכם שפירוש המילה "שמח" ביפנית זה גנקי. כן, כן, ממש כמו מועדון הגנקי.

>> לא רק מלפפונה: מי הסתתר מתחת לתחפושות הקרמבוהקקטוסהדב, הכריש, השור, הפטריה והפופקורן?

הרמז השני

 1. אחרי שהכרנו קצת את מלפפון חמוץ, אנחנו חוזרים אליה והפעם באמצע קטיף תפוזים. למי שלא יודע, שרוף גדלה במושב, ובבעלות הוריה היה פרדס ואף לולים. שוב מלפפונה, קחי אותנו איתך.
 2. היא מספרת שעוד בילדות רצתה לבלוט מעל כולם וזה לא היה מסובך, משום שבמקום ממנו הגיעה כולם התעסקו בערוגת הגינה. למעשה, זהו השיר הראשון שאימה של שרוף הכריחה אותה לשיר בפני אנשים כשהייתה בת ארבע בלבד.
 3. מלפפון חמוץ ממשיכה אל השביל, ולצידו שלט עם הכיתוב "נואיבה". מסתבר שבגיל 14, קצת לפני מות אביה, שרוף שהתה חודשיים בנואיבה שבסיני ומאז התאהבה במקום. אביה הסיע אותה לשם, ולאחר החופשה נפטר. זהו פרט שמלווה אותה עד היום.
 4. וזה כמובן לא הכל, כי מלפפונה מספרת לנו שהיא חיפשה סמטה מדברית לברוח אליה, וזהו למעשה שם ההרכב הראשון שהייתה חברה בו.
 5. בפנייה הבאה בשביל אנחנו שמים לב לשלט "הבאר של סבא", וכוונת המשורר כאן היא כזאת: אחרי המוות של אביה, עברה שרוף ללמוד בבאר טוביה. אז למה סבא? סבא טוביה כמובן.
 6. הפעם מלפפון חמוץ הולכת לכיוון שלט שמצביע שמאלה לנחל עורבים, ושלט ימינה עם הכיתוב "לשיר זה כמו להיות ירדן". בנחל העורבים רומזים לנו על שירותה הצבאי בעורב צנחנים, שם אף פגשה את הגרוש שלה, נכנסה להיריון והתמסרה לחיי המשפחה. אחרי שנתקלה בשלט העצור, שרוף חוזרת אל השלט הימני ואנחנו מבינים שהשמות שיר וירדן, מתייחסים למעשה לשמות התאומות שלה. עכשיו הכל מובן.
 7. לבסוף, מלפפונה מספרת לנו שמצאה עצמה שוקעת בעליבות החיים, אבל דווקא משם הצליחה לצמוח לגבהים חדשים. כאן הרפרנס הוא ל"עלובי החיים", המחזה הראשון שנבחנה אליה לאחר שילדה את התאומות, מה שהחזיר לה את הניצוץ לבמה.

הרמז השלישי

 1. מלפפון חמוץ שלנו מארגנת מסיבה במרפסת, ותולה קישוטים בצורת רימון. זהו רמז ברור לכך שלמדה בבית הספר למוזיקה "רימון".
 2. הם ממשיכים לקשט את המרפסת, ושני מאבטחים עולים על השולחן כדי לתלות את השרשראות. זהו רמז לעלייה על השולחנות במועדון הגנקי. בהמשך, המאבטחים יורדים מהשולחן, ומלפפונה שפורשת עליו מפה צבעונית, מניחה גם כד עם חצבים לקישוט. כאן החצבים מתקשרים למקום בו גדלה – מושב חצב.
 3. מלפפון חמוץ ממשיכה לספר לנו שפגשה את המוות בגיל צעיר, והמשפט מתייחס כמובן למות אביה, שנדרס כשהייתה בת 14 בלבד.
 4. ההכנות לחגיגה ממשיכות, והמאבטח מביא צלחת מלאה בשווארמה, מה שמוביל אותנו לסרטון המפורסם שבו שרוף נחנקה משווארמה במהלך שידור חי בערוץ 24. המטעמים ממשיכים להגיע, והפעם אנחנו רואים עוף שלם וצלוי שמונח על השולחן. מי שקצת מכיר את שרוף, בטח יודע שהיא הפרזנטורית של חברת "עוף טוב". המנה האחרונה מוגשת, ומלפפון חמוץ מניחה על השולחן קערת מג'דרה גדולה. ההסבר לכך הוא ששרוף שיחקה את הדמות מג'דרה בסדרה "גיבור אמיתי".
 5. אחרי שהשולחן עמוס בכל טוב, מלפפון חמוץ מודה שמבחינתה כל יום הוא חג. זהו רפרנס לשיר "יש לי יום יום חג", שהיה לאחד השירים שייצגו אותה בתקופת הגנקי.
 6. בסופו של דבר אנחנו עושים זום אאוט למקום, ורואים כפול את המאכלים על השולחן בשני הצדדים. הרמז כאן מתקשר לתאומות שלה, ולסדרה "כפולים" בה השתתפה.

הרמז הרביעי

 1. הפעם אנחנו מוצאים את מלפפונה בחנות יד שנייה, וזהו רמז לעובדה שאת הקריירה האמיתית שלה עשתה בערבי שירה בציבור, שם שרה שירים של אנשים אחרים ולא שלה.
 2. אנחנו ממשיכים לפתיחת החנות, שמעליה שלט "אבודים בחנות – בגדי יד שנייה". הרמז כאן מוביל לסדרה בה שיחקה "אבודים באסיה".
 3. אם התרכזתם יכולתם לשים לב לשלט המבצעים על הקיר, ועליו נכתב "סוף עונה – 2+4 באותו מחיר". כאן הכוונה היא כמובן לערוץ 24, שם הופיעה רבות.
 4. השלט הבא בתור הוא "עכשיו בחנות – קולקציית ציפורים", ומתחתיו תמונה של ציפורים בחושך. החיבור בין השניים מקשר אותנו לתוכנית "ציפורי לילה", אותה שרוף הגישה.
 5. מלפפונה ממשיכה להסתובב בחנות ומרימה חולצה עם הטיקט zamir, אותו רמז שהוביל את חברי הפאנל לחשוד בבת זוגו של אסף זמיר, מאיה ורטהיימר. אממה, כוונת המשורר כאן היא למפלגה ממנה הגיע זמיר – "יש עתיד", ובמקור "כחול לבן", בראשותו של יאיר לפיד – חברה הטובה של שרוף.
 6. בהמשך, מלפפון חמוץ מרימה חולצה עם הדפס של אביב גפן, מחזירה ומוציאה חולצה עם הכיתוב "המובטל בטיטו". אביב גפן למד יחד עם שרוף ב"רימון", ואילו הכיתוב השני מתייחס למירב בטיטו-פריד, שהשתתפה יחד עם שרוף בתוכנית "בנות".
 7. מקווים שלא פספסתם את הסטנד עם בגדי הערב המחויטים לצד בגדי הספורט, כי כאן הכוונה היא לגיוון בקהל של מועדון הגנקי ולכך שבהופעות שלה, שרוף מתאימה את עצמה לכולם.

הרמז החמישי

 1. מהקובייה השקופה שעידו רוזנבלום גלגל לבמה אי אפשר היה להתעלם, וזהו רפרנס ברור לאולפן השקוף בערוץ 24. שרוף הייתה מהראשונים שהשתתפו בתוכנית, ואף הייתה מזוהה עימה מאוד.

 

הרמז השישי

 1. ברמז האחרון, צפינו איך מלפפונה יושבת בתא הנאשמים בבית משפט, כשעו"ד מרים תמונה של עירית לינור ומפנה אצבע מאשימה כלפי מלפפון חמוץ שלנו. לינור, היא גרושתו של אלון בן דוד, שבת זוגו הנוכחית, לילך יפה בן דוד, הייתה הבעלים של מועדון הגנקי.
 2. בתמונה השנייה אנחנו רואים סמל של ערוץ הילדים, וזהו רמז לכך ששרוף שיחקה בסדרת הנוער Oboy בערוץ הילדים.
 3. למי שתהה מה פשר התמונה השלישית של גיא זו ארץ, נספר שבדומה לו, גם שרוף שרה שירים בלדינו.
 4. התמונה הרביעית היא של בנק דיסקונט, וכאן רומזים לנו על תערוכת הציורים ששרוף העלתה בבנק דיסקונט תחת השם "להיות שמחה".
 5. בתמונה האחרונה שעו"ד מרים, אנחנו רואים ספר שעל הכריכה שלו כתוב "לצייר או לפסל? מאת יגאל תומרקין". מה פשר העניין, אתם שואלים? מסתבר ששרוף מתרכזת כרגע בתחום הציור, ושואפת גם ללמוד פיסול. אז למה לבחור?
 6. התמונה האחרונה בהחלט היא כמובן של הזמר במסכה, ומלפפונה, בואי נרים לך קצת על שהצלחת להוליך שולל לפחות חצי מחברי הפאנל, שאפו.