אם יש דמות אחת שהצליחה להמיס אותנו בכל פרק מחדש היא ללא ספק הפטריה. בין אם אלה הקידות לפאנל המומחים של הזמר במסכה, החיבוקים לשאר התחפושות או שמחת החיים שהתפרצה ממנה על הבמה, דבר אחד בטוח – היא עוד תהיה חסרה לנו. הערב (שני) הפטריה הודחה מהתחרות עם ביצוע ל-Shallow של בראדלי קופר וליידי גאגא, והסירה את המסכה שלה בפני כולם. אחרי אינספור ניחושים שנזרקו לאוויר, ואפילו אחד נכון מצד אופירה אסייג וצדי צרפתי, גילינו שמי שהסתתרה מתחת לתחפושת היא לא אחרת מאשר הרקדנית, השחקנית והזמרת מיכל אמדורסקי. אז איך הרמזים מתקשרים אליה? הנה הפיצוח המלא.

נחשף: זו המפורסמת מתחת לתחפושת הפטריה (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
מיכל אמדורסקי ברגע החשיפה | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12

>> רוצים עוד רמזים? היכנסו עכשיו לאינסטגרם או לפייסבוק של הזמר במסכה

הרמז הראשון

 1. את הפטריה הכרנו כשהיא מטיילת לה ביער, ומספרת שבתחילה נרתעה מהתחפושת אך מהר מאוד הבינה כמה דמיון יש ביניהן. תוך כדי הדברים, הגיח שפן מתוך אחד העצים, מה שישר זרק אותנו לאליס בארץ הפלאות ולא סתם, כי זהו גם מופע הילדים בו שיחקה אמדורסקי.
 2. היא ממשיכה להתהלך ביער, ומשני צדדיה מופיעים מאבטחים עם נשקים. הכוונה כאן היא ללהיט הניינטיז של אמדורסקי, "תפרוק את הנשק, חייל שלי". רק לא לכיוון שלנו, טוב?
 3. בהמשך, המאבטחים שמים כתר על ראשה של הפטריה, ושופכים לתוכו חרוזים. הכתר מתייחס להצגת הילדים "הנסיכה והצפרדע", בכיכובה של אמדורסקי כמובן, והחרוזים בעצם רומזים לנו על שמלת החרוזים שנפרמה לה תוך כדי הופעה ונחשבה לאחת הפשלות הגדולות בקריירה שלה.
 4. בסוף כתב החידה, הפטריה טוענת שלמרות שהפסיקה לשפוט אחרים, הם עדיין שופטים אותה. זהו רמז עבה לכך שהייתה שופטת בעברה, ולמקרה שתהיתם היו אלה התוכניות "נולד לרקוד" ו"רוקדים עם כוכבים" שנהנו מחרוזי החכמה שלה. מעניין מה היא חושבת על המובים של שאר התחפושות.

הרמז השני

 1. הרמז השני נפתח עם מופע קברט בכיכובה של הפטריה, ושני מאבטחים נוספים מאחוריה. זהו רמז למופעי הקברט של אמדורסקי, שלמעשה מימנו את האלבום הראשון שלה, שיצא ב-1998 תחת השם "נוצצים".
 2. בהמשך, אנחנו צופים בפטריה משחקת עם אוטובוס של חברת "דן", ומספרת שאמנם גדלה בשכונת פאר אבל היא דווקא חוותה בה מצוקה. הכוונה כאן היא לשיכון דן בצפון תל אביב שם גדלה אמדורסקי, ולמרות שהאזור נחשב לאחד המבוקשים בעיר, אביה פשט רגל בגיל צעיר כך שהמצב הסוציו-אקונומי בבית לא היה בשמיים. אל תשפטו לפי הקנקן, אה?
 3. אחרי שהפטריה מסיימת לשחק עם האוטובוס, המאבטחים מתחילים לשבור כסאות עם פטישים. מעבר לעובדה שזאת אחלה דרך לפרוק אמוציות, זהו רפרנס לחברת הרהיטים של אבא שלה שקרסה.
 4. לא רק הכסאות קרסו תחת כובד משקלם של הפטישים, הפטריה מספרת לנו שגם הלב שלה קרס. הרמז הזה מתייחס גם כן לאביה, שכן שמו בישראל הוא אלבי, ובפירוש מערבית לעברית – הלב שלי.
 5. לאחר מכן, הפטריה מתחילה להכניס חפצים אישיים לתוך מזוודה. מי מכם שהיה ערני, יכול לשים לב לחולצה לבנה, נעליים אדומות וקפוצ'ון ירוק, שיחד מסמלים את שלושת הצבעים של דגל הונגריה. למה דווקא הונגריה? פשוט. אמדורסקי טסה עד לבודפשט כדי ללמוד מחול בבית האופרה בעיר. שאפו.
 6. לבסוף, הפטריה נעמדת מול שלוש מראות, ומספרת על הלהקה שבה כולם נלחמו על המקום שלהם ולכן לא מצאה את עצמה. למעשה, דרך המראות, אנחנו רואים את הפטריה כמה וכמה פעמים, כך שבשילוב עם המילים שלה אפשר להבין שמדובר בלהקת רקדנים. בנוגע לצורך להילחם על המקום שלה, כאן הכוונה היא להחמצה של חייה – השתתפות במחזמר "שורת המקהלה" שעלה בתאטרון הקאמרי.

>> לא רק הפטריה: מי הסתתר מתחת לתחפושות הקרמבוהקקטוסהדב, הכריש והשור?

הרמז השלישי

 1. הפטריה פותחת בעובדה ששנים הייתה סופרסטאר, כך שקשה לה להיזכר בתחושת האנונימיות. לצידה עומדים שני מאבטחים בכותונת פסים צבעונית. זהו רפרנס למחזמר הראשון שבו השתתפה אמדורסקי – "יוסף וכותנת הפסים", וגם כמובן לקשר הקרוב שלה עם קהילת הלהט"ב.
 2. כדי לא להרגיש מפורסמת, הפטריה מודה שתצטרך לטוס לחו"ל וגם אז ללכת על קצות האצבעות. למה קצות האצבעות? כאן די ברור שכוונת המשורר היא לרמוז לנו מאיזה תחום הגיעה אמדורסקי – הריקוד.
 3. לאחר מכאן, אנחנו שומעים מהפטריה על רגעי המשבר בחייה, תוך כדי שברקע מתחלפת לה תמונת העיר שיקגו בפורטרט של אקי אבני. הראשונה קשורה לעובדה שלא התקבלה ל"שיקגו", והשנייה לליהוק שלה למחזמר "גריז" שבוטל עוד לפני שעלה לבמות. אז למה אקי אבני? נספר לכם שבשנת 1995 עלה המחזמר גריז בכיכובו של אבני, והפך להצלחה מסחררת. אאוץ'.
 4. הפטריה צועדת על השטיח האדום, ומספרת שגם כשהייתה על פסגת העולם לא הצליחה ליהנות. אם אתם עוקבים אחרי אמדורסקי, בטח ידעתם שלשיר הראשון שהוציאה גם כן קראו "פסגת העולם".