אמש בתוכניות הסיום של עובדה שודר תחקיר שחשף שורת עדויות על הטרדות מיניות לכאורה נגד ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר (יש עתיד), בעת שכיהן כראש עיריית דימונה. בתחקיר הובא בין היתר פוסט שפרסם סגן ניצב לשעבר נמרוד הראל, בו נרמז כי חקירת המשטרה שהחלה בשנת 2013 שהגיש ח"כ כהן בעצמו, הופסקה בהוראה מגבוהה, רגע לפני שהחוקרים היו אמורים לתשאל שורה של נשים הקשורות לכאורה למקרה.

בנוסף, הציג התחקיר עדויות על מנגנון השתקה מיומן שפעל למנוע את חשיפת התנהלותו של ח"כ כהן, כמו גם לחצים קשים ואיומים כנגד מערכת עובדה שלא לפרסם את התחקיר.

הערב ח"כ מאיר כהן, הגיע לאולפן של אופירה וברקוביץ' והגיב לראשונה על התחקיר ששודר אמש. "זה לא נעים לראות דבר כזה, אבל אני רוצה להגיד שתוכנית כמו 'עובדה' נתנה במה לעבריין מורשע", אמר ח"כ מאיר כהן לאופירה וברקוביץ'. "אסור בשום פנים ואופן לשום עיתונאי להפוך לערכאה משפטית בפני עצמו. הבחור שדיבר בתוכנית הזאת הוא עבריין שהודה, שישב בכלא, ובפסק הדין גם בבית משפט השלום וגם בבית המשפט המחוזי אמרו שהוא בדה ראיות ואיים". 

אופירה וברקוביץ' (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת 12)
צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת 12

"צריכים להישאר נאמנים לאמת", המשיך ח"כ כהן. "ח' באה לבית המשפט ואמרה שהוכרחה, שאוימה ושנסחטה בכדי להגיד את מה שהיא אמרה".

ח"כ כהן טען שב-2005 כשהסיפור הזה קרה, הוא בעצמו הגיש תלונה, וקרא למשטרה לחקור. "לצערי הגדול אתה מוצא את עצמך ואת המשפחה שלך מוכפשים. ציירו עיר במערב הפרוע, שבה ראש העיר הוא הכי חזק. האם אני שלטתי במשטרה, בפרקליטות ובבית המשפט? זאת חקירה שאני יזמתי, מעולם לא נחקרתי, לא היה כנגדי תיק. איך אפשר לסגור תיק שמעולם לא נחקרתי בו?".

לשאלה למה ח"כ כהן לא הסכים להגיע ולהגיב בתחקיר שנערך ב"עובדה", ענה: "במשך 8 שנים עברתי מסע שאני לא מאחל לשום איש ציבור. היום זה אני, מחר זה יכול להיות אתה. הקלות הבלתי נסבלת שבה יכולים לקחת אנשים, להכפיש אותם ולהעליל עליהם, היא נוראה במדינה הזאת ובכל מקום. אסור לעיתונות בשום מקום בעולם להפוך לבית משפט". 

למה אחותך רותי צלצלה לאילנה דיין ואיימה עליה?
"זה לא היה איום, זה היה כעס גדול", אמר ח"כ כהן. הוא סיפר שכאשר אילנה דיין הגיעה לביתו ואמרה את הדברים לאמו, היא יצאה מהבית ופרצה בבכי. "מותר לאחותי לכעוס. אני מאוד מקווה שאת תגני על האחים שלך".

האם אי פעם במהלך כל שנות העבודה הפוליטית שלך, מאז שנבחרת לראש עיריית דימונה, חבר כנסת ושר, האם תחת מרותך קיימת מערכת יחסים?
"מעולם, מעולם. אני אומר זאת חד וחלק. מהיום הראשון שאני בפעילות ציבורית, בין אם אני מורה ובין אם אני חבר כנסת, בכל מקום העצמתי את הנשים".

לא היו חגיגות בלשכת ראש עיריית דימונה? לא השתמשת בכוח שלך נגד נשים? לא נישקת בכוח בחורות? אז מאיפה כל זה בא?
"את מכירה תמונה כזאת? מישהי התלוננה? תגידי לי את".

אופירה וברקוביץ' הראו לח"כ כהן את עדותה של מזכירתו, והוא אמר בתגובה: "היא הייתה מזכירה בלשכה שלי במשך שנה, אני לא רוצה להגיד עליה מילה רעה. לא זוכר למה היא עזבה. בביהמ"ש היא אמרה משהו הפוך. תשימו לב לדרמטיות הזאת, אלוהים אדירים, מלא חורים עם מוזיקה כזאת דרמטית. פרומו של שבוע שלם שעושים אותי לאיזה ארכי פושע. מעולם לא חרגתי, מאז שאני מורה".

מעולם לא השתקת מתלוננות?
"מה פתאום! זה נאמר?". 

ח"כ מאיר כהן מגיב לתחקיר "עובדה" (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12)
"יש פעמים שבהן התקשורת עושה עוול גדול". ח"כ מאיר כהן | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12

"בחיים שלי לא הסתנוורתי מכסף", הוסיף ח"כ כהן. "כל מה שאני יודע זה מהעיר הזאת. בחיים שלי לא התכופפתי ולא סחטו אותי. הבחור הזה נשפט על סחיטה. יש פעמים שבהן התקשורת עושה עוול גדול. תפקידה לחקור, תפקידי להגן על עצמי. אני מתפלל לאלוהים שאף אחד מאיתנו לא יהיה בשר תותחים".

מעולם לא הטרדת אישה? לא נישקת בכוח?
"אני צריך לנשק מישהי בכוח? איפה ראית? הכוח שלי היה בדבר אחד שזאת עיר שאני צריך לנהל, שאני לא נסחט ע"י אף אחד. ובכל זאת, הכוח הזה צריך להיות מנותב לדבר אחד – לציבור".

מה גורם לגבר לחשוב שאם הוא קצת יותר חזק מאישה שעומדת מולו הוא לא שולט ביצרים שלו?
"אני לא יודע מה, זה לא קרה אצלי אף פעם".

אין לך מה להסתיר?
"אין לי מה להסתיר. מעולם לא הוגשה נגדי תלונה, מעולם לא נחקרתי ומעולם לא עשיתי דבר רע לאף אחת ולאף אחד. הייתי ראש עיר. אני מאחל לכל אנשי הציבור שידעו לעמוד על דעתם, ושום דבר שלא יסנוור אותם. גם לא כשהם נסחטים ולא מאוימים. לגבי יאיר לפיד, הוא בא לדימונה, ישב לידי וראינו את הדברים. אני מאחל לכולם שיהיו חברים כאלה ושיהיו חברים בתוך מפלגה כמו 'יש עתיד'. אני מאחל לכל אנשי הציבור שמבינים את חפותם שיעמדו תמיד לצד החברים שלהם כשהם צודקים. כשהם לא צודקים, שיוקיעו אותם".

אתה מתכוון להתפטר?
"למה? כשאתה נקי, לך עם האמת שלך. מהיום הראשון החלטתי שאני אהיה איש ציבור ואתן את נשמתי".