תחקיר סיום העונה של "עובדה" ששודר אמש חושף שורה של עדויות על הטרדות של השר לשעבר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) בעת שהיה ראש עיריית דימונה. "היה אירוע חברתי בעיר, שאנשי מאיר כהן היו שם", מספרת אחת הנשים. "לקראת סיום הוא פשוט קם לעברי בכיוון של נשיקה על השפתיים, אבל הזזתי את הפנים והייתי המומה. זה לא.. זה לא היה נראה נורמלי, זה לא היה נראה הגיוני, זה היה משהו... את יודעת, והיו לי מסקנות: רגע, אני? לא אני? אני עם החוסר ביטחון שלי? והעברתי את זה כאילו... מה, מי מדבר על דברים כאלה? מה אני אגיד? טוב, זה אני... את יודעת, הוא הכוח, מי את?...".

עדות אחרת של עובדת עירייה, תיארה כיצד החיזור של מאיר כהן אחרי עובדת הכפופה למרותו הלך רחוק מדי: "חברה שלי הגיע אלי נסערת וסיפרה שמאיר כהן ממש הציק לה. פחדה להישאר עד מאוחר בעירייה, הרגישה שהוא כאילו עוקב אחריה, בא למשרד בכוונה וזורק לה כל מיני הערות. היא היתה בוכה. תחשבי שאישה צריכה לבכות בגלל גבר שמטריד אותה. אבל היא פחדה ממנו. פחדה שהסיפור הזה ייצא החוצה ויסתובב פה בכל העיר". 

רווית בן ברוך, לשעבר מזכירותו של מאיר כהן  (צילום: מתוך "עובדה", קשת12)
מתוך "עובדה 2020" | צילום: מתוך "עובדה", קשת12

במקרה נוסף מספרת אישה איך ראש העיר כהן הטריד את חברתה הקרובה שהיתה נתונה למרותו: "היא אמרה  לי שהיא  לא יודעת מה לעשות, שהוא מנסה וזה נורא קשה לה. זה לא עזר. הוא ניסה, ניסה, ניסה, והיא לא נתנה לו... לי זה נורא הפריע, הפריעה לי הכפייה... אני זוכרת מפגש אחד שהיה לי איתה, שהיא באה לבכות והרגעתי אותה שיהיה בסדר, אמרתי לה: 'פשוט תמשיכי להגיד לו לא כל הזמן, 'אני אהיה הגב שלך בעניין הזה'".

במשך כל העבודה על התחקיר נתקלו תחקירני "עובדה", ותושבי דימונה שהעזו לדבר איתם, במסע הפחדה חסר תקדים, שכלל גם איומים בפגיעה פיזית. תושבים תושאלו ותודרכו על ידי אנשיו של כהן איך בדיוק לענות לשאלות העיתונאים. בכירה בעיריית דימונה לתושבת העיר: "תיזהרי לא לפלוט שום דבר. מקסימום שני משפטים שאמרתי לך, תגידי רק 'אני מכירה את מאיר כהן כראש עיר. מראשי העירייה הטובים שהיו בדימונה, וזה מה שיש לי להגיד". כשתגיעי הביתה, תכתבי לך את שלושת ארבעת המשפטים האלה, שלא תתבלבלי ותישארי באותו קו". 

דורון ביטון, לשעבר עוזרו של מאיר כהן  (צילום: מתוך "עובדה", קשת12)
מתוך "עובדה 2020" | צילום: מתוך "עובדה", קשת12

ואילו אחותו של כהן, רותי שטרית, התקשרה לאילנה דיין ואיימה: "אני שומעת שאתם שוב מרחרחים בדימונה, עכשיו תראי, אני רוצה להגיד לך אילנה, שיש לי תיק עליכם מפה ועד להודעה חדשה, אני רוצה שתוציאי את הבחורה שלך מדימונה, אני מציעה לך לרדת מזה".

בתחקיר "עובדה" נחשף גם כי חקירת משטרה שהחלה ב-2013 בעקבות תלונה של השר לשעבר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) הופסקה בהוראה מגבוה - ברגע שבו החוקרים אמורים היו לתשאל שורה של נשים ולברר איתן האם ח"כ כהן הטריד אותן מינית. כהן טען כשהגיש את התלונה שכמה תושבי דימונה רקמו נגדו קנוניה על מנת להפליל אותו בעבירות מין, אבל חוקרי היאחב"ל שהחלו לבדוק את תלונתו התקשו למצוא ראיות לכך. בשיחת טלפון שקיימה אילנה דיין עם סנ"צ (בדימ') נמרוד דניאל, שפיקד על החקירה, נשאל דניאל האם ההוראה להפסיק את החקירה אכן הגיעה בשלב שבו רצו להגיע לנשים עצמן, ולברר האם הוטרדו מינית. תשובתו: "אני יכול להגיד שהחקירה באיזשהו שלב הופסקה".

מנגנון השתקה של חבר הכנסת מאיר כהן (צילום: מתוך "עובדה", קשת12)
מתוך "עובדה 2020" | צילום: מתוך "עובדה", קשת12

מלשכתו של מאיר כהן נמסרה התגובה הבאה לתחקיר המלא ששודר הערב ב"עובדה":

"מדובר במיחזור של טענות שקריות ובדיות חמורות על אירועים שלא אירעו מעולם, וחמור מזה - מתן במה ופומבי, למספר גורמים המבקשים מזה שנים לפגוע במאיר כהן כאיש ציבור, חלקם אף נשפטו והורשעו בדיוק בשל כך.

ח"כ מאיר כהן הוא איש ציבור הגון, שמעולם לא דבק בו רבב ושלעולם לא יתכופף בפני איומי סרק, עלילות מומצאות ונסיונות להשחיר את שמו הטוב. כאיש חינוך הוא גידל לתפארת דורות של תלמידות ותלמידים. כראש העיר דימונה קידם את עירו באופן חסר תקדים, וכשר רווחה וחבר כנסת פעל ביושר ובתבונה באופן שקנה לו אוהדים בכל מפלגה ומחנה בישראל. מאיר כהן מעולם לא הטריד שום אישה ולא כפה את עצמו על אף אדם או ניסה 'לשדל' נשים, ומעולם לא הוגשה נגדו תלונה שטוענת אחרת. מצער ומדאיג שגם איש כזה יכול ליפול קורבן למעלילים מרושעים.

הטיעונים בכתבה נשענים רובם ככולם על עדותו של דורון ביטון, עבריין מורשע, אשר פוטר ע"י מאיר כהן מתפקידו בעירייה והציב לעצמו מטרת נקם לפגוע בראש עיר מצליח. במסגרת מסע הנקם, מר ביטון איים על מר כהן – במילים: "מי שפוגע לי בפרנסה, אני יורה לו בראש". כהן מצדו עמד כחומה בצורה מול ביטון ומול שכמותו ושמר על האינטרס הציבורי של תושבות ותושבי דימונה, תוך פיתוחה וקידומה של העיר, תוך שהוא זוכה לשבחים מקיר לקיר.

דורון ביטון אף ריצה עונש מאסר בפועל לאחר שהורשע בשתי ערכאות, בפסקי דין חלוטים, בבידוי ראיות וטפילת האשמות שווא כנגד מאיר כהן. זאת כיון שכפה על תושבת דימונה לכתוב מכתב ולהקליט את הקראתו, בו היא טוענת כביכול שח"כ כהן הטריד אותה. בהכרעת הדין בעניינו קבע בית המשפט כי ביטון "תכנן, יזם ופעל להוציא מן הכוח אל הפועל עלילה כנגד ראש העיר... וכן הדיח את המתלוננת  להימנע מלספר על דרך הפקת ראיה בדויה... מסמך לפיו ראש העירייה... ביצע כלפיה עבירות של מעשים מגונים והטרדה מינית, מה שלא היה ולא נברא, והכל כאמור מתוך נקמה אישית".

ודווקא משום חומרת הדברים, אנו עומדים תמהים נוכח הבמה הציבורית הנרחבת שקיבל ביטון, כדי שיגולל שוב את שקריו, הפעם לציבור הישראלי כולו, תוך שרומסים לא רק את מאיר כהן ושמו הטוב, אלא גם מערערים על מעמדי של פסקי דין חלוטים של בית המשפט השלום ובית המשפט המחוזי. אנו מתקשים להבין איך דווקא תכנית שלקחה לה שליחות לחתור לחקר האמת לאמיתה ולשים את העובדות לרגליה, מבטלת בהינף יד שתי הכרעות חלוטות של בית המשפט ושמה עצמה בנעלי השופטים תוך קביעת דין חדש.

מדובר בדפוס החוזר על עצמו. גם תכנית 'עובדה' ב-2015 התבססה על פירותיה הבאושים של קנוניה שמטרתה לפגוע במאיר כהן, במסגרתה הוצעו סכומי כסף גדולים בתמורה להגשת תלונות שווא כנגדו. על עצם רקימתה של הקנוניה העיד מיוזמתו אחד ממי שלקחו בה חלק.

באשר לטענות לגבי שתי הנשים שנעצרו בעקבות תלונותיו של כהן, נבהיר, כי השתיים נעצרו לפני למעלה מעשור, בגין איומים והשתלחות משוללת רסן בח"כ כהן, עת שכיהן כראש עיריית דימונה. גם הטענות ל"השתקה" מצדו כהן, מצטרפות למצגי השווא ולטענות הבדויות שהועלו שוב הערב. לכל אדם, גם איש ציבור, עומדת הזכות להגן על שמו הטוב.

באשר לטענה בדבר הפסקת החקירה שיזם כהן, בהוראה מלמעלה, רגע לפני שהחוקרים הגיעו לנשים שהוזכרו בתלונה, מסר כהן בשיחה עם "עובדה" כי לא הייתה לו כל מעורבות בהפסקת החקירה, או ידיעה על כך".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי החקירה בתלונה שהגיש כהן בעניין הקנוניה כביכול של תושבים נגדו טופלה ביאחב"ל במקצועיות וללא משוא פנים. את ההחלטה על סגירתו קיבלה הפרקליטות. בתיק, טוענים במשטרה, לא עלה חשד לביצוע עבירות מין. תגובת המשטרה לא התייחסה לטענתו של סנ"צ דניאל, לפיה החקירה הופסקה בשלב שבו עמדו החוקרים לפנות לנשים עצמן.