אי אפשר היה לפספס את הריב האחרון של דקלה ואלון מ"חתונה ממבט ראשון". דקלה ראתה תמונה של בחורה בדף פייסבוק במחשב של אלון, הוא טען שבכלל אין לו פייסבוק ומשם הרוחות רק הלכו והתלהטו. כל זה, מעורבב עם השלוק האחרון מהקפה של הבוקר, סימן את תחילת הוויכוח שארך כל הנסיעה חזרה הביתה והסתיים בחיבוק רומנטי במיטה. אבל עד שזה קרה עברו קצת מים בנהר. ביקשנו מיעל ברון, מטפלת זוגית ומשפחתית, לנתח מהעיניים שלה מה בדיוק קרה שם? 

הצד שלו

בואו נדבר רגע על אלון. במחשב שלו הופיע עמוד פייסבוק של בחורה בלונדינית. אנחנו מדמיינים כמובן כי לא ראינו בעיניים, אבל דקלה הזיזה את העכבר ועלה עמוד פייסבוק עם תמונה של בחורה. היא כתבה לו סמס זועם כנראה, שדורש לדעת מי זאת הבלונדינית הזאת ואלון היתמם. מה אתה מיתמם? הרי המחשב הוא שלך, אין לך ילדים בבית, אין לך אישה בבית, זאת אומרת שמי שהעלה את הדף הזה הוא אתה. גם אנחנו יכולים לא להיות בפייסבוק, אבל עדיין נראה את מי שאנחנו רוצים בפייסבוק. אם רק נרצה, ובלי שיהיה לנו חשבון.

הריב של דקלה ואלון (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת)
הריב של דקלה ואלון | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

לא רק שאלון התחמק, הוא התנפל על דקלה. במריבה הזו הוא לא התנהג טוב. הוא היה צריך להגיד לה "כן, הסתכלתי על איזו בלונדינית מה את עושה עניין? את יודעת שאני איתך, אני אוהב אותך ויאללה תרדי מזה. זאת חברה של חבר", שהיה יוצא מזה. אבל לא מיתמם שלא היה ולא נברא, מה אתה לא יודע? הרי דקלה ראתה במו עיניה. אבל במקום להרגיע אותה, הוא התנפל עליה. הוא רצה להסיט את הוויכוח לכיוון אחר, כך שכל האש תהיה על דקלה.

האינסטינקט הראשוני שלו היה להכחיש. בשביל מה, קודם כל – תודה. נכון, עשית פדיחה, אבל זה הרבה יותר עוצמתי, הרבה יותר מתקבל להגיד "אני מצטער הייתה לי מעידה, שיקרתי". כי כולנו מגמגמים כשמאשימים אותנו, אם הוא היה מודה ואפילו מעגל את זה, זה היה נגמר אחרת לגמרי. אחר כך, הוא ראה שהיא נורא נסערת, והמילה "מאמי", בתוך הסיטואציה נתנה לו להבין שהוא ניצח במערכה. הוא ראה את חולשתה, הוא ראה איך היא רוצה להבליג על זה, וככה הם השלימו מאוד יפה.

הצד שלה

היא אנדרדוג לחלוטין. רבה עם אלון, אבל תוך כדי אומרת "אבל מאמי אתה לא", "אבל מאמי, אתה ככה וככה". מאמי לא מתאים פה עכשיו. באמצע כעס גדול מאוד את לא יכולה לקרוא לו מאמי. מאמי זה "מאמי, רק בוא לא ניפרד". לא כל מריבה נפרדים, בכלל לא, אבל את המאמי לא הרווחת עכשיו, מאמי זה אחר כך במיטה. במריבה, דקלה הייתה מונעת מהפחד שהקשר ייגמר, זה כמו שמוכרים דירה ופוחדים שהעסקה תתפוצץ, אז מוותרים על כל מיני דברים – מורידים עוד 100 אלף, עוד סעיף בחוזה, העיקר שהעסקה לא תתפוצץ.

הריב של דקלה ואלון (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת)
הריב של דקלה ואלון | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

בקטע הזה, דקלה עשתה טעות. זה מה שהיא הרגישה, היא נורא לא רוצה לאבד אותו. היא מונעת ממקום של פחד. נגיד בעבודה, כשאנחנו מונעים מהפחד להיות מפוטרים, אנחנו נהיה מפוטרים, כי אנחנו באים חלשים ולא מספיק טובים. ודקלה, מה שמניע אותה במריבה זאת העובדה שלא יתפוצץ ביניהם. הבעיה אצלה זה שהיא הולכת קדימה ואחורה, קדימה ואחורה – "אני רוצה לעמוד על שלי, אבל אני כל הזמן מתקפלת". בסופו של דבר, המסקנה הגדולה בתוך הסיטואציה של דקלה, היא אל תפעלי ממקום של פחד, כי את עושה שרירים גדולים ובסוף מתגמדת לגודל של חילזון.

מה שביניהם

בנקודה הזאת מתחיל העניין שאנשים לא אומרים את מה שהם רוצים כי הם מפחדים מפרידה. ככה הם הופכים לפחות אטרקטיביים, לקטנים ואז לא מעניינים כי הצד השני מרגיש שרוצים להבליג. מנגד, אנשים שנתפסו על חם לא מרגישים טוב עם זה, אנשים שלא מרגישים טוב עם עצמם רוצים להצטדק וההצטדקות באה לפעמים על חשבון הצד השני.

הריב של דקלה ואלון (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת)
הריב של דקלה ואלון | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון 2", שידורי קשת

ככה למשל בסוף מישהי תהיה אשמה על כך שתפסה את בעלה בוגד, כי עכשיו הוא יתייחס לחיטוט בטלפון, או שגבר תפס את בת זוגו שוכבת עם מישהו, ובת הזוג צועקת עליו באיזה חוצפה הוא פרץ את הדלת, או שגבר עזב מישהי בסמס והיא מתעצבנת על למה הוא עזב בצורה כזאת מגעילה. מה זה משנה? בסופו של דבר, הוא עזב אותה והיא נטפלת על הסמס, מה הוא היה צריך לבוא עם פרחים למסעדה כדי להגיד לה שזה נגמר? מה היא מתייחסת לטפל? היא הרי בוכה על הפרידה ולא על הסמס. 

עוד ב"חתונה ממבט ראשון":

"חתונה ממבט ראשון": מוצ"ש ב-21:15, קשת, ערוץ 12