איך להיות מאושר בשישה שיעורים (תמונת AVI: mako)
"הסתבכתי". מיקי רוזנטל בתכנית | תמונת AVI: mako

הסתבכתי.
לא, לא עם "שיטת השקשוקה" -בגזרה הזו העניינים דווקא מתנהלים מצוין. הסתבכתי עם האושר, או יותר נכון עם הסדרה הזו על האושר.

האם אני יותר מאושר עכשיו?
כל מי ששמע על הסדרה "איך להיות מאושר בשישה שיעורים", מיד עשה אחד מהשניים:
1. ביקש ממני לאלתר את המתכון לאושר.
2. לעג לי בנוסח "בחייך מיקי, שישה שיעורים ואתה מאושר. זה נשמע לא רציני".
אה, נכון, והיו גם כאלה ששאלו בציניות אם אני יותר מאושר עכשיו, אחרי שסיימנו את הצילומים לסדרה.
אני לא מתכוון לגלות את התשובות לאלתר. עבדנו על הפרויקט הזה מספר שנים, כך שגם השואלים יכולים להמתין מספר שבועות, עד לסוף הסדרה. אני כן יכול לומר שיש לי תובנות ויש גם ממצאים: גיליתי שקיימים כלים שעשויים לסייע לכל אחד כמעט להיות יותר מאושר.

מדעי האושר
כשיצאנו לדרך גם אני חשבתי, כמו רבים, שאושר הוא קומץ של רגעים קטנים בחיים שגורמים לנו התרוממות רוח: התאהבות, הולדת ילד, ישיבה בצוותא עם החבר'ה.
מה גם, שהייתי מוטרד מאוד מהאפשרות שניפול לבור האינסטנט; כמו ספרי המתכון המהיר האלה בנוסח "10 דברים שייגרמו לך לחיים מאושרים".
הרף שהצבנו היה שכלתני. לא חוויה רגשית או מיסטית, לא אנשים מוארים. רק מה שניתן להסבירו באמצעים רציונאליים. דיברנו עם פילוסופים, דיברנו עם מומחים, ואז הגענו למדעי האושר: תחום חדש שהתפתח מאוד בשנים האחרונות ומדלג על השאלה הסבוכה מהו האושר הנכסף הזה, ברם בודק אמפירית מה גורם לאנשים להיות מאושרים.
וכאמור, יש אכן לא מעט תובנות ואני יודע שאתם מתקשים לחכות עד לשידור הסדרה כולה.

אושר הוא כמו שריר
לכן החלטתי לפרוס לפניכם רק מקצת הדברים שאני למדתי, בפרגמנטים:
- אושר הוא כמו שריר. אפשר לאמן שריר, וניתן לתרגל את האושר כך, שבסופו של דבר נהיה מאושרים יותר. איך מאמנים? תנסו למשל את הדבר הבא: כל יום תעשו לפחות 3 דברים שאתם לא "צריכים" לעשות, אלא "רוצים" לעשות. לעבוד צריך, מטלות הן מטלות, אבל תפנו זמן לדברים שאתם רוצים לעשות, לא חייבים. יש סיכוי רב שתגבירו את רמת האושר שלכם.
- בניגוד לדימוי התנ"כי, אושר אינו לשבת על פלגי מים בגן עדן. אושר הוא עבודה קשה, אפשרית, אבל דורשת מאמץ. חיים אקטיביים הם מפתח לכך.
- אושר הוא שילוב של הנאה ומשמעות. רק הנאה – לא עובד. רק משמעות. גם לא עובד. שילוב של חיים משמעותיים (כל אחד מה שמשמעותי בעיניו, אין צורך לגזור את המשמעות מאיזושהי אמת אוניברסאלית) והנאות החיים הם נוסחא די מוצלחת לאושר.

הבנתם? יופי, אז קדימה ליישם.
לא הבנתם? לא נורא, לפניכם שישה שיעורים באושר!