טל בן שחר מרצה,מאחוריו מצגת (צילום: אור גץ)
המומחה בפעולה. ד"ר טל בן שחר | צילום: אור גץ

כבר שני עשורים שד"ר טל בן שחר עסוק במרדף אחרי האושר, ואם לשפוט לפי מידת הפופולריות שלו בשנה האחרונה הוא סוף סוף עלה על הגל: הקורס שלו בפסיכולוגיה חיובית של הנפש הוא המבוקש והמתוקשר ביותר באוניברסיטת הרווארד, ספרו "באושר ובאושר – כיצד לחיות חיי סיפוק ושמחה" (הוצאת מטר) הפך זה מכבר לרב מכר בארץ ובחו"ל, ולאחרונה צולמו הרצאותיו צולמו וכעת ניתן למצוא באינטרנט לצפייה חופשית. 

"הגעתי לתחום מתוך הניסיון האישי שלי", מסביר בן שחר, 35, ממשרדו במסצ'וסטס. "בתור סטודנט באוניברסיטת הרווארד הצלחתי בלימודים, הייתי ספורטאי מצטיין ונהניתי מחיי חברה עשירים, אבל כמו רוב חבריי לכיתה נשארתי אומלל ולחוץ. זה גרם לי להבין שמה שקורה בתוכנו, משפיע על רמת שביעות הרצון שלנו הרבה יותר מנסיבות חיצוניות".

ואולי זה גם מסביר את העובדה שבמקום לתקוע יתד בארה"ב ולהישאר שם עד הפנסיה, בן שחר יארוז בקרוב את הפקלאות, יגיד שלום להרווארד ויחזור לישראל עם אשתו ("היא אופטימיסטית מטבעה ולכן מבחינתה הרבה רעיונות בספר היו מובנים מאליהם", הוא חושף) ושני ילדיהם. בכל מקרה, בן שחר מתכוון להמשיך ללמד פסיכולוגיה חיובית גם בארץ, כך שמי שמעוניין לחזות בפלא מוזמן לחפש אותו בשנת הלימודים הנוכחית במסדרונות המרכז הבינתחומי בהרצליה.

בואו נתרגל קצת אושר

המסקנה הראשונה של בן שחר, כך עולה מהספר המדובר, היא שאושר הוא משאב אינסופי ללא נקודת סיום. כלומר, אנחנו תמיד יכולים להיות מאושרים יותר, ובכל נקודת אושר יש עוד לאן לשאוף. לפיכך, השאלה הנכונה היא לא "איך נהיה מאושרים" אלא "איך נהיה מאושרים יותר".

אבל איך באמת? לפי הפסיכולוגיה החיובית אושר לא תלוי בגנטיקה או במזל, אלא בעיקר בנו. רוצים להיות מאושרים? תתחילו לעבוד על זה. ובאופן ספציפי יותר: תתחילו לאמץ לעצמכם ריטואלים קבועים להגברת האושר.
"אנשים נרתעים מריטואלים קבועים כי הם חוששים לפגוע בספונטניות וביצירתיות שלהם", מחדד בן שחר, "אבל אם לא נקבע לעצמנו פעילויות קבועות כמו אימון כושר, זמן איכות עם המשפחה או קריאה לשם הנאה, סביר להניח שלעולם לא נתפנה אליהם. גם לאנשים הכי יצירתיים יש הרגלים יומיומיים קבועים, ובאופן פרדוקסלי דווקא הרוטינות האלו מאפשרות להם להיות יותר יצירתיים וספונטניים".

בין היתר, מציע בן שחר לעסוק בפעילות גופנית קבועה, להקדיש לפחות עשר דקות ביום למדיטציה ולכתוב כל יום לפני השינה חמישה דברים שאנחנו אסירי תודה עליהם. אבל מי שבאמת מעוניין להשקיע, ימצא ב"באושר ובאושר" (הוצאת מטר) מכרה זהב. מדובר באחד הספרים השימושיים והקולחים ביותר בז'אנר העזרה העצמית, והוא מעניק לקוראיו שלל עצות ותרגילים מעשיים. הנה כמה שמומלץ לנסות בבית:

תני להכל לצאת! (צילום: jupiter images)
גם הנאה וגם משמעות- חפשו את הנוסחה | צילום: jupiter images

1. השתמשו בנוסחה
אושר = הנאה + משמעות.
בכל דבר שאתם עושים, תמיד תשאלו את עצמכם:
א'. האם אני נהנה ממה שאני עושה?
ב'. האם יש לזה משמעות בעיני?
המטרה היא ליצור את השילוב המנצח הזה בכל תחום בחיים, בין אם זה בעבודה, בלימודים או בזוגיות. אז כן, יהיו גם מצבים ואילוצים שבהם לא תצליחו להשיג גם הנאה וגם משמעות, אבל כל עוד זה החריג ולא הכלל אתם בדרך הנכונה. מעבר לזה, נסו לפצות על המצבים האלה, למשל בפעילויות פנאי מהנות ומשמעותיות.

2. אל תישברו מכשלונות
מחקרים מראים שהאנשים המאושרים והמצליחים ביותר הם אלה שחוו הרבה כישלונות, ידעו ללמוד מהם ולהשתמש בהם כמנוף ליעד הבא. האם אתם מסוגלים לכך?
קחו לעצמכם חצי שעה וכתבו על חוויה קשה שעברתם, כשלון צורב מהעבר. כתבו איזה לקחים ורווחים הפקתם ממנו במבט לאחור. זכרו להתחזק מהמסקנות האלה בפעם הבאה שתחוו קושי.

3. הפחיתו מעצמכם עומס
חיים עמוסים ומלחיצים הופכים אותנו לקפוצים וממורמרים. חשבו על העיסוקים שלכם ביומיום ובדקו על מה אפשר לוותר או לפחות לצמצם. האם אתם יכולים להפחית את מספר הפגישות שיש לכם בשבוע או לצמצם את אורכן? האם אתם מבלים זמן רב מדי מול האינטרנט או הטלוויזיה? האם אתם אומרים "כן" להצעות שאתם יכולים לומר להן "לא"?

4. הציבו לעצמכם מטרות תואמות אישיות
אנשים שמציבים לעצמם מטרות בחיים נוטים להצליח בחיים יותר מאנשים שאינם עושים זאת. חשוב שהמטרות יהיו ברורות, מאתגרות ומוגדרות בזמן, אבל חשוב מהכל – שהן יהיו מותאמות לאישיות שלנו. מטרות תואמות-אישיות הן כאלה שהמסע אליהן מסב לנו הנאה, כאלה שנובעות מהרצון לבטא את עצמנו ולא כדי לרצות או להרשים אחרים. כדי להגשים מטרות ארוכות טווח, פצלו אותן למטרות קצרות-טווח והכינו לעצמכם תוכנית פעולה שבועית או יומיומית מסודרת. כך תעצבו את חייכם באופן פעיל.

5. קבלו עצה מהזקן החכם שבתוככם
אילו רק היינו יכולים להתחיל את חיינו מהזקנה ולהפוך לצעירים מדי יום, היינו יודעים להפיק הנאה ומשמעות מהחיים. דמיינו שאתם בני 110 שנה והרבה יותר חכמים. כעת כתבו מה האני המבוגר שלכם מציע לכם לעשות כדי להיות מאושרים יותר ואיך לא לבזבז את חייכם בחוסר שביעות רצון. כעת קראו את הדברים ונסו ליישם אותם ככל יכולתכם.

והכי חשוב: אל תצפו שדבר אחד מסוים, כמו הישג, התגלות, או נסיך על סוס לבן יעניק לכם את האושר הנצחי. חיים מאושרים לא נוצרים כתוצאה מאירוע חריג ומשנה עולמות. הם מתעצבים בהדרגה, התנסות אחר התנסות, רגע אחרי רגע.
כדי להגשים את פוטנציאל האושר שלנו, עלינו לקבל קודם כל ש"זהו זה". אלה החיים וכל מה שיש בהם הוא היומיום, הרגיל, האבנים שבפסיפס. אנחנו חיים חיים מאושרים כשאנחנו שואבים הנאה ומשמעות מבילוי עם האנשים האהובים עלינו, או לומדים דבר חדש או עוסקים בפרויקט בעבודה. ככל שימינו מלאים בחוויות האלה, כך אנחנו מאושרים יותר. זה הכל.