ב-20 בינואר 2010 נמצא בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח מת בחדר מלון בדובאי. משטרת דובאי אספה שעות של צילומי אבטחה במעגל סגור, בניסיון לאתר את האנשים שהם מאמינים שאחראים למותו של מבחוח. את הצילומים הם ערכו לכדי 27 דקות שממפות את האירועים אשר הובילו, על פי החשד, לחיסולו במלון אל-בוסתאן רוטנה. רימה סאליחה, כתבת רשת הטלוויזיה הערבית "אל-ערבייה", ביקרה בזירת ההתנקשות במסגרת משדר מיוחד, שם סקרה את השתלשלות הפרשה על פי אותו תיעוד במצלמות האבטחה. הבאנו לפניכם תיעוד מפורט של אירועי היום שבו מצא מבחוח את מותו, על פי אותם צילומים שאספה המשטרה המקומית.

20.01.2010

00:09 – 19 שעות לפני שמבחוח נמצא מת בחדר המלון, מגיעים שניים מהחשודים לדובאי. לאחד מהם דרכון גרמני עם השם מיכאל בודנהיימר, ולשני דרכון בריטי עם השם ג'יימס לאונרד קלארק.

00:30 - שני חשודים נוספים מגיעים מפריז. לשניהם דרכון אירי. הם משתמשים בשמות גייל פוליארד וקווין דברון.

01:00 - ארבעת החשודים עושים את דרכם לשני בתי מלון שונים בדובאי. המשטרה מאמינה ששני הזוגות הם צוותי מעקב, שנשלחו לאסוף מודיעין על מבחוח. על פי המשטרה, החשודים לא התקשרו זה אל זה ישירות במהלך שהותם בדובאי, אבל הם הוציאו מספר שיחות בינלאומיות "חשודות" לאוסטריה, שם, על פי החשד, נמצא "מרכז הפיקוד" שלהם.

02:29 - אדם שנושא דרכון צרפתי עם השם פיטר אלווינגר מגיע לדובאי ונפגש עם חבר צוות נוסף. כעבור עשר דקות עוזבים השניים את שדה התעופה לכיוונים שונים, וכל אחד מהם מגיע לבית מלון אחר.

10:30 - עשר שעות לפני שמבחוח נמצא מת בחדרו, כמה מהחשודים, בהם פוליארד, דברון ואלווינגר, מגיעים בנפרד למרכז קניות. במהלך השעה הבאה עוזבים החשודים בהדרגה את מרכז הקניות, כשפוליארד נושאת מספר שקיות.

מחמוד מבחוח. חוסל בדובאי
הגיע לדובאי תחת שם בדוי, ללא שומרי ראש. מחמוד אל-מבחוח | מקור: חדשות 2 | צילום:

13:37 - דברון עוזב את בית המלון בו שהה ומגיע למלון אחר, שם הוא מתחפש באמצעות פאה ומשקפיים.

14:12 - במהלך השעה הבאה אלווינגר ופוליארד עוזבים גם הם את בתי המלון שלהם, וצוות המעקב הראשון מגיע למלון אל-בוסתאן רוטנה, שם מבחוח עתיד לשהות.

15:20 - מחמוד אל-מבחוח מגיע לבדו לדובאי, ומאותר על ידי אחד מחברי צוות המעקב בשדה התעופה.

על פי המשטרה, מבחוח נכנס למדינה תחת השם הבדוי מחמוד אבדול ראעוף מוחמד. לא ברור מדוע החליט מבחוח לנוע ללא שומרי ראש, או למה הגיע לדובאי מלכתחילה. דיווחים לא מאושרים, לפיהם התכוון לקנות נשק מספקים איראנים, הוכחשו.

15:25 - פוליארד מגיעה למלון אחר, שם היא מתחפשת.

15:25 - מבחוח מגיע למלון אל-בוסתאן רוטנה, ושניים מחברי צוות המעקב עוקבים אחריו כשהם לבושים בבגדי ספורט ובידיהם מחבטי טניס.

15:30 - שני 'שחקני הטניס' נכנסים אחרי מבחוח למעלית, והולכים אחריו על מנת לגלות מה מספר החדר שלו. אחד מהם מגלה שמדובר בחדר 230, ובאותו זמן נצפה השני במצלמות האבטחה כשהוא מדבר אל תוך פרק כף ידו, ככל הנראה על מנת לתקשר עם שאר הצוות.

אין תמונה
חבר צוות המעקב במלון, לבוש בגדי ספורט ואוחז מחבט טניס | מקור: חדשות 2

15:32 - מספר החדר של מבחוח ומספר החדר שמולו מועברים לשאר חברי קבוצת המעקב.

15:51 - אלווינגר מגיע למלון בקרבת מקום, ומבקר במרכז עסקים, שם הוא מתקשר למלון אל-בוסתאן ומזמין לעצמו את חדר 237, שנמצא מול חדרו של מבחוח. מיד אחר כך הוא מזמין טיסה למינכן דרך קטאר.

16:23 - מבחוח יוצא מבית המלון.

16:25 - במשך 30 הדקות הבאות מגיעים אלווינגר, פוליארד ודברון למלון אל-בוסתאן רוטנה ונכנסים לחדר 237.

18:30 - שני "צוותי חיסול" מגיעים למלון ומיד עושים את דרכם לחדר 237.

19:30 - אלווינגר עוזב את המדינה דרך שדה התעופה של דובאי.

20:00 - המשטרה מאמינה כי כמה מהחשודים ניסו להיכנס לחדרו של מבחוח על ידי ניסיון לתכנת מחדש את המנעול האלקטרוני של הדלת, ניסיון שהתגלה לאחר מכן על ידי מערכת המחשוב הפנימית של המלון.

במהלך הזמן הזה, דברון נראה במסדרון כשהוא מתקרב לאורח אחר במלון. במשטרה מאמינים שכך סימן דברון לשאר הצוות שיפסיקו לנסות לפרוץ את הדלת.

חדר המלון בו חוסל מבחוח
כך נראה החדר שבו מצא מבחוח את מותו | צילום: מלון רוטנה

20:24 - מבחוח חוזר למלון והולך לחדרו.

20:27 - פוליארד ודברון מתצפתים על המסדרון בזמן שצוות החיסול מבצע את עבודתו.

על פי החשד, החיסול התבצע במהלך 20 הדקות הבאות

20:46 - שני צוותי החיסול עוזבים את המלון. פוליארד עוזבת כמה דקות אחריהם, ואיתה חשוד נוסף.

20:51 - דברון עוזב את המלון, מלווה על ידי צוותי המעקב.

01:30 - צוות המלון מוצא את מבחוח מת בחדרו, כשדלת החדר נעולה מבפנים.

על פי החשד, רב החשודים עזבו את המדינה במהלך השעתיים שאחרי הרצח. הדו"ח הרפואי הראשוני גורס כי סיבת המוות היא עליית לחץ דם במוח, אבל חקירת המשטרה מעריכה מאוחר יותר כי מבחוח נרצח.  

עוד בתכניות קשת:

"כפולים", פרק כפול, הערב ב-21:00