חיסול פעיל החמאס בדובאי מחמוד אל מבחוח בדובאי ממשיך להעסיק גם היום את התקשורת הזרה. יותר ויותר דיווחים מתייחסים לאופן שבו בוצע החיסול, המזכיר את תסריטי האימה הטובים ביותר שנכתבו. אך בכל הדיווחים בולט מאפיין אחד: אתרים רבים העריכו שרק סוכנים מאומנים ברמתם של סוכני המוסד הישראלי היו יכולים לבצע פעולה אכזרית ומדויקת שכזו.

חקירת הרצח - שבוצע על ידי 11 סוכנים, או על ידי 17 סוכנים על פי דיווח בניו יורק טיימס - מתבססת על תיעוד מצלמות האבטחה במלון "אל בוסתן רוטנה", שבו התאכסן ראש רשת ההברחות של חמאס. התמונות חושפות את הרגעים שקדמו לרצח, שבהן נראים הסוכנים שהגיעו לחדרו של מבחוח, דקות ספורות לפני שהגיע לחדר.

אחת הסוגיות שעלתה מהתיעוד מתייחסת לאופן שבו הצליחו הסוכנים להיכנס לחדרו של מבחוח. על פי מסקנות החקירה עד כה, נראה שהסוכנים המתינו למבחוח בחדרו, ואז רצחו אותו. ההערכה היא שהסוכנים השתמשו במכשור מתוחכם שבעזרתו ניטרלו את מנעול החדר שבו שהה, וכך הצליחו להיכנס להמתין לו בתוך החדר לפני בואו.

האם היו סוכנים נוספים שלא תועדו במצלמות?

חיסול מבחוח:
חלק מה"מחסלים" לבשו בגדי טניס | צילום: חדשות 2

אך הסוגיה המעניינת יותר מתייחסת למה שאירע אחרי הרצח: מצלמות האבטחה תיעדו את הסוכנים שהגיעו מתוך המלון לפני שנכנסו לחדר ואחרי שיצאו ממנו. אולם על פי דיווח באתר הדיילי מייל, מנעול הדלת בחדרו של מבחוח היה נעול מפנים, לאחר שמישהו סובב את המפתח בדלת מתוך החדר.

הממצא החדש תומך בהנחה שישנם סוכנים נוספים שהיו מעורבים בחיסול, שלא הגיעו מתוך המלון ולכן לא תועדו במצלמות. ההערכה לגבי הסוכנים הנוספים היא שהם נכנסו לחדרו של מבחוח דרך החלון, וכך המתינו לו בתוך החדר. אם הסברה נכונה, ייתכן שבאותה דרך בדיוק נמלטו הסוכנים לאחר שנעלו את החדר מבפנים.

המצלמות תיעדו את החיסול דקה אחרי דקה 

מצלמות האבטחה בשדה התעופה של דובאי קלטו את מחמוד אל-מבחוח, ראש רשת ההברחות של חמאס, בבואו לדובאי. כוונתו הייתה להמשיך אחר כך, לסודאן ולסין. מבחוח נרשם בבית המלון "בוסתאן", ושוב, תועד במצלמת האבטחה. אחר-כך, עלה לחדרו.

עמו, במעלית, יוצאים שניים, מבין 10 חברי חוליית החיסול. מבחוח פונה לחדר מספר 230, שם הוא עתיד למצוא את מותו בלילה שבין ה-19 ל-20 בלילה. הטניסאים פונים לחדר הסמוך, 237. התיעוד הראשון של מבחוח נרשם חמש שעות לפני חיסולו של מבחוח.

המחסלים, לפי משטרת דובאי, החזיקו בדרכונים איריים, צרפתיים וגרמניים, והייתה עמם גם בחורה, ושמה גייל. בתיעוד מצלמות האבטחה של משטרת דובאי, ניתן לראות את הגעתם של החשודים ברצח מבחוח, עוד בשדה התעופה וכלה בהתמקמות בחדר בבית המלון.

ממצאי החקירה מעלים, כי חברי החוליה לא השתמשו בטלפונים מקומיים, כי אם בטלפונים סלולריים שהביאו עמם לדובאי. מקום הפגישה והתיאום שלהם היה בקניון. בתום שיחות התיאום, הגיע צוות החיסול, מחולק לשני צוותים - האחד הצוות המבצע והשני הצוות הטכני, לבית המלון. הם עלו אחד אחרי השני לחדר, להמתין שם למבחוח.

התיעוד האחרון בחיים

בשעות העבר חזר מבחוח מטיול שערך מחוץ לכותלי המלון, ותועד בפעם האחרונה בחייו. מספר דקות לאחר מכן, מתעדות המצלמות את שני צוותי החיסול, בזה אחר זה, עוזבים את הקומה בו שכן מבחוח - שבזמן הזה, כבר לא היה בחיים.

שעות ארוכות בטרם תתגלה גופתו של מבחוח, עוזבים חברי החולייה את דובאי - וגם זה מתועד במצלמות האבטחה בנמל התעופה.

בסוף השבוע האחרון פורסם בעיתון ה"טיימס" הלונדוני כי ישראל מנהלת מבצע חיסולים במזרח התיכון, במאמץ למנוע תיאום בין אנשי מפתח בארגוני הטרור. על פי הדיווח בעיתון, עוקבים סוכני מוסד ישראליים בתקופה האחרונה אחר פגישות בין אנשי חמאס למנהיגים בזרוע הצבאית של חיזבאללה ו"משמרות המהפכה האירניים".

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח