שבוע וחצי לאחר שנמצאה גופתו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח במלון בדובאי, כעת מתפרסמות אולי הנסיבות המדוייקות של חיסולו - כך על פי עיתון ה"טיימס" הלונדוני.

צוות החיסול שהרג את אל-מבחוח הזריק, כך לפי הדיווח, רעל לליבו - דבר שגרם לו להתקף לב מיידי. מייד לאחר מכן צילם הצוות את כל המסמכים שהיו ברשותו של אל-מבחוח והשאיר אותו בחדרו כשהוא תולה שלט "נא לא להפריע" על ידית הדלת. זמן קצר לאחר מכן מצא צוות המלון את בכיר חמאס כשהוא מת.

בתחילה אבחנו הרופאים כי אל-מבחוח בן ה-50 מת כתוצאה מהתקף לב, אך לאחר שבדיקות הדם שנערכו לו נשלחו למעבדה מיוחדת בפריז הראו הממצאים סימני של רעל בדמו. חמאס בתגובה האשים מייד את המוסד הישראלי ואת גורמי המודיעין הישראלים בחו"ל בחיסולו של הבכיר בארגון.

החשבון נסגר אחרי 20 שנה

מחמוד מבחוח. חוסל בדובאי
מחמוד אל-מבחוח. "נא לא להפריע" | צילום:

אל-מבחוח היה אחד ממייסדי הזרוע הצבאית של החמאס "עז א-דין אל קסאם" ולפני 20 שנה עמד בראש החולייה שחטפה ורצחה את חיילי צה"ל אבי סספורטס ואילן סעדון. בהמשך עבר לדמשק, שם שימש כממונה על הברחות הנשק מאירן לרצועת עזה. לפי מקורות במזרח התיכון, עקבה ישראל אחר אל-מבחוח החל מהרגע בו עלה על טיסתו מדמשק לדובאי ב-19 בינואר.

בסוף השבוע האשימו בכירים בחמאס כי מחסליו של אל-מבחוח הגיעו לדובאי במשלחת של שר התשתיות הישראלי, עוזי לנדאו. מלשכתו של לנדאו סירבו להגיב לדברים. אתמול בתוכנית "פגוש את העיתונות" אמר יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי, כי "ישראל מאז ומעולם אימצה דרך של התעלמות מוחלטת מהאשמות על חיסולים".

חמאס מבטיח להגיב בחריפות לחיסול

לוויתו של מחמוד אל מבחוח (צילום: חדשות 2)
הלווייתו של אל-מבחוח | צילום: חדשות 2

אלפים ליוו בסוף השבוע את מחמוד אל-מבחוח בהלוויתו שנערכה בצהריים בדמשק. בטקס השתתפו גם ראש הלשכה המדינית בדמשק חאלד משעל ואבו-מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס.

"אני חושב שסוכני המוסד והאויב הציוני עומדים מאחורי הפשע הזה", טען בסוף השבוע אבו מרזוק. בחמאס אף מאיימים בנוסף להגיב בחריפות לחיסול. "נבחן את כל ההשלכות השליליות והחיוביות של תגובה על החיסול הזה", הבטיח בכיר הארגון ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר, בראיון לרשת "אל-ג'זירה". "האויב הישראלי רוצה לשנות את כללי המשחק באמצעות החיסול הזה, ולנו כעת יש את הזכות המלאה להגן על עצמנו".

א-זהאר שב להשמיע הצהרות לוחמניות וחריפות - שזמן רב לא שמענו מבכירי הארגון כלפי ישראל. "אנו מסוגלים להכות בהלם את הכיבוש - בתוך שטחי פלסטין הכבושה וגם מחוצה לה", איים בראיון. "הדבר הזה נתון להחלטתנו, ואנחנו נבחר מה טוב ונכון לנו, לעם הפלסטיני וליחסים שלנו עם מדינות ערב". לדבריו, החיסול שביצעה ישראל "מאיים על הביטחון הלאומי של מדינות ערב", ואף לא שלל את האפשרות שמחסליו של אל-מבחוח נמנו עם פמלייתו של שר התשתיות עוזי לנדאו, שהשתתף לפני כשבועיים בכנס באבו דאבי.

אל-מבחוח שהתגורר בסוריה משנת 1989, היה אחד מהפעילים המוכרים בארגון חמאס, וחבר בגדודי עז א-דין אל קסאם. הוא היה מראשוני הזרוע הצבאית של החמאס, ומהראשונים שפעלו פעילות צבאית מטעם האחים המוסלמים ברצועת עזה.