האי מיורקה (Mallorca) בספרד הוא אחד מהאיים הפופולריים ביותר באירופה, עם מיליוני תיירים שמבלים שם את חופשותיהם מדי שנה. לא מעט מהתיירים מגיעים לאי כדי להשתתף במסיבות שלו, כחלק מתיירות האלכוהול שסחפה את המקום. 

אבל כל זה הולך להשתנות: מיורקה רוצה להתרחק מתדמית התיירות השיכורה לעבר קהל לקוחות אלגנטי יותר עם התנהגות טובה יותר. כתוצאה מכך, הרשויות באי עדכנו את חוקי ונהלי האי, שיקשו על התיירים הבעייתיים. הנה כמה מהדברים שכדאי לא לעשות יותר במיורקה.

 1. בלי לעשן

  למעשנים, המקום במיורקה הולך ומצטמצם. איסור העישון על מרפסות מסעדות וברים, שהוטל במקור עקב מגפת הקורונה, ימשיך להיאכף באי. ולא רק זה, מאחר ובספרד עובדים בימים אלה על חוק נגד עישון, שעתיד לעבור בסוף 2022 ואמור להיכנס לתוקף בשנת 2023.

  החוק נועד להגביל את העישון במדינה בכלל ובאיים בפרט, ובכך להפחית את מספר המעשנים. לפי הדיווחים, מיורקה כנראה תאסור על עישון באזורים חיצוניים. בנוסף לאיסור העישון במרפסות, ישנם כבר חופים שבהם אסור לעשן. עד שהחוק יעבור, במיורקה מקפידים על איסור השלכת בדלי הסיגריות ברחוב, כמי שעושה כן צריך לצפות לקנס של 50 עד 200 אירו. אגב: גם השלכת מסטיק לעוס ברחוב גוררת עונש.
  שלט אסור לעשן בחוף ספרד (צילום: Zen HP, shutterstock)
  היזהרו מקנס על עישון בחופים | צילום: Zen HP, shutterstock 2. נא להתלבש בהתאם

  שכיבה בעירום או בחזה חשוף (נשים) על החוף היא טאבו במיורקה מאז 2014. למרות שעדיין יש כמה מקומות לנודיסטים באי הבלארי, הדברים נכונים כמעט לכל חופי מיורקה.

  כדאי גם להתלבש כראוי הרחק מחוף הים: מי שיסתובב במרכז העיר רק בביקיני או בבגד ים, לא צריך להיות מופתע אם הוא יקבל 50 עד 200 אירו, ובמגלוף העונשים אפילו גבוהים יותר. בנוסף, אסור יותר ללכת יחפים בבר ובעת מסיבה, כאשר פלג הגוף העליון חייב להישאר מכוסה. תשומת לב מיוחדת מוקדשת גם לקעקועים: אם למישהו יש קעקועים עם סמלים גזעניים, עליו להישאר בחוץ.
  חוף מיורקה ספרד (צילום: travelview, shutterstock)
  השאירו את בגדי הים לחוף בלבד | צילום: travelview, shutterstock

 3. מי ששיכור – ישלם

  תיירים מעולפים מאלכוהול הם נחלת העבר – לפחות זה מה שממשלת האי רוצה ונוקבת בפעולה קשה. על פי החוק החדש, מי שישתכר מעתה ואילך, ואולי אפילו כאלה ששותים הרבה מדי ונראים כבעלי נטייה להשתכר, מסתכן בקנס כבד של עד 3000 אירו. כמו כן, מלונות הכל כלול אינם מורשים להגיש אלכוהול ללא הגבלה כבר שנתיים, וממילא צריכת אלכוהול באי מותרת רק בברים.

  תייר גרמני שיכור מיורקה ספרד (צילום: Clauf, shutterstock)
  עד 3000 אירו למי שנמצא שיכור | צילום: Clauf, shutterstock

 4. בלי פיפי בטבע

  גם מתן שתן בפומבי עלול לגרור איתו עונש כבד במיורקה של קנס שעשוי לנוע בין 200 ועד 400 אירו. על פי דיווח של BILD.de, מי שעושה פיפי בחוף, בדיונות או במים עלול לשלם קנס של עד 1,500 אירו.
  שלט אסור להשתין לעשות פיפי (צילום: Denis Junker, shutterstock)
  כדאי ששתאפקו עם הפיפי | צילום: Denis Junker, shutterstock

 5. לא רוצים כלבים בחוף

  מיורקה היא לאו דווקא אחד האזורים הידידותיים ביותר לכלבים בספרד. ברוב החופים ישנם שלטים שעליהם כתוב "No Perro" (כלומר "ללא כלבים"). מי שיעבור על החוק ובכל זאת יביא עמו את כלבו, מסתכן בקנס כבד.

  כניסת כלבים מותרת כל השנה בחמישה חופים בלבד: חוף Alcanada בצפון, חוף Cala Blanca בין קאמפ דה מאר לאנדרטקס, Es Carnatge בפלמה, חוף Llenaire בפולנה והחוף הסלעי של Na Patana Ca'n Picafort. ישנם גם כמה חופים אחרים שבהם כלבים יכולים לשחרר קיטור, לפחות בחודשי החורף מה-1 בנובמבר עד ה-31 במרץ.
  כלבים בחוף מלאגה ספרד (צילום: ManuMata, shutterstock)
  שימו לב לאן מותר להביא כלבים | צילום: ManuMata, shutterstock

 6. ותרו על סון באניה

  המבקרים באי צריכים לחשוב פעמיים לפני ביקור באזור סון באניה (Son Banya). הרובע הסמוך לשדה התעופה נחשב למרכז סמים ולביתם של סוחרים ופושעים אחרים. אפילו המשטרה כבר לא נכנסת לשם, והסכנה במקום גדולה מדי, אפילו לאמיצים ביותר בינינו.


 7. אל תסתובבו עם הרבה כסף

  בנוסף להימנעות מסון באניה, היזהרו מנשיאה של יותר מדי מזומנים עליכם, במיוחד באזורי הבילוי של פלמה (Palma) או בסארנל (S'Arenal). כייסים מסתובבים כאן, במיוחד כאלה שמחפשים שיכורים (שלמרות כל האיסורים עדיין קיימים).
  תיירים בערב מיורקה (צילום: zixia, shutterstock)
  אל תקחו הרבה כסף עליכם | צילום: zixia, shutterstock

 8. כניסה לים למרות הדגל האדום 

  כאשר הדגל האדום מתנוסס, יש סיבה: גלים גבוהים או זרמים חזקים שהופכים את הרחצה למסוכנת מדי. מי שלא מקיים את איסור הרחצה המוחלט במיורקה מסכן את חייו – וצפוי לקנס גבוה: אי שמירה על יעלה עד 3,000 אירו.
  דגל אדום בחוף הים מיורקה ספרד (צילום: UlyssePixel, shutterstock)
  לוקחים ברצינות את הדגל האדום בחוף | צילום: UlyssePixel, shutterstock

 9. אסור להשתמש בשמפו וסבון בחופים

  תיירים עלולים לקבל קנסות על שימוש בשמפו, מרכך שיער או מוצרים דומים אחרים בכל חופי ספרד. כשהם נתפסים, הם יכולים לצפות לשלם קנס של עד 800 אירו, מכיוון שהכימיקלים הקיימים במוצרים אלה נחשבים מזיקים ליצורים הימיים.
  מקלחות חוף מיורקה ספרד (צילום: zixia, shutterstock)
  לא להביא שמפו או מרכך לחופים | צילום: zixia, shutterstock