1. אל תיכנסו למזרקות

  למרות שהמעלות ברומא יכולות להגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד בקיץ, אנו ממליצים בחום שלא להתרחץ או לטבול רגליים במזרקות הרבות שתמצאו במהלך הטיולים או המסלולים שלכם. למרות שהמחזה של אנשים רוחצים ברומנטיות במזרקות של רומא מופיע בהרבה סרטים וסדרות, אתם כנראה תסתכנו בקנס ומבטים.
  מזרקת נפטון רומא איטליה (צילום: sancastro, shutterstock)
  לא להתרחץ או לטבול רגליים. מזרקת נפטון ברומא | צילום: sancastro, shutterstock

 2. אל תאכלו ליד אנדרטאות או כיכרות גדולות

  זוהי תקנה של העיר רומא האוסרת במפורש לאכול ליד אתרים חשובים או מונומנטים. אחד המקומות הכי בולטים מבחינה זו, עד לפני כמה שנים, היו המדרגות הספרדיות, שכיום אפילו הישיבה על המדרגות אסורה. זה בהחלט לא מחזה יפה לראות את האתר המרהיב הזה שקוע בעטיפות, כוסות פלסטיק, מסטיקים, בדלי סיגריות ואשפה מכל הסוגים. היזהרו כי אתם יכולים להסתכן בקנסות כבדים. 
  אוכלים רומא איטליה (צילום: astudio, shutterstock)
  העיר רומא אוסרת במפורש לאכול ליד אתרים חשובים או מונומנטים | צילום: astudio, shutterstock


  >> המדריך המלא למטייל ברומא

  >> אלה הדברים שצריך להיזהר מהם בתאילנד
 3. אל תיכנסו למונית בלי להסכים קודם על מחיר קבוע

  כמעט כמו בכל מקום בעולם, עניין המוניות היא סוגיה שחוזרת על עצמה. וגם כאן ברומא, אחד הטיפים היעילים ביותר הוא לתאם את המחיר מראש עם הנהג. ברגע שהמונה פועל, לא הרבה יכול למנוע מהנהג "ללכת לאיבוד" במבוך הרחובות הרומיים - ובסופו של דבר תשלמו חשבון גבוה בצורה אבסורדית. ומי רוצה להתווכח עם נהג מונית ברומא?
  מוניות רומא (צילום: Marius GODOI, shutterstock)
  כדאי מאוד לתאם את מחיר הנסיעה מראש | צילום: Marius GODOI, shutterstock

 4. אל תזניחו את החפצים שלכם

  יש הרבה כייסים ברומא, במיוחד בכיכרות פופולריות ובתחבורה ציבורית. העניין אפילו מרחיק לכת עד כדי פתיחה של שקיות יד מלמטה, לעתים קרובות על ידי ילדים שהוכשרו לעשות בדיוק את זה. עדיף להשאיר תכשיטים יקרים בכספת של המלון ולקחת איתכם בדיוק את סך המזומנים שאתם צריכים.
  רומא ותיקן (צילום: Tupungato, shutterstock)
  שימו לב לתיקים ולשאר החפצים שלכם | צילום: Tupungato, shutterstock

 5. אל תנעלו נעלי עקב ברומא!

  רק נשות רומא יכולות ללכת בפאר ובאלגנטיות הדרושים - ובעיקר ללא פגע - על עקבים גבוהים על אבני המרצפת של רחובות העיר. הטיפ לתיירים ברומא: רצוי לנעול נעליים שטוחות. במהלך הקיץ אפשר לנעול סנדלים, ללכת ליעד, להחליף נעליים ולעטוף את הכפכפים בתיק אחר להכניס לתיק. 
  אישה רומא נעלי עקב (צילום: ANRproduction, shutterstock)
  ברומא רצוי לנעול נעליים שטוחות | צילום: ANRproduction, shutterstock


 6. אל תגיעו באופן ספונטני לאתרים המפורסמים

  אם בכל זאת תבחרו להגיע לאחד מהאתרים הגדולים ללא תכנון מראש, אתם יכולים לצפות לתורים ארוכים, ולעיתים לא יתנו לכם להיכנס בכלל. כדי להימנע מכך, רצוי להזמין כרטיסים לאטרקציות כמו הקולוסיאום באינטרנט מראש.
  תיירים בתור קוליסאום רומא איטליה (צילום: Photo_for_you, shutterstock)
  רצוי להזמין כרטיסים לאטרקציות באינטרנט מראש | צילום: Photo_for_you, shutterstock

 7. אל תבקרו ברומא ברכב

  התנועה בכבישים כאוטית ורחובות רבים בעיר העתיקה ההיסטורית בלתי עבירים למכוניות. את הקסם של רומא כדאי לגלות ברגל בכל מקרה, וגם רשת התחבורה הציבורית מפותחת מאוד. רק צריך קצת סבלנות לזה.
  רומא איטליה מסעדה (צילום: IR Stone, shutterstock)
  את הקסם של רומא כדאי לגלות ברגל | צילום: IR Stone, shutterstock

 8. אל תזלזלו בתנועה ובמרחקים ברומא

  התניידות ברומא אינה משימה קלה בשום פנים ואופן. הרומאים נאלצים לסבול שעות על גבי שעות של תנועה מדי יום וזה, למרבה הצער, תקף גם למבקרים המגיעים לרומא. רק תחשבו שהעיר עם 1285 הקילומטרים הרבועים שלה היא באמת ענקית, במיוחד אם משווים אותה לערים איטלקיות או אירופאיות אחרות כמו מילאנו או פריז. רומא גדולה פי 7 ממילאנו (182 קמ"ר) ואפילו פי 10 מעיר האורות (120 קמ"ר).

  למרבה הצער, עקב התנועה והעבודות המתמשכות שמתבצעות, שינויים בכיוון הנסיעה מהיום למחר, דיוק בזמני ההגעה אינו מובטח. לכן, לאחר שתכננתם את מסלול הטיול שלכם, כדאי לנסוע ברכבת התחתית או להעדיף הליכה בכל מקום שבו זה אפשרי, תוך הימנעות מתנועת כבישים. עם זאת, נסיעה מתחת לאדמה לא תאפשר לכם להעריך את כל פינות העיר שכמו מוזיאון פתוח, מתגלה למבקרים במלוא יופיה המרשים.
  פקק תנועה רומא איטליה (צילום: pxl.store, shutterstock)
  המנעו מהתניידות ברכב ברחבי רומא | צילום: pxl.store, shutterstock

 9. אל תכנסו למקומות הפולחן בבגדים חשופים (נכון גם לגבי רחבי העיר)

  זה תקף בכל מקום, אבל ברומא בפרט, במיוחד בוותיקן או בכנסיות. אנו ממליצים לא להיכנס עם מכנסיים קצרים או חצאיות קצרות מדי, שמלות בגזרה נמוכה שמותירות את הכתפיים והמחשוף חשופים ונראים לעין. גם אם חם, אנחנו לא על החוף. אז הימנעו מהסתובבות – ברור שהכוונה היא לגברים – בלי חולצה ברחובות העיר. בנוסף לכוויות שמש, אתם פשוט מסתכנים בקנס.
  רומא קתדרלה ותיקן (צילום: Valeri Potapova, shutterstock)
  כבדו את האתרים אליהם אתם מגיעים והתלבשו בהתאם | צילום: Valeri Potapova, shutterstock

 10. אל תזלזלו בעוצמת הקפה

  גם אם אתם מאלה שממש אוהבים קפה ושותים אותו כל הזמן, כדאי לקחת רגע ולנסות להתחיל לאט. לכן, אל תזמינו מיד "דופיו" (אספרסו זוגי) או "ריסטרטו", האספרסו באיטליה הרבה יותר חזק מאשר במדינות אחרות וקצב הלב יכול לעלות במהירות. ואם כבר מדברים על קפה, גם אל תזמינו "אספרסו", באיטליה פשוט קוראים לו "קפה".
  רומא קפה איטליה (צילום: Alexandros Michailidis, shutterstock)
  הקפה האיטלקי חזק הרבה יותר מאשר במדינות אחרות | צילום: Alexandros Michailidis, shutterstock

 11. אל תגזימו עם הטיפ

  למען הסר ספק, באיטליה מתן טיפ אינו חובה. מלצרים באיטליה בדרך כלל מרוויחים משכורות רגילות כך שהם לא מצפים לטיפים גדולים מלקוחות. זה לא אומר שהם לא מעריכים אותם, אבל הציפייה היא לא גבוהה כמו במקומות אחרים. מתן טיפ אינו מבוסס על חישוב מדויק אלא הוא לרוב הערכה בהתאם למחיר, סוג המסעדה, איכות השירות והארוחה, מספר האנשים וכו'.
  רומא מלצר (צילום: Sara Sette, shutterstock)
  אל תגזימו עם הטיפ יותר מדי | צילום: Sara Sette, shutterstock

 12. היו סבלניים עם עניין השפה

  למרבה הצער, באיטליה לא מדברים אנגלית באופן נרחב. סביר להניח שבמרכז העיר, בייחוד בבתי המלון, החנויות ואזורי התיירות, תוכלו לתקשר בצורה טובה, אך לא בכל מקום. לכן, כדאי שתכירו מראש כמה מילים בסיסיות שיוכלו לעזור לכם כמו תודה, סליחה ובבקשה. כמובן שאף פעם לא מזיק להכיר את השמות של האתרים הפופולריים והמנות האיטלקיות.
  אומר מדברים (צילום: Kristi Blokhin, shutterstock)
  שמרו על סבלנות כשאתם מתקשרים עם המקומיים | צילום: Kristi Blokhin, shutterstock

 13. אל תצפו לדייקנות גרמנית 

  הזמן באיטליה בכלל, וברומא בפרט, הוא לחלוטין גמיש. סיור מודרך המתוכנן ל-11 יכול להתחיל ב-11:30, וזה תקף גם לשעות הפתיחה של מקומות רבים ולתחבורה הציבורית. חנויות ומתקנים רבים נסגרים בצוהריים (וגם מסעדות רבות) לפחות פעמיים בשבוע. בדקו תמיד שהמקום בו אתם רוצים לבקר או המקום שבו שאתם רוצים לאכול אכן פתוח.
  רומא אוטובוס תיירים (צילום: Fotos593, shutterstock)
  הזמן באיטליה בכלל, וברומא בפרט, הוא לחלוטין גמיש | צילום: Fotos593, shutterstock

 14. אל תשליכו מטבעות לכל מזרקה שתפגשו

  רק בגלל שזו מזרקה רומית לא אומר שאתם אמורים להשליך לתוכה מטבעות - אלו אמורים להיזרק רק לתוך מזרקת טרווי (Fontana di Trevi) בלבד. המסורת אומרת שאם מישהו רוצה לחזור לרומא, אז הוא צריך לזרוק מטבע לתוך מזרקת טרווי - המזרקה היחידה אמורה להגשים את החלומות והמשאלות שלכם. זו אולי אגדה, אבל זה מה שהופך את המזרקה הזו למיוחדת ולפופולרית במיוחד. אז, שמרו על המטבעות שלכם למקומות הנכונים.
  רומא מזרקת פונטנה די טרווי (צילום: ColorMaker, shutterstock)
  שמרו על המטבעות שלכם למקומות הנכונים. מזרקת פונטנה די טרווי | צילום: ColorMaker, shutterstock