מבצע החיסונים הנרחב בישראל הוביל לכך שלא מעט מדינות כבר הודיעו שיסכימו לקבל ישראלים בעלי דרכון ירוק, שעברו שני חיסונים. יוון וקפריסין למשל, כבר חתמנו על הסכמי תיירות וכעת גם באיחוד האירופי ובבריטניה הודיעו על כך שישראל נכנסה לרשימה האקסקלוסיבית של המדינות הירוקות. חלקן כבר נפתחו לכניסה וחלקן ממש עוד מעט. בכך הן מצטרפות ליעדים כמו ארה,ב, איי סיישל, איחוד האמירויות ועוד, אליהן ניתן להיכנס כבר עכשיו. 

>>לאן אפשר לטוס עכשיו? בדקו מה ההגבלות והדרישות ביעד שאתם רוצים להגיע אליו

 

זה כל מה שצריך לדעת על הדרכון הירוק

אלה המדינות שאמרו שיסכימו לקבל ישראלים

כניסה למדינות הללו זה בהחלט חשוב, אבל לא פחות חשוב הוא מה יש לעשות שם כרגע. בדקנו מה קורה לפי שעה במדינות המרכזיות והאהובות על הישראלים באירופה ומחוצה לה.

*שימו לב! התנאים וקבלת התיירים במדינות השונות משתנים כל הזמן. יש להתעדכן מול משרד הבריאות וסוכנויות הנסיעות לפני הזמנת כל בכרטיס.

גרמניה

בעקבות הכרזת האיחוד האירופי על ישראל כמדינה ירוקה, בגרמניה הודיעו על פתיחת הגבולות באופן מיידי לישראלים. מי שיגיע למדינה יידרש להציג בדיקת קורונה שלילית לפני ההמראה ולעשות אחת נוספת ביום השני לאחר הנחיתה. נכון להיום, בגרמניה המלונות עדיין סגורים והאטרקציות פועלות באופן מוגבל. כמו כן, מרבית החנויות הלא חיוניות בקניונים סגורות או פועלות בטופן מצומצם. המסעדות פועלות במתכונת של טייק אווי ומשלוחים בלבד. שימו לב! ההנחיות במדינה משתנות בין האזורים השונים. בחלקם המקומות סגורים בין עשר בלילה לחמש בבוקר. כיום קיימות טיסות רבות לפרנקפורט ומספר מצומצם לברלין.

סגר כללי (צילום: JOHN MACDOUGALL, AFP)
סגר כללי בגרמניה | צילום: JOHN MACDOUGALL, AFP

בריטניה

לאחר הכרזת האיחוד אירופי על ישראל כמדינה ירוקה, גם בבריטניה הודיעו שהם מכניסים את ישראל לרשימה המיוחסת. בפועל, המדינה תפתח לתיירים מחוסנים החל מה-17 במאי, אז גם ייכנסו הקלות נוספות. נכון להיום כמעט הכל פתוח באנגליה, כולל שופינג במקומות סגורים (תחת מגבלות כמות) והחל מה-17.5, כאמור יינתנו עוד הקלות כמו ישיבה בתוך מסעדות וחללים סגורים ופתיחת מלונות לתיירים. על פי ישראלי שגר בלונדון מומלץ להגיע לעיר החל מאמצע החודש ולטייל בה. כבר היום פועלות מספר חברות תעופה המפעילות טיסות מנתב"ג ללונדון.

לונדון ריקה (צילום: Alberto_Pezzali)
צילום: Alberto_Pezzali

ספרד 

בספרד הודיעו לאחרונה שיפתחו את הגבולות  לתיירים מחוסנים כבר החל מה-23.5, אך נכון לעכשיו מספר החולים היומי עדיין גבוה יחסית. ממש לאחרונה המדינה יצאה מסגר והתושבים יכולים לנוע בין המחוזות השונים. ברים, מסעדות ובתי קולנוע פתוחים עד 11 בלילה, חיי הלילה עדיין לא חזרו לעצמם. ניתן לעשות שופינג, אך החנויות פתוחות תחת מגבלות תפוסה ובשעות מצומצמות גם כן. על פי תושבת שגרה במדריד, מזג האוויר מושלם ונעים להסתובב כיום ברחובות שאינם עמוסים. נכון להיום, ישנן מספר חברות תעופה שמגיעות למדריד מנתב"ג, אך לברצלונה עדיין אין טיסות.

רחוב רמבלה בהוספיטלט דה יוברגאט (צילום: Cesc Maymo, Getty Images)
HOSPITALET DE LLOBREGAT, SPAIN - JULY 17: A view of Rambla street, with few people, on July 17, 2020 in Hospitalet de Llobregat, Spain. The Catalan capital, and the nearest towns, with five million residents, have been advised to stay home after the number of Coronavirus cases spiked in the past week. (Photo by Cesc Maymo/Getty Images) | צילום: Cesc Maymo, Getty Images

איטליה

באיטליה הכריזו לאחרונה על פתיחת גבולות המדינה מוקדם יותר מהצפוי וראש הממשלה טען שתיירים יכולים לתכנן את החופשה הקרובה שלהם בארץ המגף כבר מאמצע החודש הקרוב, כולל ישראלים מחוסנים. כרגע עדיין צריכים בידוד של חמישה ימים. בתי קפה ואטרקציות פועלים כרגע במתכנת מצומצמת, בעיקר באזורים עם תחלואה גבוהה בצפון המדינה. שופינג בחנויות לא חיוניות פתוח, אך תחת מגבלות כמות. בעקבות ההכרזה הזו, חברות התעופה מחדשות את הקווים השונים מנתב"ג לאיטליה והמחירים נמוכים מתמיד. נכון להיום קיימות מספר מצומצם של טיסות לארץ המגף, אך בקרוב חברות תעופה נוספות צפויות להפעיל טיסות לשלל יעדים.

שימו לב! במשרד החוץ שוקלים להכניס את איטליה לרשימת המדינות המסוכנות שהנסיעה אליהן דורשת אישור מיוחד.

הימים שלפני ההגבלות החדשות, רומא (צילום: רויטרס)
הימים שלפני ההגבלות החדשות, רומא | צילום: רויטרס

יוון

יוון נפתחה לישראלים ונכון להיום האיים כרתים ורודוס נמצאים במצב תחלואה נמוך והן נפתחו לטיסות, עם בדיקות קורונה למי שלא התחסן ואישור כניסה לבעלי דרכון ירוק. חברות תעופה כבר החלו להפעיל קווים. יחד עם זאת, ברוב יוון יש עוצר בערב והתחלואה בה נמצאת בעלייה. כרגע התיירות אמורה להיפתח בצורה יותר חופשית באמצע מאי.

על פי אילן שלו, סמנכ"ל השיווק של קווי חופשה, כרגע התיירות ביוון עוד לא נפתחה, אך יש לזכור שאנחנו נמצאים בטרום העונה ובתי המלון והאטרקציות מתעוררים לחיים לקראת מאי אז מזג האוויר מתייצב והעונה מתחילה ברציפות. בנוסף, כמו בישראל, גם ביוון החל מבצע חיסונים, כאשר כל מי שיעבוד בתיירות יידרש להיות מחוסן.

מלון בכרתים (צילום: slava296, Shutterstock)
כרתים | צילום: slava296, Shutterstock

קפריסין

קפריסין, מדינה נוספת איתה חתמנו על הסכמי תיירות, יצאה מעוצר של שבועיים (10.5). חנויות הכלבו, בתי הקפה והמסעדות ייפתחו לשיבה בחוץ. למקומות סגורים מתאפשרת כניסה לבעלי דרכון ירוק (מחוסנים או מחלימים בלבד). לאורך כל התקופה האחרונה מלונות נשארו פתוחים וכעת ההגעה אליהם גם משתלמת. ישנן טיסות ללרנקה ופאפוס של מספר חברות תעופה.

חופשה בפאפוס (צילום: ניר סלונים)
פאפוס | צילום: ניר סלונים

הולנד 

בעקבות ההכרזה של האיחוד האירופי שיראל היא מדינה ירוקה, ישראלים מחוסנים יוכלו להיכנס למדינה החל מה-15.5. מה-28 לאפריל בוטל העוצר הלילי ופתחו את כל המסעדות ובתי קפה אך לישיבה בטראסות בלבד (אזורי ישיבה בחוץ) ובין השעות 12:00-18:00 בלבד. בנוסף, פתחו את החנויות לשופינג והשווקים כרגיל (בתוך חנויות עדיין מבקשים לעטות מסכות). השלב הבא של ההקלות צפוי להגיע ב-18.5 אז יפתחומ גני חיות, אטרקציות ועוד. רק בימים הקרובים נדע אם ההקלות אכן יקרו.על פי תושבת שגרה בעיר, אם אכן יכריזו על הקלות נוספות, ההגעה לאמסטרדם מומלצת ותמיד כיף ליהנות מהעיר, גם אם בצורה מוגבלת. קיימות היום טיסות רבות לאמסטרדם מנתב"ג.

שוטרים באמסטרדם (צילום:  Vladimir Zhoga, shutterstock)
צילום: Vladimir Zhoga, shutterstock

צרפת 

צרפת עדיין נמצאת במצב תחלואה לא טוב. לאחרונה הודיעו במדינה שייפתחו את הגבולות לתיירים מחוסנים כבר ב-9.6, אך משרד החוץ הישראלי ממליץ שלא להגיע למדינה בשלב זה. החל מה-19 במאי בתי הקפה, מוזיאונים, בתי קולנוע, תיאטראות ועוד צפויים להיפתח והסגר הכללי במדינה יצומצם ללילה בלבד ויחל מהשעה 21:00. נכון להיום, מרבית החנויות הלא חיוניות סגורות ולא ניתן לעשות שופינג, בתוכן גם בתי הקפה והתרבות. ישנן מספר חברות תעופה שכבר מפעילות טיסות לפריז מנתב"ג.

פריז (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

טורקיה

שימו לב! טורקיה נכנסה לרשימת המדינות האדומות שיצאה אליהן אזהרת מסע. החל מה-3.5 כל החוזרים ממדינה זו (גם מחוסנים), יהיו חייבים בבידוד וטיסה אליה דורשת אישור מיוחד.

המדנה נכנסה לסגר עד ה-17 במאי במטרה להוריד את נתונני בתחלואה הגבוהים שבה. לאחר הסגר, המטרה היא לפתוח את הגבולות לתיירים מחוסנים מכל העולם, כולל מישראל ולהחזיר את הכלכלה לקדמותה. 

איסטנבול  (צילום: Club4traveler | shutterstock)
איסטנבול | צילום: Club4traveler | shutterstock


מחוץ לאירופה

ארה"ב וניו יורק

כמעט כל המדינות בארצות הברית מקבלות תיירים מישראל, וכמובן גם ניו יורק. כל מי שנכנס מחוייב להציג בדיקת קורונה שלילית מ-72 השעות שלפני הכניסה, וההמלצה למחוסנים היא להיות בבידוד של שלושה ימים. אם תגיעו ממדינה אחרת בתוך ארצות הברית לא תידרשו בבידוד. התחבורה הציבורית פתוחה אך מוגבלת, והמסעדות ובתי הקפה פתוחים עם שמירה על ריחוק. עטיית מסיכות נדרשת במקומות ציבוריים.

לאחרונה הודיע ראש ממשלת ניו יורק שהעיר תפתח לגמרי החל מה-1 ביולי.

4 חברות תעופה מפעילות היום טיסות ליעדים שונים בארה"ב והתחרות רק עולה. 

ניו יורק (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

איחוד האמירויות

איחוד האימריות וכמובן דובאי פתוחה עבור ישראלים וכמעט כל המגבלות בה כבר הוסרו. כל מי שמגיע נדרש למלא הצהרת בריאות עם הכניסה, להציג ביטוח רפואי המכסה קורונה, וכן להראות בדיקה שלילית מ-72 השעות האחרונות. תיירים שמגיעים ממדינות אדומות יידרשו בבדיקת קורונה גם בשדה התעופה ובבידוד עד לתשובה שלילית. התחבורה הציבורית עובדת אך בצורה מוגבלת יחסית. המסעדות פתוחות תחת מגבלות של ריחוק חברתי והברים עדיין סגורים. גם פה עטיית מסיכה היא חובה בכל המקומות הציבוריים וכמובן בתחבורה הציבורית.

דובאי (צילום: אילן ארנון)
צילום: אילן ארנון

תאילנד

נכון להיום, מי שיגיע למדינה עם דרכון ירוק או תעודת מתחסן עדיין יצטרך לשהות שבועיים בבידוד ביתי או בבית מלון טרם היציאה לטיול במדינה. חלק מהחופים והמסעדות פתוחים. גם מרכזי הקניות והשווקים, אבל הכול בהגבלה. גם בתאילנד יש תכנית רמזור.

בממשלת תאילנד ובמשרד התיירות הודיעו שהחל מה-1.7 ישראלים מחוסנים יוכלו לטייל בחופשיות במדינה.

אי פרטי בתאילנד (צילום: המרכז למטייל תאילנד)
תאילנד | צילום: המרכז למטייל תאילנד

איי סיישל

סיישל חזרה לשגרה וישראלים כבר החלו לטוס לחופשה במקום האקזוטי. יחד עם זאת, לאחרונה המדינה חווה עלייה במספר החולים והיא החלה במספר הגבלות במדינה, רובן לא משפיעות על תיירים. בתי המלון והמסעדות למל, פתוחים כרגיל. בשורה מעודדת נוספת, היא שבימים אלו נערך גם בסיישל מבצע חיסונים לאוכלוסייה ולאחריו יהיה אפילו בטוח יותר לקהל הישראלי להגיע לאיים ללא דאגות. המטרה היא שעד סוף אפריל 70 אחוז יהיו מחוסנים.

סיישל (צילום: ליאת כהן רביב)
איי סיישל | צילום: ליאת כהן רביב

מקסיקו

שימו לב! מקסיקו נכנסה לרשימת המדינות האדומות שיצאה אליהן אזהרת מסע. החל מה-3.5 כל החוזרים ממדינה זו (גם מחוסנים), יהיו חייבים בבידוד וטיסה אליה דורשת אישור מיוחד.

מדורגת במקום השלישי בעולם במספר התיירים שנכנסו אליה בשנת 2020 למרות נגיף הקורונה. מקסיקו השאירה את גבולותיה פתוחים כדי לא לפגוע בכלכלה המדינה שרובה מגיעה מתיירות. 

תיירים מכל העולם, כולל מישראל, אינם צריכים לעבור בדיקת קורונה ואין חובת חיסון. האטרקציות וכל אתרי התיירות במדינה פתוחים. כולל הקניונים, מרכזי הקניות והחופים המרהיבים ביופיים.

פלאיה דל כרמן (צילום:  Aleksandar Todorovic, shutterstock)
פלאיה דל כרמן | צילום: Aleksandar Todorovic, shutterstock