התו הירוק והדרכון הירוק של משרד הבריאות צפויים להיות המצרך הכי מבוקש בשוק במהלך השנה. לפי המתווה של משרד הבריאות, מי שיחזיק בהם יוכל לחזור לשגרת חיים נורמלית וליהנות מטיסות לחו"ל, כניסה לאירועי תרבות, אפשרות להתארח בבתי מלון בארץ ועוד, בכפוף למדיניות פתיחת המשק במדינה.

התו הירוק הוא למעשה תעודה רשמית מטעם משרד הבריאות שמשמש כהוכחה לכך שמי שמחזיק בו שלילי לקורונה, בעקבות חיסון או החלמה. בעזרת התו הירוק מקווים במשרד הבריאות לאפשר למרבית האוכלוסייה לחזור לאורח חיים שדומה במקצת לשגרה שלפני מגפת הקורונה, וליהנות ממופעי תרבות ובידור, חופשות, אירועי ספורט ומוזיקה והימנעות מכניסה לבידוד לאחר חזרה מחו"ל או מגע עם חולה קורונה מאומת.

ביום ראשון, ה- 7 במרץ, גם המסעדות נפתחו בהתאם להנחיות "התו הסגול" המוכר וייצטרפו לחדרי הכושר, הקניונים ועוד שכבר נפתחו תחת הנחיו "התו הסגול". מי שיוכלו ליהנות מפתיחת המשק יהיו בעלי ה"תו הירוק".

 

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות, יש לפנות לאתר משרד הבריאות כאן
 

מה ההבדל בין דרכון ירוק לתו ירוק?

תו ירוק הוא תעודה המקנה כניסה לבתי עסק, אתרים ופעילויות בישראל, הפועלים במסגרת "התו הירוק". התו הירוק גם מקנה פטור מבידוד לאחר מפגש עם חולה מאומת או בעת חזרה מחו"ל.  מדי שבוע צפויות להתפרסם הקלות חדשות, בהתאם למצב התחלואה והחלטות הממשלה.

"דרכון ירוק" הוא אישור מעבר בינלאומי במסגרתו ניתן יהיה לטוס לחו"ל (עדיין נמצא בבחינה איך יעבוד בדיוק).

מי זכאי לקבל תו ירוק?

לפי משרד הבריאות, אלו התנאים המקנים זכאות להנפקת תו ירוק:

  1. מחוסנים שעברו 7 ימים מיום קבלת החיסון השני
  2. חולי קורונה לשעבר שחלו והחלימו במהלך השנה האחרונה
  3. נשקלת גם אפשרות שאדם שעשה בדיקה סרולוגית ונמצא שיש לו נוגדנים יוכל לקבל את התו. 

מי זכאי לקבל דרכון ירוק?

נכון לעכשיו, רק מחוסנים בשתי מנות חיסון זכאים לקבל דרכון ירוק ולטוס לחו"ל. לעומת זאת, מחלימים לא יוכלו ליהנות עדיין מהטבה זו בשלב הראשון.

איך מנפיקים תו ירוק?

יש להיכנס לאתר משרד הבריאות ולבחור באחת משתי התעודות: תעודת התחסנות, למתחסנים בשתי מנות חיסון, או תעודת החלמה, למחלימים מקורונה. פשוט נכנסים, מזינים פרטים והתעודה מונפקת באופן מיידי. אפשר לעשות זאת כאן. או בהורדת אפליקציה:

לכמה זמן תקף התו הירוק?

למחוסנים: חצי שנה מיום החיסון השני.

למחלימים: עד 30.6.21

מה ההבדל בין דרכון ירוק, תו ירוק, תעודת מחלים ותעודת מתחסן?

תעודת מתחסן היא מסמך שמונפק על ידי משרד הבריאות המהווה הוכחה שמטופל עבר את שני החיסונים בהצלחה, וכעת הוא מחוסן מפני הנגיף.

תעודת מחלים היא תעודה שמונפקת על ידי משרד הבריאות ומהווה הוכחה לפיה אדם חלה בקורונה והחלים ממנה.

תו ירוק הוא אישור שניתן במקביל להנפקת תעודת מתחסן או מחלים, המאפשר כניסה לאתרים, אטרקציות, פעילויות ובתי עסק הפועלים במסגרת "התו הירוק" ומאפשרים כניסה למתחסנים ומחלימים.

דרכון ירוק הוא תעודת מעבר בינלאומיות המאפשרת יציאה מהארץ וכניסה למדינות המאפשרות כניסה לתיירים שקיבלו את שתי מנות החיסון, ונכון להיום הוא מונפק למחוסנים בלבד.

האם צריך להדפיס את התעודות?

לא. התעודות הן דיגיטליות. אפשר להנפיק באתר משרד הבריאות, להוריד לסמארטפון ולהציג בכניסה לכל אחד המקומות הדורשים זאת.

איך מציגים את התו הירוק?

בכניסה לאתר המחייב הצגת תו ירוק, יש להציג את התעודה הרלוונטית לגורם בכניסה, דוגמת סדרן או מאבטח, לצד תעודת זהות.

מהי אפליקציית הדרכון הירוק?

זו אפליקציה בה כל אדם שהתחסן יוכל להזין את פרטיו ולקבל באופן מיידי אישור מעבר אלקטרוני בעזרתו ניתן יהיה אפשר לטוס לחו"ל. האפליקציה תנפיק באופן דיגיטלי גם אישור 'תו ירוק' למחוסנים ומחלימים.

ומה עם אנשים שאין בבעלותם סמארטפון?

במקרה זה, יש להדפיס את התעודה ואישור המעבר, עליו טבוע ברקוד ייחודי, ולהציגו לצד תעודת הזהות.

האם התו הירוק תקף גם בחו"ל?

התו הירוק מונפק על ידי משרד הבריאות הישראלי. הוא תקף בישראל בלבד וחסר משמעות בחו"ל. לגבי הדרכון הירוק: נכון להיום, אין צפי להחלת דרכון ירוק אוניברסלי בינלאומי, משום שלא כל המדינות החלו בתהליך החיסון, וגם בקרב המדינות שכן החלו לחסן, קצב החיסונים שונה ממדינה למדינה.

יחד עם זאת, מספר מדינות כבר הכריזו שיאשרו כניסה לתיירים שיוכיחו שקיבלו את שתי מנות החיסון מבלי להיות בבידוד בנחיתה. סיישל, יוון וגאורגיה כבר הכריזו על כך שייפתחו את שעריהן לתיירים שיוכיחו שחוסנו בשתי מנות החיסון, ומדינות רבות נוספות שכבר החלו בחיסונים צפויות להצטרף אליהן במהלך השנה, בכפוף למצב התחלואה בכל מדינה. גם חברות התעופה צפויות לאמץ את מתווה הדרכון הירוק וייתכן ויאפשרו עלייה למטוס למחזיקי דרכון ירוק בלבד.

האם הדרכון הירוק מעניק פטור מבדיקת קורונה לפני ואחרי טיסה?

לא. נכון להיום, גם מחוסנים, מחלימים, ומחזיקי דרכון או תו ירוק, חייבים בביצוע בדיקת קורונה 72 שעות לפני ההגעה לישראל, ובדיקה נוספת בעת הנחיתה. במידה ושתי הבדיקות שליליות, הם יכולים ליהנות מפטור מבידוד ולא ייאלצו להתפנות למלוניות קורונה.

האם תו ירוק מעניק פטור מחבישת מסכה?

לא. חובה לחבוש מסכה בכל עת, גם עבור מי שמחזיק בתעודת התחסנות/מחלים ובתו הירוק. יתרה מכך, הגבלות תפוסה והתקהלות והנחיות מניעת התפשטות הקורונה ימשיכו לחול, גם על זכאים לתו הירוק, בהתאם למצב התחלואה הכללי והוראות הממשלה.

האם אפשר להיכנס למלונות עם בדיקת קורונה שלילית?

לא. בתי המלון בישראל ייפתחו בשלב הראשון אך ורק למחוסנים או מחלימים בעלי אישור תו ירוק. יחד עם זאת, ילדים מתחת לגיל 16 שעדיין לא מורשים להתחסן יכולים להתארח במלון יחד עם הוריהם המחזיקים בתו הירוק, בתנאי שהילדים יציגו בדיקת קורונה שלילית בטווח של 72 שעות.

אילו מקומות צפויים להיפתח בעתיד במסגרת התו הירוק?

בשלב השני צפויים להיפתח למחוסנים או מחלימים גם גני אירועים, אטרקציות, חדרי אוכל במלונות, מסעדות (בהזמנת מקום מראש) וכנסים.

האם אפשר להיכנס למקומות גם ללא תו ירוק?

טרם התקבלה החלטה סופית בנושא, אך ככל הנראה שאדם שנכנס למקום ללא תו ירוק יקבל קנס כספי, ואף עלולות לחול סנקציות על בית העסק. בנוסף, זיוף תעודת מתחסן צפויה להיות עבירה פלילית לכל דבר ועניין, בדומה לזיוף תעודת זהות, דרכון או רישיון נהיגה.

 

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות, יש לפנות לאתר משרד הבריאות כאן.