מבצע החיסונים הנרחב בישראל הוביל לכך שלא מעט מדינות כבר הודיעו שיסכימו לקבל ישראלים בעלי דרכון ירוק, שעברו שני חיסונים. יוון וקפריסין למשל, כבר חתמנו על הסכמי תיירות. הבוקר קרואטיה החליטה לפתוח את המדינה לתיירים מישראל (אלה שהתחסנו פעמיים עם בדיקת קורונה שלילית) ובכך היא מצטרפת לאיי סיישל שהודיעה שתקבל בקרוב תיירים מחוסנים מישראל ומדינות כמו סרביה, רומניה, אוקראינה ואפילו ספרד, גם לוטשות עיניים לכיווננו.

זה כל מה שצריך לדעת על הדרכון הירוק

אלה המדינות שאמרו שיסכימו לקבל ישראלים

כניסה למדינות הללו זה בהחלט חשוב, אבל לא פחות חשוב הוא מה יש לעשות שם כרגע. בדקנו מה קורה לפי שעה במדינות המרכזיות שהודיעו שיקבלו את התייר הישראלי מבחינת שופינג, תחבורה, מסעדות, חיי לילה והגבלות שונות.

*שימו לב! התנאים וקבלת התיירים במדינות השונות משתנים כל הזמן. יש להתעדכן מול משרד הבריאות וסוכנויות הנסיעות לפני הזמנת כל בכרטיס.

קרואטיה

נכון להיום אין סגר בקרואטיה למרות שבאחרונה חלה עלייה קטנה במספר החולים בנגיף במדינה. כמעט כל המדינה פתוחה גם בסופי שבוע. הברים, המסעדות, הקניונים, אתרי הטבע והאטרקציות פתוחים חופשי כאשר רק מועדוני לילה נותרו סגורים במסעדות ובברים ניתן לשבת במרפסת או בחוץ אבל לא בפנים.

בימים האחרונים יצאה הנחייה המחייבת עטית מסיכה ברחובות אבל היא בוטלה כעבור יממה. "עטית מסיכה היא רק במקומות ציבוריים", מסביר רמון גנץ מומחה לקרואטיה, בעל  חברת "אדראטיק דיסקברי", "מומלץ לטייל בפארקים, בחופים המרהיבים ואטרקציות מדהימות ובמחירים יחסית זולים. במצב של היום אפשר למצוא בקלות מלון חמישה כוכבים יוקרתי לזוג במחיר של 100 יורו ללילה".

יוון

יוון נפתחה לישראלים ונכון להיום האיים כרתים ורודוס נמצאים במצב תחלואה נמוך והן נפתחו לטיסות, עם בדיקות קורונה למי שלא התחסן ואישור כניסה לבעלי דרכון ירוק. חברות תעופה כבר החלו להפעיל קווים. יחד עם זאת, ברוב יוון יש עוצר בערב והתחלואה עדיים לא ירדע לגמרי.

על פי אילן שלו, סמנכ"ל השיווק של קווי חופשה, כרגע התיירות ביוון עוד לא נפתחה, אך יש לזכור שאנחנו נמצאים בטרום העונה ובתי המלון והאטרקציות מתעוררים לחיים לקראת מאי אז מזג האוויר מתייצב והעונה מתחילה ברציפות. בנוסף, כמו בישראל, גם ביוון החל מבצע חיסונים, כאשר כל מי שיעבוד בתיירות יידרש להיות מחוסן.

מלון בכרתים (צילום: slava296, Shutterstock)
כרתים | צילום: slava296, Shutterstock

קפריסין

קפריסין, מדינה נוספת איתה חתמנו על הסכמי תיירות, נמצאת בעוצר בין השעות 9 בערב ל 5 בבוקר. חנויות כלבו, מספרות, מספרות, מכוני יופי וקעקועים חייבים להשעות את פעילותם. כנ"ל לגבי קניונים, תיאטראות, בתי קולנוע, אולמות אירועים, אמפי, מקומות אוכל ומשקאות, מתקני שעשועים, מכוני כושר, בתי ספר לריקודים ובתי ספר דומים אחרים, יישארו סגורים. הצעדים הללו יהיו בתוקף מיום ראשון 05:00 עד לעידכון חדש.

המדינה נפתחה לתיירים ב-1.4, אז נפתחו שדות התעופה באי ונוסעים מכל המדינות יוכלו לנחות ואמורים לפתוח את המסעדות והמלונות.

חופשה בפאפוס (צילום: ניר סלונים)
פאפוס | צילום: ניר סלונים

איי סיישל

סיישל חזרה לשגרה וישראלים כבר החלו לטוס לחופשה במקום האקזוטי. בשורה מעודדת נוספת היא שבימים אלו נערך גם בסיישל מבצע חיסונים לאוכלוסייה ולאחריו יהיה אפילו בטוח יותר לקהל הישראלי להגיע לאיים ללא דאגות. המטרה היא שעד סוף אפריל 70 אחוז יהיו מחוסנים.

סיישל (צילום: ליאת כהן רביב)
איי סיישל | צילום: ליאת כהן רביב

גאורגיה

החל מה-21.2 אזרחים מכל המדינות יכולים להיכנס למדינה בתנאי שיציגו בנקודות הבידוק בגבול מסמך שמאשר שהם מחוסנים כנגד קורונה בשתי מנות.

ישראלים שלא חוסנו נגד קורונה יצטרכו למלא טופס שמפרט היכן שהו ב-14 הימים האחרונים, כולל פרטי קשר שלהם: מספר טלפון, כתובת אימייל ועוד. בנוסף, יש להציג  בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה. ביום השלישי לשהות במדינה יש לעבור בדיקה נוספת על חשבון האורח.

כיום, התחבורה הציבורית פועלת בתוך הערים אבל לא ביניהן. מרכזי הקניות פתוחים תחת הגבלות. אטרקציות פתוחות, השווקים והמסעדות. גם בתי הקזינו והמלונות, אך בימי שבת וראשון סגורים.

 סרביה

המדינה פתוחה לישראלים. מי שעשה שני חיסונים ויציג תעודת מתחסן יוכל להיכנס ללא שום הגבלות. מי שלא התחסן יידרש לעבור בדיקת קורונה בכניסה למדינה.

נכון לעכשיו, כל מרכזי הקניות, מכוני הכושר, בתי עסק והאטרקציות במדינה, שהפכה ללהיט של הישראליים בתקופת הקורונה, פתוחים עד השעה שמונה בערב. תאטראות ובתי קולנוע נסגרים בשעה חמש. השווקים הירוקים פתוחים משש בבוקר ועד השעה שלוש בצהריים. בתי מרקחת וחנויות המזון פתוחים בכל ימות השבוע. יש איסור התכנסות ליותר מחמישה אנשים. יש לעטות מסיכה במקומות ציבוריים כולל אוטובוסים ורכבות.

בטומי (צילום:  eFesenko, shutterstock)
בטומי | צילום: eFesenko, shutterstock

אוקראינה

ממשלת אוקראינה מאשרת כניסה לישראלים שעברו שני חיסונים או בהצגת בדיקת קורונה והצגת פוליסת בריאות שתממן את האשפוז בבתי החולים במידה וחליתם.

נכון להיום, מרכזי הקניות פתוחים, הרכבות בין הערים והתחבורה הציבורית פועלים כרגיל. כך גם לגבי נמלי התעופה במדינה. המסעדות פתוחות כרגיל, גם האטרקציות. בכניסה למרכזי הקניות ולמרכולי המזון תדרשו לעטות מסיכה. תושבי אוקראינה טרם החלו להתחסן מפני נגיף הקורונה.

בלגרד (צילום: Leonid Andronov, Shutterstock)
בלגרד | צילום: Leonid Andronov, Shutterstock

רומניה

פרלה שטיינברג, ישראלית בעלת מלון בעיר בראן, מציינת שלמרות ההצהרות על קבלת מתחסנים, כרגע תיירים לא יכולים להיכנס למדינה, אך יש כמה חריגים: מי שיש לו קרובי משפחה דרגה ראשונה, מי שלומד/עובד ברומניה, אנשי עסקים וכמובן אזרחים רומנים. התנאים לכניסה הם: מחוסנים אחרי החיסון השני פלוס עשרה ימים או מי שהחלים מקורונה אחרי 90 יום.

נכן להיום, ברוב חלקי רומניה הכל פתוח. התיירות הפנימית עובדת מלא. באזור בראשוב ובראן הכל פתוח כולל מסלולים לסקי. כך גם גם בבוקרשט. יש אזורים שהתחלואה גבוהה ושם הכל סגור עד שתרד.

בוקרשט (צילום: Aleksandar Todorovic, Shutterstock)
בוקרשט | צילום: Aleksandar Todorovic, Shutterstock

ספרד

נכון להיום, ספרד מקבלת תיירים מאירופה לאחר תהליך בירוקרטי שהם צריכים לבצע (למלא מסמך ואישור בדיקה) ולא ברור כרגע מה האסטרטגיה שהיא תנקוט כלפי קליטת מתחסנים לרבות ישראלים.

ספרד מחולקת ל-17 מחוזות עצמאיים. כל מחוז מחליט בעצמו על ההנחיות וההגבלות במחוז שלו ללא תלות בממשלה הספרדית. בקטלוניה למשל, ההנחיות הן שאי אפשר לנוע בין ערים בתוך המחוז, אלא רק בתוך טווח מצומצם ומוגדר. כמו כן, ישנו עוצר לילי משעה 22:00 עד 06:00, המוסדות החינוכיים פועלים כרגיל, חנויות וקניונים מעל 400 מטר סגורים לקהל, וחנויות קטנות יותר מוגבלות בתכולה וקבלת קהל, כמו כן הם יכולים לפתוח רק בין שני לשישי. המסעדות והברים פתוחים לקהל בשעות מאוד ספציפיות ובשעות הערב ניתן רק לקחת טייק אווי. האטרקציות ברובן פתוחות לקהל הרחב אבל תחת מגבלות.

ברצלונה  (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
ברצלונה | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

בולגריה

המדינה פתוחה לישראלים בתנאי שעשו בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה ויש להציג אותה בכניסה למדינה. ההערכה היא שהחל מחודש אפריל תחילת עונת התיירות במדינה מתחסנים ונושאים דרכונים ירוקים מבין הישראליים יוכלו להיכנס למדינה באופן חופשי ללא שום תנאים והגבלות.

נכון לעכשיו מרכזי הקניות והתחבורה הציבורית פועלים כרגיל אם כי תחת הגבלות מסויימות.

היעדים הכי זולים שיש (צילום: Takashi Images, shutterstock)
סופיה | צילום: Takashi Images, shutterstock

טורקיה

החל מיום שני בבוקר ועד שישי בתשע בערב הכול פתוח. חנויות פתוחות, קניונים, שווקים, מסעדות פועלות בטייק אווי. חלק מהמסעדות מאפשרות לסועדים להיכנס פנימה בחשאיות ולשבת לאכול. מיום שישי בשעה תשע בערב ועד שני בחמש בבוקר סגר הכול סגור. כבישים ריקים.

איסטנבול  (צילום: Club4traveler | shutterstock)
איסטנבול | צילום: Club4traveler | shutterstock

תאילנד

נכון להיום, מי שיגיע למדינה עם דרכון ירוק או תעודת מתחסן עדיין יצטרך לשהות שבועיים בבידוד ביתי או בבית מלון טרם היציאה לטיול במדינה. חלק מהחופים והמסעדות פתוחים. גם מרכזי הקניות והשווקים, אבל הכול בהגבלה. גם בתאילנד יש תכנית רמזור.

בממשלת תאילנד ובמשרד התיירות הודיעו שהחל מה-1.7 ישראלים מחוסנים יוכלו לטייל בחופשיות במדינה.

אי פרטי בתאילנד (צילום: המרכז למטייל תאילנד)
תאילנד | צילום: המרכז למטייל תאילנד

מקסיקו

מדורגת במקום השלישי בעולם במספר התיירים שנכנסו אליה בשנת 2020 למרות נגיף הקורונה. מקסיקו השאירה את גבולותיה פתוחים כדי לא לפגוע בכלכלה המדינה שרובה מגיעה מתיירות.

תיירים מכל העולם, כולל מישראל, אינם צריכים לעבור בדיקת קורונה ואין חובת חיסון. האטרקציות וכל אתרי התיירות במדינה פתוחים. כולל הקניונים, מרכזי הקניות והחופים המרהיבים ביופיים.

פלאיה דל כרמן (צילום:  Aleksandar Todorovic, shutterstock)
פלאיה דל כרמן | צילום: Aleksandar Todorovic, shutterstock

קוסטה ריקה

המדינה פתוחה לתיירים ואין צורך בבדיקת קורונה. הדרישה היא: ביטוח נסיעות וביטוח בריאות שיכסה מקרה של מחלת קורונה בסכום של 2,000 דולר ליום אשפוז ועד ל-50 אלף  דולר. יש למלא בכניסה למדינה טופס עם פרטיים אישיים וויזה לתקופה שרוצים לשהות במדינה.

האטרקציות והמלונות במדינה פתוחים. חוף סנטה תרזה מלא בתיירים. אין להשיג חדר אחד פנוי בשבועות הקרובים.

חוף בקוסטה ריקה (צילום: N K, Shutterstock)
קוסטה ריקה | צילום: N K, Shutterstock