הסיטואציה הבאה תהיה מוכרת ללא מעט אנשים שנסעו לחו"ל: אתם עורכים סקר השוואתי, מחליטים עם איזו חברת תעופה לטוס ומזמינים כרטיס, חורשים את האינטרנט על היעד ומכירים כבר כל פינת רחוב שאתם עומדים לפגוש, אורזים (לבד) את המזוודה. ואז, יום לפני הטיסה או אפילו ביום הטיסה עצמו, אתם מבחינים באותיות הקטנות שמגלות לכם שתוקף הדרכון שלכם עומד לפוג בקרוב. רגע לפני שאתם תולשים את השיער, מה עושים?
די ברור לכולנו, שכל עוד הדרכון לא בתוקף, כך גם הנסיעה שלנו. אבל למשך כמה זמן הדרכון שלנו צריך להיות בתוקף כאשר אנו עוזבים את ישראל?

>> המדריך המלא לחידוש הדרכון

>>גיליתם שהדרכון לא בתוקף ממש לפני הטיסה? זה מה שאפשר לעשות

 >> כך עובד הפתרון החדש להוצאת דרכונים זמניים לא בנתב"ג

מה צריך להיות תוקף הדרכון לפני טיסה לחו"ל?

"הציבור תמיד מחכה לרגעים האחרונים כדי להאריך את תוקף הדרכון או לחדש אותו, אך אנו מעודדים לעשות כמה דברים קצת אחרת", אומרת סבין חדד מרשות האוכלוסין וההגירה. "כדאי לבדוק את תוקף הדרכון לפני שמזמינים את הכרטיס, ולעשות יותר שימוש באתר האינטרנט מאשר להגיע ללשכות השונות של רשות האוכלוסין וההגירה. מרבית מדינות המערב ורוב המדינות באסיה מבקשות דרכון תקף לחצי שנה, אך ליעדים ספציפיים יש תמיד לבדוק מול חברת התעופה. על פי חוק הדרכונים, אזרח ישראלי חייב לצאת מהארץ ולהיכנס לארץ רק עם דרכון ישראלי, אך כאשר הוא מגיע לארץ זרה הוא יכול להשתמש בדרכון הזר שלו, בהנחה כמובן שיש לו. הדרישות שלנו מזרים שמגיעים לישראל הן דומות, גם הדרכון שלהם צריך להיות בתוקף של חצי שנה".

זוג מציג דרכון לדיילת בעמדת צ'ק אין
כנראה שיש להם סיבה להיות שמחים

"חלק ממדינות אירופה כמו ספרד מאפשרות שהדרכון יהיה בתוקף רק לשלושה חודשים אבל זה משתנה ממדינה למדינה, וההנחיה הגורפת הן של חברות התעופה והן של רשות האוכלוסין היא תוקף דרכון של שישה חודשים כדי לכסות את כל המדינות", אומרת חני סובול, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות, "מעדיפים להחמיר כדי שלא יוצר מצב שהתוקף של הדרכון של הנוסע מסתיים כשהוא נמצא במדינה זרה. לא מעט נוסעים נקלעו למצב לא נעים שבו תוקף הדרכון היה פחות מחצי שנה, והם לא חשבו שתהיה עם זה בעיה בגלל שעמדו לנסוע לנופש קצר, אך רשות שדות התעופה לא אפשרה להם לעזוב את הארץ. האחריות היא גם של חברות התעופה והן לעיתים נקנסות. אל תיקחו סיכונים מיותרים, זו העונה המתאימה להאריך את הדרכון, משום שאין לחץ ותורים ארוכים במשרד הפנים".

רשימת מדינות ותוקף הדרכון שהן דורשות מתיירים

תוקף הדרכון לפני טיסה ליוון: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לאנגליה: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לספרד: 3 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לאיטליה: 3 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לארה"ב: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לתאילנד: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לקפריסין: 3 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לטורקיה: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לאיחוד האמירויות: 6 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לצרפת: 3 חודשים

תוקף הדרכון לפני טיסה לגרמניה: 3 חודשים


כמה עולה לחדש דרכון?

דרכון לבגיר ניתן ל-10 שנים ולקטין ל-5 שנים. בתום התקופה הזו יש לחדש את הדרכון. אם תגיעו ללשכות השונות תגלו שהמחיר הוא 280 שקלים בלשכה. הגשת הבקשה דרך אתר האינטרנט של הרשות תחסוך לכם גם זמן וגם כסף. כל מה שאתם נדרשים לעשות זה למלא טופס, לקבוע תור, לשלם, ולהגיע בהמשך ללשכה עם שתי תמונות. במהלך הקיץ תשלמו 260 שקלים ובחורף רק 165 שקלים. חידוש דרכון לילד יעלה לכם בלשכות 150 שקלים, ובאתר האינטרנט - 135 שקלים בקיץ ו-100 שקלים בחורף. לחיילים בסדיר, משרתים בשירות לאומי או במילואים ניתן 50 אחוז הנחה.

ומה לעשות אם רגע לפני הטיסה גיליתם בשדה התעופה כי תוקף הדרכון אינו לחצי שנה? אל דאגה, אתם עדיין יכולים לטוס, זה רק יעלה לכם הרבה מאוד כסף. בנתב"ג יש שירות של חידוש או הארכת דרכון אותו תוכלו לבצע בסניף של משרד הפנים הפתוח 24 שעות ביממה לא כולל שבתות וחגים, עבור השירות הזה תיאלצו להיפרד מ-820 שקלים.