החל מיוני אשתקד, מדינת ישראל מנפיקה דרכונים ביומטריים בלבד. למי שעוד לא נדרש בחידוש ועדיין לא נחשף לדרכונים אלה, נסביר שמדובר בדרכונים חכמים הדורשים מתן טביעות אצבע ותצלום תווי פנים לצורך הנפקתם. עם זאת, כדאי לדעת שבעוד שתצלום תווי הפנים שלכם נשמר במאגר ממשלתי, לזכותכם עומדת האפשרות לסרב לשמירתן של טביעות האצבע במאגר. משמעות הסירוב, היא קיצור תוקף הדרכון אותו תקבלו, שיעמוד על 5 שנים בלבד לעומת 10 שנים למצטרפים למאגר.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

עקב המעבר לדרכונים ביומטריים, השתנתה מדיניות הנפקת הדרכונים, הנה כמה טיפים שכדאי לכם להכיר:

1. חסכו לעצמכם טרטור מיותר וקבעו תור

שימו לב שהנפקת הדרכונים הביומטריים נעשית באמצעות זימון תור מראש בלבד. הוצאת הדרכון מתקיימת באחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה אך ורק בהזמנת תור מראש. את התור ניתן לקבוע מראש באופן מקוון דרך אתר רשות האוכלוסין וההגירה או במוקד הטלפוני. באתר, ניתן לצפות, לעדכן  או לבטל את התור אם הזמנתם אותו באמצעות המערכת המקוונת (למשתמשים רשומים בלבד). 

דרכון ביומטרי (עיבוד: יחסי ציבור)
חייבים להוציא דרכון ביומטרי | עיבוד: יחסי ציבור

2. תשלום האגרה- אולי מגיעה לכם הנחה?

הנפקת הדרכון כרוכה בתשלום אגרה שניתן לשלם בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה במזומן, בכרטיס אשראי או בהמחאה. בנוסף, ניתן לשלם את האגרה גם בעמדות קבלת שירותי הממשלה הפזורות ברחבי הארץ. אגב, אם תשלמו את האגרה מראש באתר האינטרנט של רשות האוכלוסין, תשלמו פחות. בנוסף, אם אתם חיילים בשירות חובה, קבע או מילואים, ייתכן שאתם זכאים ל- 50% הנחה בדמי האגרה. אבל לצד אלה, כדאי לדעת שהנחות לא ניתנות על הנפקת דרכון חלופי במקום דרכונים שנגנבו, אבדו או הושחתו.

3. רגע לפני היציאה מהבית – האם לקחתם את כל המסמכים שאתם צריכים?

כדי לחסוך זמן יקר, ודאו שיש לכם עם ההגעה ללשכה את כל המסמכים הנדרשים: תעודת זהות (לא, רישיון נהיגה הוא לא מסמך מזהה) וטופס 'בקשה לדרכון/ תעודת מעבר ביומטרי'. אם אתם מבקשים לקבל דרכון חדש במקום דרכון קיים, כגון: דרכון שפג תוקפו, דרכון שדפיו התמלאו, דרכון שהושחת או דרכון שעדיין בתוקף ואתם מעוניינים לחדש אותו או להאריך את תוקפו, יש להגיע גם עם הדרכון הישן.

4. ומה לגבי הוצאת דרכון לקטין?

הוצאת דרכון לקטין, היא פעולה פשוטה יחסית אך היא תלויה גם במצבכם המשפחתי. מכיוון שההורים אחראיים להנפקת הדרכון עבור ילדיהם, ישנם מקרים שבהם נדרשת הסכמה של שני ההורים להנפקת דרכון לילדם כמו במקרה של גירושין, הורים לא נשואים או פרודים וישנם מקרים שבהם מספיק אישור רק של אחד מההורים למשל, כאשר ההורים נשואים או במקרה של הורה אלמן/ה. חשוב לציין, כי במקרים שבהם נדרשת הסכמתם של שני ההורים, אין חובה כי שני ההורים יגיעו יחד ללשכה כדי לתת את הסכמתם. שימו לב, כי עבור ילד עד גיל 6 מומלץ להביא תמונת פספורט מהבית.

זהו, תוך 10 ימי עבודה הדרכון יישלח לביתכם בדואר רשום. לא יכולים לחכות 10 ימים? במקרי חירום, כמו יציאה לחופשה משפחתית עם קטינים כשהדרכון של אחד מבני המשפחה לא בתוקף, ניתן להוציא דרכון זמני במקרים דחופים בלבד בחלק מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה בעלות של כ-400 ₪ למבוגר וכ-200 ₪ לקטין. הטיסה בעוד פחות מ- 48 שעות? תוכלו להנפיק דרכון זמני בנתב"ג בעלות של כ-800 ₪ למבוגר וכ-420 ₪ לקטין. לשם כך, יש להצטייד בתעודת זהות, דרכון קודם (אם יש), 2 תמונות וכרטיס טיסה. חשוב שתדעו כי עם חזרתכם לארץ, עליכם להוציא דרכון קבוע (הדרכון מתנתב"ג תקף לשנה אחת בלבד). כמו כן, אם הוצעתם דרכון בשדה התעופה ואתם מעוניינים לעשות זאת פעם נוספת, תהיו חייבים לקבל אישור מראש רשות האוכלוסין.

עקב פער המחירים הגבוה בין ההנפקה מראש להנפקה בפחות מ-48 שעות בשדה וההגבלות המתלוות להוצאה מסוג זה, מומלץ לארגן את חידוש הדרכון מראש ולא לדחות לרגע האחרון על מנת לא לבזבז זמן וכסף מיותרים.

עו"ד שרון הורנשטיין הוא העורך הראשי של אתר 'כל זכות'