מקסיקו היא אחת המדינות המתויhרות ביותר בעולם, עם תרבות מרתקת, מטבח עשיר, ריזורטים ומלונות מכל סוג – יש בה כל מה שצריך לחופשה מדהימה. יחד עם זאת, במדינה הגדולה יש לא מעט סכנות שאורבות לתיירים, גם במרכזים הכי הומי אדם. מניסיונות הונאה של נהגי מוניות, היתקלות בסוחרי סמים ואפילו שוטרים מושחתים. אלה הם חלק מהדברים הכי חשובים שכדאי לכם להכיר לפני שאתם מגיעים למקסיקו.

 1. שירותי מוניות ונסיעות משותפות

  במקסיקו סיטי, לכל המוניות המורשות יש לוחיות רישוי שמתחילות ב-"A" או "B". על מוניות מעמדות ייעודיות מוטבע הן הלוגו של החברה והן מספר הלוחית בצד המכונית. המוניות הרשמיות במקסיקו סיטי הן ורודות ולבנות. משתמשים יכולים לאמת את המוניות הוורודות ולבנות באפליקציית CDMX. כמו כן, שימו לב שכדי להימנע מצרות, כדאי שלא לתפוס מונית מזדמנת, או לחלוק את הנסיעה עם זרים.

  בהגעה לנמל התעופה במקסיקו, שלמו מראש את מחיר המונית בשדה התעופה (בתוך הטרמינל או מחוצה לו) ובקשו לראות את אמצעי הזיהוי הרשמי של הנהג. אתם יכולים גם להשתמש באפליקציית שיתוף נסיעות כדי לארגן איסוף בשדות תעופה מסוימים. לא כל שדות התעופה במקסיקו מאפשרים איסוף שירותי שיתוף נסיעות.

  אם אתם משתמשים באפליקציית שיתוף נסיעות מהימנה, אמתו את זהות הנהג ואת לוחית הרישוי לפני הכניסה לרכב.

  מוניות במקסיקו סיטי (צילום: Kamira, shutterstock)
  שימו לב ללוחיות הרישוי של המוניות המורשות במקסיקו | צילום: Kamira, shutterstock


 2. חוקי צריכת אלכוהול

  במקסיקו, גיל השתייה החוקי הוא 18. שוטרים בעיירות הגבול ובאתרי התיירות הגדולים של חצי האי יוקטן (Yucatan), חוף האוקיינוס ​​השקט ובאחה קליפורניה (Baja California) מחפשים אחר מטיילים המבקרים במקסיקו במטרה היחידה לחגוג עם כמויות אלכוהול מוגזמות.

  בעוד מקסיקו לא אוסרת לנסוע עם משקאות חריפים ברכב, זה לא חוקי לשתות ברחוב; נוסעים יכולים להיקנס בגין שכרות בציבור, או מסתכנים אפילו במאסר.

  בשנים האחרונות, הרשויות פתחו בקמפיינים רבים המכוונים באופן פעיל לנהגים שיכורים. ניתן למצוא מחסומים של מבדקי נשיפה (ינשוף) בערים גדולות, כמו מקסיקו סיטי, ומסביב למקומות הפופולריים על שפת הים. אם נהג יימצא שיכור בזמן נסיעה הוא כנראה יבלה בכלא המקסיקני, שבלשון המעטה, מאוד לא סימפטי.

  תיירים צריכים גם לשים לב שהממשלה אוהבת לשמור על שקט כללי לקראת מועדי בחירות. החוק, שמכונה ley seca (חוק היובש), אומר שאסור לשתות בין 24 ל-72 שעות לפני ההצבעה, (ללא קשר אם יש לכם זכות הצבעה). משך הזמן משתנה בהתאם למדינה שבה נמצאים ויש כמה שאצלן החוק לא חל, לכן כדאי לוודא הכול מראש.

  חוק היובש איסור שתיית אלכוהול מקסיקו (צילום: Z Vargas, shutterstock)
  כדאי לבדוק מראש היכן מותר לשתות אלכוהול ומתי | צילום: Z Vargas, shutterstock


   

  >> בלי משחקים: 9 דברים שלא כדאי לעשות בטורקיה

  >> לא רק מנומסים: אלו הדברים שלא כדאי לעשות בלונדון

  >> אל תתעסקו עם האיטלקים: אלו הדברים שכדאי להימנע מהם ברומא

  >> בלי משחקים: 12 דברים שלא כדאי לעשות בתאילנד

  >> ראו הוזהרתם: 12 דברים שממש לא כדאי לכם לעשות בדובאי

  >> נחמדים עם גבול: אלו הדברים שממש לא כדאי לכם לעשות ביפן

  >> גבולות ברורים: 12 דברים שלא כדאי לעשות בהודו

 3. סמים במקסיקו

  בניגוד לדעה הרווחת, החוקים לא כל כך רופפים במקסיקו כשזה מגיע לסמים. רכישת, העברה, סחר או שימוש בסמים מכל הסוגים, אסורים לחלוטין בכל רחבי המדינה. תיירים שמגיעים למקסיקו בתקווה למצוא חוקים מקלים, יופתעו לגלות קמפיינים רבים מטעם המדינה, שמנסים לשכנע את התיירים לשתף פעולה במאבק במיגור שוק הסמים הפרוע במדינה.

  הפגנת סמים במקסיקו (צילום: Gill_figueroa, shutterstock)
  במקסיקו חל איסור על שימוש בסמים | צילום: Gill_figueroa, shutterstock

 4. אל תהיו קורבן של סוחרי סמים

  תיירים תמימים יכולים להיות טרף קל לסוחרי סמים במקסיקו. אמצעי הזהירות הפשוטים יכולים לעזור לכם להימנע מלהפוך למבריחים ללא כוונה: ארזו את המטען שלכם בעצמכם, שמרו אותו סגור היטב ופקחו עליו עין.

  כמו כן, לעולם אל תישאו אתכם מתנה, חבילה או מטען עבור מישהו מעבר לגבול או דרך המכס, אלא אם בטוחים לחלוטין בתכולתה ללא ספק. אם יימצאו סמים, אתם אלו שתישאו באחריות. לבסוף, אל תיקחו טרמפים או תחצו את הגבול למקסיקו או ממנה עם מישהו שאתם לא מכירים או סומכים עליו.

  תיירים בפלאיה דל כרמן מקסיקו (צילום: Semyon Nazarov, shutterstock)
  שמרו על התיקים והמזוודות שלכם | צילום: Semyon Nazarov, shutterstock

 5. כרטיס תייר

  יש להצטייד בכרטיס תייר (טופס הגירה) כדי להיכנס למקסיקו. אם לא תציגו כרטיס תייר עם הגעתכם, כניסתכם תיחשב לא חוקית ואתם עלול לקבל קנס, עיכוב או גירוש מהמדינה.

  חברת התעופה תספק את הכרטיס אם אתם מגיעים בטיסה. אם אתם נכנסים למקסיקו דרך היבשה, אתם אחראים לעצור במתקן ההגירה שנמצא על הגבול. אתם יכולים גם להוריד כרטיס תייר מהאינטרנט לפני הנסיעה למקסיקו. עליכם למלא את הטופס, להדפיסו ולהציגו בכניסה למקסיקו.

  ודאו שרשויות ההגירה חותמות על כרטיס התייר שלכם עם ההגעה, ללא קשר לאמצעי התחבורה. עליכם לשמור את הכרטיס בכל עת כהוכחה לשהותכם החוקית במקסיקו, ואתם תתבקשו למסור את כרטיס התיירים בעת יציאה ממקסיקו. אם תאבדו את כרטיס התיירים לפני היציאה, תצטרכו להחליפו. ניתן לעשות זאת תמורת תשלום במשרד ההגירה של כל שדה תעופה בינלאומי במקסיקו. אין צורך בכרטיס תייר עבור שהייה של 72 שעות או פחות באזור הגבול הצפוני.

  גבול מקסיקו (צילום: Sparkle Background, shutterstock)
  אל תשכחו למלא את כרטיס התייר | צילום: Sparkle Background, shutterstock

 6. חוקי להט"ב במקסיקו

  אפליה נגד קהילת הלהט"ב אינה חוקית במקסיקו. עם זאת, מטיילים מקהילת הלהט"ב צריכים לדעת שמקסיקו היא עדיין מדינה שמרנית במידה רבה.

  מקסיקו חוף (צילום: Arkadij Schell, shutterstock)
  זוגות להט"בים צריכים להישאר דיסקרטיים | צילום: Arkadij Schell, shutterstock

 7. נהיגה במקסיקו

  אם אתם בוחרים לשכור רכב במקסיקו, וודאו שיש לכם את תעודות הביטוח הנחוצות; אם לא תעשו זאת, אתם יכולים להיכלא וניתן להחרים את המכונית שלכם עד שכל התביעות יוסדרו. ביטוח הרכב המקסיקני שלך גם ידחה כל טענה אם קיבלת זיכוי בגין נהיגה בשכרות. 

  כמו כן, עשו לעצמכם טובה והימנעו ממהירות מופרזת, נסיעה ברמזור אדום, שימוש בטלפון סלולרי או כל עבירת תנועה אחרת או שהמשטרה המקומית תעצור אתכם ותיתן לכם דו"ח. הישארו תמיד רגועים ומכבדים. אם ניתן לכם קנס, בקשו מהשוטר לקחת אתכם לתחנת המשטרה המקומית כדי לשלם עבורו כחוק. עם זאת, ייתכן ותתבקשו לתת מורדידה.

  מכונית חיפושית מקסיקו (צילום: Belikova Oksana, shutterstock)
  וודאו שיש לכם את כל תעודות הביטוח הנחוצות | צילום: Belikova Oksana, shutterstock

 8. מה זה מורדידה?

  זה שוחד. למרות היותו בלתי חוקי, והמאמצים של פקידי ממשל המנסים להדוף את הנוהג, חלק מהמשטרה מנסה לבקש שוחד, כסוג של הפחדה, במיוחד ממטיילים.

  אם אתם מוצאים את עצמכם נדרשים לתת מורדידה, אל תשלמו אותה. דחו את הבקשה בנימוס ובתקיפות ובקשו שייקחו אתכם לתחנת המשטרה המקומית כדי שתוכל למלא את הניירת ולשלם את הקנס כחוק. אם השוטר ממשיך להתעקש, בקשו ללכת לתחנה לדבר עם הבוס שלו, מפקד המשטרה. בדרך כלל, זה יסיים את האינטראקציה והם ייעלמו.

  שוטרים על אופנוע במקסיקו (צילום: mark stephens photography, shutterstock)
  חלק מהשוטרים במדינה יידרשו מורדידה | צילום: mark stephens photography, shutterstock