האיחוד האירופי ובריטניה הודיעו בסוף השבוע האחרון על הוספת ישראל לרשימת המדינות "הירוקות", כשהמשמעות היא שישראלים יוכלו לבקר במדינות האיחוד למטרות שמוגדרות לא חיוניות, כמו נופש למשל.

בפועל, לאחר ההכרזה, כל מדינה באיחוד רשאית להחליט בעצמה מתי ואיך היא פותחת את הגבולות שלה לתיירים. כך למשל, גרמניה כבר הודיעה שהיא מאפשרת כניסת ישראלים, אך מנגד, מדינות כמו ספרד והולנד, עדיין לא הודיעו על תאריך מדויק ובחלק מהמדינות אף לא חזרו לשיגרה.

>> מה פתוח עכשיו במדינות המרכזיות באירופה?

"כבר כמעט שנה שמדינות האיחוד האירופי סגורות עבור התייר הישראלי", אומר יניב לניס, מייסד טיסות סודיות. "הקפיצה לאירופה הייתה חסרה מאד לנוסע הישראלי ופתיחתה מחדש לתיירים ישראלים מסמנת נקודת מפנה משמעותית עבור היצע היעדים שנוכל לחזור ולטוס אליהן. ההחלטה של האיחוד האירופי להוסיף את ישראל לרשימת המדינות האקסקלוסיבית, בעצם מאפשרת לכל מדינה ומדינה באיחוד להחליט האם, כיצד ומתי לפתוח את גבולותיהן לתיירים ישראלים. מאז יום חמישי גרמניה ודנמרק הצהירו שתיירים ישראלים יכולים כבר להיכנס לתחומן, ואני צופה שבימים הקרובים נשמע על עוד ועוד מדינות שיפתחו את שעריהן לתיירים הישראלים. חשוב לשים לב לרמת התחלואה וההגבלות במדינות אירופה, ישנן מדינות עם תחלואה נמוכה ומעט הגבלות כמו פורטוגל, איטליה, ספרד, מלטה וישנן מדינות עם תחלואה שעדיין די גבוהה כמו הולנד צרפת ושוודיה."

לונדון ריקה (צילום: Alberto_Pezzali)
ביקוש גבוה בטיסות ללונדון | צילום: Alberto_Pezzali

יחד עם זאת, חשוב לציין שגם אם במדינות האיחוד יסכימו להכניס ישראלים לא מחוסנים, כולל ילדים מתחת לגיל 16, בעת החזרה לארץ נוסעים אלו יהיו מחויבים בבידוד. בנוסף, לאחרונה משרד החוץ הוציא הבהרה שעל אף החזרה לשגרה המשמחת, ההמלצה היא עדיין להימנע מנסיעות שאינן חיוניות לחו"ל בעת הזו, כשמדינות כמו צרפת וקפריסין מסומנות כמסוכנות יותר לאור נתוני התחלואה בהן.

"לא ראינו ביקוש כזה במשך חודשים רבים"

למרות העובדה שלא כל המדינות נפתחו עדיין וחלקן במצב תחלואה לא יציב, על פי חברות התעופה וחברות הנסיעות, כבר מיום חמישי ניתן להרגיש את העלייה בביקוש לטיסות לאירופה. "מרגע ההודעה של האיחוד האירופי על ישראל כמדינה ירוקה ישנה עלייה של 25 אחוזים בחיפושים והזמנות לשלל מדינות", אומר ניר מזור סמנכ״ל שיווק קשרי תעופה. "היעדים המובילים שכבר אישרו את הכניסה באופן רשמי גרמניה ואנגליה אליהם יש הזמנות כבר לטווח השבועיים הקרובים בעיקר ללונדון וברלין. ההודעה של חלק מחברות התעופה האירופיות על חזרה לישראל במהלך החודש הקרוב העלתה גם את ההזמנות ליעדים כמו ברצלונה ואף יעדים באיטליה כמו מילאנו וסיציליה המתאפיינות כיעדי החופשות לקיץ."

גם יניב לניס, מ"טיסות סודיות" מציין כי "בצ'טבוט שלנו יש קפיצה של 40 אחוזים בחיפושי הטיסות לאירופה מאז צירוף ישראל למדינות הירוקות של האיחוד האירופי, כשהמדינות המובילות הן איטליה, אנגליה, יוון, ואוסטריה".

>> מה פתוח עכשיו במדינות המרכזיות באירופה?

לדברי גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר כבר רואים את השינוי. בשיחה עם mako הוא אומר: "אנו שמחים על החלטת האיחוד האירופי לפתוח את שערי היבשת בפני הקהל הישראלי ואנו נערכים לתגבר את לוח הטיסות בהתאמה. מניסיון ביעדים קודמים אשר נפתחו לישראלים לוקח מספר שבועות עד אשר ההיערכות בבתי המלון מסתיימת לאחר תקופה ארוכה שהם היו סגורים, לכן אנו מערכים שהביקושים להזמנת חופשות יעלו החל מסוף מאי תחילת יוני".

הוותיקן (צילום: דנה גוטרזון)
ביוני הביקוש רק צפוי לעלות. הוותיקן ברומא | צילום: דנה גוטרזון

"מרגע ההודעה של האיחוד האירופי שהוא מצרף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות, אנו רואים הזמנות למדינות מערב אירופה: גרמניה, צרפת ואיטליה", אומר זיו רוזן מנכ"ל קבוצת גוליבר. "מדובר בנתונים שלא ראינו כמותם חודשים רבים והמדינות האירופאיות האלו ממש מתברגות לראש רשימת היעדים המבוקשים. אני מעריך כי בחודשים הקרובים המדינות בהן שיעור ההתחסנות גבוה יותר, כמו בריטניה, יחזרו להיות פופולריות מאוד בקרב התייר הישראלי".

"החל מיום חמישי בבוקר, אנחנו חווים זינוק משמעותי בהתעניינות בנסיעות ייעודיות לאירועי הספורט הגדולים שצפויים להיערך בקרוב באירופה ולטיולי טבע ואקסטרים שונים, כשאנחנו רואים בבירור את ההעדפה למקומות פתוחים ולטיולים מאשר למרכזי הערים, כפי שהיה בעבר", אומר גל שורר, מנהל הסיטונאות של חברת איסתא ספורט. "בין היתר, המקומות המבוקשים ביותר הם בודפשט ולונדון, שם התחלואה בירידה."

האם כדאי לטוס עכשיו לאירופה?

שירלי כהן-עורקבי, סמנכ"ל באשת טורס, אומרת: "ביומיים האחרונים אנחנו רואים עליה בהתעניינות בחופשות באתר אשת טורס, וצופים שמהיום יתקבלו גם לא מעט פניות במוקדים. אנחנו נערכים לחידוש הפעילות בשלל יעדים, כולל חבילות נופש וטיולים מאורגנים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שיש לא מעט נושאים פתוחים כמו מדיניות הבידוד והבדיקות של כל מדינה, ילדים לא מחוסנים ועוד, ולכן ההמלצה היא לבטח את הטיול עם הרכישה". 

>> מה פתוח עכשיו במדינות המרכזיות באירופה?

"מחירי הטיסות לקיץ באירופה הם הנמוכים שאי פעם ראינו, מי שיהמר ויזמין כבר היום יוכל ליהנות גם ממדיניות שינוי גמישה וגם ממחיר נמוך", אומר יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות". "חשוב לזכור שדווקא חברות הלאוקוסט הצטיינו בהחזרי הכספים על טיסות מבוטלות ואין חשש להזמין מהן טיסות לקיץ הקרוב, במידה והטיסות יבוטלו, הכסף יוחזר תוך ימים בודדים. מי שחושש, יכול בנוסף לרכוש ביטוח ביטול מכל סיבה, זה יאפשר ביטול יזום מצד הלקוח ללא שאלות ו-80 אחוזים מהכסף יוחזר."

אוהרה (צילום: EQRoy, shutterstock)
ההורים טסים לראות את הילדים שלהם | צילום: EQRoy, shutterstock

אם תהיתם מדוע הישראלים רוצים לטוס אולי תופתעו לשמוע את הסיבה. "הורים רבים רוצים לנסוע לחבק את הילדים שלהם אחרי השנה הקשה שעברנו", אומרת טלי נוי סמנכ"ל שיווק ומכירות של איסתא ומספרת כי קיימת תנועה רבה מצד הורים שרוצים לבקר את הילדים אחרי שלא ראו אותם זה זמן רב.

נוי מוסיפה ואומרת כי מרגע שיצאה הידיעה בישראל על אירופה, נפתחו לא מעט סניפים חדשים. "אנחנו רואים תנועה טלפונית של לקוחות שמתחילים לבדוק איך ניתן להגיע ולראות את המשפחות שלהם. יש עדיין הרבה מקומות סגורים וחשוב להדגיש כי יש הרבה טלפונים אך עדיין אין הרבה הזמנות מכיוון שאמנם יצאה ההודעה אבל עדיין לא יצאו ההנחיות. אנשים רוצים לדעת שזה סופי ובאמת אפשר לטוס בקלות. כן יש עליה בביקוש ללונדון בעיקר וגם ליתר היעדים באירופה.

"אנשים רבים עדיין חוששים להזמין, מתקשרים, מתלבטים וחוששים אחרי השנה שעברה, שלא שוב פעם יהיה סגר נוסף. אנשים התקשרו לבדוק שזה באמת נכון ואפשר יהיה להגיע לאירופה. אנשים רוצים לוודא שזה סופי ואפשרי. מהשיחות שלי עם הסוכנים הרבים מדובר כאמור בעיקר במשפחות ובאימהות שרוצות לראות את הילדים. אני מניחה שהשבוע תהיה עליה במאות אחוזים. הישראלים מחוסנים ויש עליה מטורפת בביקוש, יש מחירים אטרקטיביים ואפשר אפילו להשיג לחלק מהמקומות במחירי לואו קוסט."