אנחנו אוהבים להתלונן שהכל קטן וצפוף בישראל, אבל ברחבי העולם יש יותר מ-200 מדינות שחלקן הרבה יותר מסכנות מאתנו. אנחנו אמנם ארץ קטנה עם שפם, אבל חוץ מאתנו יש לא מעט מדינות נידחות שמתפרשות על שטח קטן יותר, מכילות מספר תושבים מגוחך ומתמודדות עם הרבה יותר בעיות. אז בואו ניכנס לפרופורציות עם 10 מדינות שכדאי לבקר בהן כדי להרגיש טוב יותר עם עצמנו, לפחות ברוב המקרים.

גרנדה – 344 קמ"ר

מדובר באי קטן באיזור הקאריביים, שידוע יותר בכינויו "אי התבלינים" שכן הוא מספק לרוב העולם אגוזי מוסקט לאורך השנה. במאה ה-15 וה-16 הוא היה תחת שליטה צרפתית, מה שכנראה מסביר למה המסורת, המנהגים והארכיטקטורה שבו מזכירים יותר מכל את תרבות צרפת. ואגב, הספורט הפופולרי ביותר בו הוא קריקט, משום מה.

גרנדה (צילום: © Allard Schager, GettyImages IL)
מכונה גם "אי התבלינים". גרנדה | צילום: © Allard Schager, GettyImages IL

מלטה – 316 קמ"ר

אתם בטח מזהים את השם הזה מהאירוויזיון, אבל מדובר למעשה בקבוצת איים בים התיכון שיש בה יותר מ-450 אלף תושבים והרבה הרבה תיירים. תחשבו עליה כעל יוון למתקדמים – אם מיציתם את החופים, המאכלים והשפה היוונית, אולי הגיע הזמן לבקר במלטה. חוץ מזה שנוטים לצלם חלקים גדולים של "משחקי הכס".

מלטה, הלגונות היפות, קרדיט אימג'בנק טיסטוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יוון למתקדמים. מלטה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako חופש:

טיסות לואו קוסט: ממה צריך להיזהר
מי מעשן בתא השירותים של המטוס?
לוקחים את הקרוואן לטיול אופניים

האיים המאלדביים – 300 קמ"ר

למרות שמדובר בריכוז של יותר מ-1,192 איים קטנים, המאלדביים עדיין נחשבים כמדינה הקטנה ביותר באסיה,  אשר שוכנת בלב האוקיינוס ההודי. היא הכריזה על עצמאותה רק בשנת 1965, מה שהופך אותה להרבה יותר קטנה מאתנו גם בגיל. מחפשים חופים לבנים ומים כחולים צלולים? זה שם.

המקומות הכי מרגיעים, מלדיבים מבט (צילום: Thinkstock)
יותר מ-1,192 איים קטנים. המלדיביים | צילום: Thinkstock

סנט קיטס ונוויט – 261 קמ"ר

שני איים קטנים שנמצאים באיזור הקאריביים, בין אמריקה הצפונית לדרומית, ומציעים לתיירים בעיקר אתרי נופש ירוקים ואתרי צלילה מרהיבים. עוד משהו שכדאי לדעת: מדובר במדינה שמגדלת קנה סוכר ומייצאת אותו לשאר העולם.

סנט קיט (צילום: Digbydachshund, GettyImages IL)
אתרי נופש וקנה סוכר. סנט קיטס | צילום: Digbydachshund, GettyImages IL

ליכטנשטיין – 160 קמ"ר

אם חשבנו שאנחנו מדינה קטנה, הנה אחת שיש בה 37 אלף תושבים בלבד. ליכטנשטיין ממוקמת כולה בהרי האלפים, בין שוויץ לאוסטריה, והשפה המדוברת בה היא גרמנית. בגלל מיעוט התושבים היא נחשבת, יחסית, למדינה העשירה ביותר בעולם בעלת אחוז האבטלה הנמוך ביותר. אין לה שדה תעופה, אבל מה כן יש לה? נסיך.

ליכטנשטיין (צילום: Perszing1982, GettyImages IL)
בין שווייץ לאוסטריה. ליכטנשטיין | צילום: Perszing1982, GettyImages IL

סן מרינו – 61 קמ"ר

"הרפובליקה המרוממת של סן מרינו", בשמה המלא, היא מדינה ששוכנת ממש בתוך איטליה אבל היא אינה חלק ממנה, והיא טוענת שהיא הרפובליקה העתיקה ביותר בעולם. כ-30 אלף תושבים חיים בה בלבד, מה שהופך את יחס הרופאים בה לגבוה ביותר בעולם. אין בה אמנם גישה לים, אבל אם אתם בעניין של נוף הררי ושקט – לכו על זה.

סן מרינו (צילום: imegastocker, GettyImages IL)
הרפובליקה המרוממת של סן מרינו | צילום: imegastocker, GettyImages IL

טובאלו – 26 קמ"ר

מדובר סך הכל על תשעה איים קטנים באמצע האוקיינוס השקט, בסמוך לאוסטרליה, שיש בהם כ-12 אלף איש, כבישים באורך 8 ק"מ ובית חולים אחד. עד לפני כ-50 שנה היא הייתה שייכת בכלל לבריטניה, אבל מאז הכריזה עצמאות. אין טעם לדבר בה אנגלית כי השפה הנפוצה היא טובאלואנית. אם זה נשמע לכם מעניין, כדאי שתמהרו לבקר בה כי מומחים מזהירים שההתחממות הגלובלית תעלים אותה כליל בקרוב מאוד.

טובאלו (צילום: ויקיפדיה)
ההתחממות הגלובלית לא עושה לה טוב. טובאלו | צילום: ויקיפדיה

נאורו – 21 קמ"ר

באופן רשמי, מדובר במדינה הקטנה ביותר בעולם, כיוון שהשתיים הבאות הן פחות עצמאיות ממנה. נאורו שייכת לקבוצת האיים של מיקרונזיה, והיא מתפרנסת בעיקר מכריית פוספטים שהולכים ונגמרים, מה שיוצר בה כ-90 אחוזי אבטלה. באופן אירוני, זו דווקא המדינה השמנה ביותר בעולם – 97 אחוז מהגברים ו-93 אחוז מהנשים בה הם בעלי משקל עודף, כשקרוב לחצי מכלל האוכולוסיה סובלים מסכרת. סך הכל מדובר על כעשרת אלפים תושבים, אגב.

נאורו (צילום: ויקיפדיה)
מחצית מהאוכלוסייה סובלת מסכרת. נאורו | צילום: ויקיפדיה

מונקו – 2 קמ"ר

זוהי המדינה (או הנסיכות) העשירה ביותר בעולם על קו הריביירה הצרפתית, אשר רוב התושבים והתיירים בה הם מיליונרים וביליונרים, שנהנים מהימורים, גולף ושלל בילויי מותרות. מכיוון שרובם מעדיפים להתרכז דווקא בה, היא גם המדינה הצפופה ביותר בעולם, והיא ידועה לתיירים בעיקר בגלל מירוץ פורמולה 1 שעובר בה מדי שנה. אם נראה לכם שיש לכם מספיק כסף כדי לנפוש בה, אדרבא.

מונקו (צילום: Vladimir Ovchinnikov, GettyImages IL)
הנסיכות העשירה בעולם. מונקו | צילום: Vladimir Ovchinnikov, GettyImages IL

קריית הוותיקן – 0.44 קמ"ר

אין צורך להכביר במילים על מקום מושבו של האפיפיור והבירה הרוחנית של הנצרות, נכון? אם עוד לא ביקרתם בבזיליקה של סנט פיטר וראיתם את הציור המפורסם של מיכאלאנג'לו על בריאת האדם בקפלה הסיסטנית, באמת הגיע הזמן. רוב הכנסתה של המדינה הזו, אגב, מגיע מתרומות של נוצרים עשירים מכל רחבי העולם, והשאר היא ממכירת מזכרות תיירות וכרטיסי כניסה למוזיאונים. ואתם הרי לא רוצים שכלכלה של מדינה שלמה תתרסק בגללכם, נכון?

ותיקן (צילום: Ingram Publishing, GettyImages IL)
מתפרנסת מתרומות. קריית הוותיקן | צילום: Ingram Publishing, GettyImages IL