הצריחים המחודדים, הגגות האדומים, המבנים הקוביסטיים, הסמטאות הציוריות ונהר הוולטאבה האדיר המחלק את העיר לשניים – כל אלה משווים לבירת צ'כיה, שנקראת גם העיר הזהובה, מראה ייחודי שהפך אותה לאחת הערים המתוירות באירופה. נכון שיש כמה אתרים שהם בבחינת חובה לראות בעיר המדהימה הזו, אבל נדמה שכל פנייה שתיקחו – שגויה ככל שתהיה – תוביל אתכם למסלול מרתק ועוצר נשימה.

האתר המפורסם ביותר בעיר היא "מצודת פראג" – אחת הטירות הגדולות בעולם והעתיקה שבהן - המאגדת בתוכה מספר אתרים שנבנו בתקופות שונות ורק בה אפשר לבלות יום עמוס חוויות. כמו כן, יש בעיר מספר אתרים יהודיים מרתקים ששווים ביקור. כדי להקל עליכם את ההתמצאות, המצודה ואתריה הופרדו לסעיף נפרד, וגם האתרים היהודיים קיבלו סעיף משלהם. ההמלצה שלנו היא פשוט לא לפחד ללכת לאיבוד.

טירת פראג, הטירות היפות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
טירת פראג | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

תחבורה

בפראג יש רשת נוחה של תחבורה ציבורית – מטרו, חשמליות ואוטובוסים. במרכז העתיק המרחקים קצרים והליכה ברגל היא תמיד הדרך הכי טובה להכיר עיר. למרחקים ארוכים יותר אפשר לקנות מגוון רב של כרטיסים: כאלה התקפים לשעה וכוללים החלפות, זולים יותר לנסיעה אחת ועוד. כרטיסי פראג Cool Pass מקנים נסיעה חופשית למשך שלושה ימים ברוב הקווים, כמו גם כניסה לרבים מהמוזיאונים והגלריות.

מה אתם רוצים לראות בפראג? דלגו ישירות ל-
>> אתרים חשובים בפראג
>> פעילויות וחוויות בפראג
>> המצודה ואתריה
>> אתרים יהודיים בפראג
>> כנסיות ומנזרים בפראג
>> מוזיאונים וגלריות בפראג
>> גנים ופארקים בפראג
>> חיי לילה והימורים בפראג
>> פראג עם ילדים

אתרים חשובים ומעניינים בפראג

גשר קארל (גשר צ'ארלס) Karluv Most
אחד מסמליה התיירותיים של פראג הוא הגשר ההיסטורי המפורסם החוצה את נהר הוולטבה. הגשר נשען על 16 קשתות, ומוצבים עליו 30 פסלים שונים (רובם בסגנון הבארוק) שתורמים לתיאורו כאחד הגשרים היפים ביותר בצ'כיה בפרט ובאירופה כולה. אגב, כל הפסלים הניצבים כיום על הגשר אינם הפסלים המקוריים, כי אם העתקים מדויקים שלהם. את האוריגינלים ניתן למצוא במוזיאון הלאומי. העתיק בפסלי הגשר הוא פסלו של ישו התלוי על צלב גבוה, ועליו כתובת באותיות זהב עבריות גדולות: "קדוש, קדוש, קדוש יהווה צבאות".
Praha 1- Mala Strana

גשר קארל, פראג (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גשר קארל | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בית העירייה הישן וכיכר סטרומצקה Staromestske Radnice
כיכר העיר העתיקה, כיכר סטרומצקה, שעל פאתיה יושב בית העירייה ושבמרכזה ניצב הפסל הענק של הרפורמטור הצ'כי יאן הוס (עוד על הוס בהמשך), היא מוקד מרכזי לתיירים ולהופעות רחוב. בחזית הבניין עצמו תמצאו את השעון האסטרונומי המפורסם, שבכל שעה עגולה מוציא מבטנו תהלוכת שליחים מעניינת. כדאי גם לעלות אל המגדל לתצפית על לב העיר העתיקה.
Staromestske Namesti 1

לוח שנה עתיק (צילום: ThinkStock)
השעון האסטרונומי | צילום: ThinkStock

אנדרטת יאן הוס
אנדרטה עצומת ממדים ומרשימה לזכרו של יאן הוס, שהיה תיאולוג ומטיף דתי והמנהיג של עדת מאמינים שנקראו על שמו, ה"הוסיטים". הוס הרבה לדבר על המצב החברתי העלוב של רבים מאזרחי העיר ועל השחיתויות בשורות הכנסייה. סביב האנדרטה פזורים ספסלים אשר רבים מנצלים למנוחה קלה במסלול הטיול. האנדרטה לזכרו של יאן הוס נבנתה בסגנון אר-נובו כ-500 שנה לאחר שנתפס והוצא להורג ע"י הכנסייה, בשנת 1415. יום מותו, 6 ביולי, נחוג כחג לאומי מדי שנה.

בית העירייה Obenci Dum
הבניין המפואר הוא פרי שיתוף פעולה בין האמנים הגדולים של צ'כיה, וזהו ארט-נובו במיטבו. מומלץ לקחת סיור מודרך במקום המכיל גלריות רבות, את אולם הקונצרטים הגדול ביותר בעיר, היכלות מפוארים, מסעדה ובית קפה.
Namesty Republiky 5

כיכר ואצלב Wenceslas Square
כמו כיכר העיר העתיקה, גם כיכר וצלאב הייתה עדה להתרחשויות דרמטיות רבות - הפגנות נגד הנאצים לפני הכיבוש, הפגנות שמחה במי השחרור, הפגנות נגד הקומוניזם, ההצתה העצמית של יאן פלאך וממשיכיו ובשנות ה-90, הפגנות נגד המשטר ומסיבות לחגיגת נפילתו.
ביומיום הכיכר מוצפת תיירים והיא יכולה להרגיש המונית וצרכנית במיוחד, אבל אם תרימו מבט למרפסת בניין מלנטריך (בית מספר 36) תוכלו לדמיין את וצלאב האבל ואלכסנדר דובצ'ק מכריזים על תום המשטר הקומוניסטי במדינה, וחגיגיות תמלא את לבכם.

פראג - רחבה מול בנין גדול (צילום: לי רותם)
כיכר ואצלב | צילום: לי רותם

קלמנטינום Klementinum
הקלמנטינום הוא קומפלקס הבניינים השני בגודלו בעיר, אחרי המצודה. הוא נבנה ונרכש בהדרגה על ידי המסדר הישועי, ורובו שייך לספרייה הצ'כית הלאומית וסגור לקהל הרחב. מתוך הכנסיות והקפלות הרבות, שווה במיוחד להיכנס לקפלה האיטלקית, שהיא דוגמה מאלפת לאדריכלות בארוק (כניסה מרחוב קרלובה).
Krizovnicke / Marianske namesti

ארמון קינסקי Kinsky Palace 
ארמון יפה מתקופת הרוקוקו, המציג אוסף מרשים של אמנות גרפית, מימי הביניים ועד היום. ממרפסת הארמון הוכרז ב-1948 על כינון המשטר הקומוניסטי במדינה.
Staromestske namesti 12

וישהראד Vyšehrad
האגדה מספרת שהנסיכה ליבושה צוותה על בניית המצודה בעקבות חיזיון שהיה לה על עיר עצומה שתקום על גבעת וישהראד. מאז ועד היום המתחם הוא סמל ללאומיות הצ'כית. נבנו בו מבנים רבים, שרבים מהם נחרבו במלחמות ההוסיטים, והיום מדובר במתחם מלא ירק. לשכת המידע לתיירים שבמתחם מספקת מידע על אתריו. בין השאר תמצאו שם את הרוטונדה של מריה הקדושה, את בית הקברות של גדולי האומה ועוד חומות, ביצורים וכנסיות.
V pevnosti 159/5b

הבית הרוקד Tančící dům
בניין ייחודי הבנוי בצורה מעוותת כדי לשוות לו צורה של תנועת ריקוד. הבניין ידוע גם בכינויו "ג'ינג'ר ופרד" – על שמם של צמד הרקדנים פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס. הפרויקט נולד מיד עם תום מהפכת הקטיפה של 1989 מתוך רצון ליצור משהו שיסמל את נקודת הזמן המשמעותית. כיום שוכנות בבניין מספר חברות בינלאומיות, ובקומת הכניסה יש בית קפה נחמד.
Jiráskovo náměstí 1981/6

הבניין הרוקד (צילום: מתוך flickr.com)
הבניין הרוקד | צילום: מתוך flickr.com

כיכר מאלה סטראנה Malostranske namesti
כיכר גדולה וציורית, שהבניינים סביבה מייצגים את הפאר של האצולה והבורגנות הבוהמית במאות ה17-וה-18. הבניין המרכזי בכיכר הוא כנסיית ניקולס הקדוש.

נרודני Narodni
רחוב מרכזי ושוקק חיים בעיר. הרחוב נסלל במאה ה-19 ומאז הוא מרכז לחיי תרבות ובילויי של עשירי האזור. בתי קפה, תיאטראות וחנויות מושכים אליהם את הקהל.

הבתים הקוביסטיים
פראג היא העיר היחידה שבה נבנו בתים בסגנון הקוביסטי, ואלו שברחוב נקלנובה 30, ליבוסינה 3 ובכיכר רוסינובו 6,8 ו-10 הם ייחודיים ומעניינים במיוחד. כולם ממוקמים ליד הנהר, מעט מצפון לווישהראד.

בית הבתולה השחורה Dum u Cerne Matky Bozi
המבנה עצמו הוא קוביסטי, ובקומות הרביעית והחמישית שלו יש מוזיאון המוקדש לקוביזם הצ'כי.
Celetna 34

רודולפינום Rudolfinum
אולם הקונצרטים המפואר נחנך לקראת סוף המאה ה-19 בקונצרט חגיגי שבו הושמעה סימפוניית העולם החדש של דבוז'אק. מאז יושבת בו התזמורת הסימפונית של צ'כיה ובקומה העליונה יש גם גלריית אמנות. הכיכר שלפני האולם היא כיכר יאן פאלאך, על שם הסטודנט שהצית את עצמו בכיכר ואצלב בשנת 1969 במחאה על הפלישה הסובייטית, פעולה שגררה הדים רבים.
Alsovo Nabrezi 12

כיכר לורטו Loretanske namesti
מספר האטרקציות בכיכר היפהפייה הזו מרשים במיוחד: ארמון צ'רנין - ממנו קפץ (או התאבד, או נרצח, תלוי את מי שואלים) שר החוץ הצ'כי ומתנגד הקומוניזם יאן מסריק ב-1948; המנזר הקפוצ'יני העתיק; כנסיית המולד של אדוננו ועוד.
השניים המיוחדים ביותר הם חדר האוצר והסנטה קאסה. בראשון תמצאו שפע מדהים של זהב, אבני חן ויהלומים משובצים בכלים מכלים שונים, ובהם כלי ללחם הקודש הקרוי שמש פראג והמשובץ באלפי יהלומים. בשני תמצאו העתק של ביתה של מריה הקדושה כפי שהוא מוצג בכפר האיטלקי לורטו - אתר חשוב לעלייה לרגל.

מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב Televizni vez na Zizkove
המגדל הגבוה ביותר בפראג, המתנשא לגובה 216 מטרים. בנייתו הסתימה ב-1992 ותוכלו ליהנות בו מתצפית על העיר בגובה 93 מטרים, מבית קפה, מסעדה וגם מלון. על עמודי המגדל ניתן להבחין בפסלים של תינוקות ענקיים אשר נראים כאילו הם מטפסים עליו - פסל של האמן הפורה דייויד צ'רני, שבעבודותיו החצופות תיתקלו בוודאי במהלך השיטוט בעיר.
Mahlerovy sady 1, Praha 3

מלון מגדל, הכי בעולם7 (צילום: cestovani.lidovky.cz)
מגדל הטלוויזיה של פראג | צילום: cestovani.lidovky.cz

גבעת פטרין Petrinske Sady
כנסיות, מגדל אייפל מיניאטורי ונקודת תצפית נעימה על הגבעה, שלמרגלותיה נפרשים גני קינסקי. לגבעה מגיעים ברגל או נעזרים ברכבל.

האיים
שמונה איים מבצבצים היום ממימי הוולטאבה. ברובם יש פארקים, מתקני ספורט ופיקניק ומזחים קטנים לסירות. האי קאמפה, סמוך לגשר קארל, הוא מקום חמוד לסיבוב ולמנוחה בגן.

חוויות ופעילויות בפראג

סיור ללא תשלום newpraguetours
סיור באנגלית ובחינם של חברת newpraguetours הנהדרת יוצא מדי יום מכיכר סטרומצקה, מול לשכת המודיעין לתיירים. התעדכנו לגבי השעות באתר.

חתונה אזרחית בפראג
אם באתם להתחתן בפראג, אולי תמצאו את המידע שאתם מחפשים בכתבה הבאה.

המצודה וסביבותיה Pražský hrad

המצודה היא אחת מהטירות הגדולות באירופה ובעולם, ונקראת בפי המקומיים ה"ראד". הקומפלקס הענק מורכב מארמונות, חצרות, כנסיות, קתדרלות וגנים רבים, שנבנו בתקופות שונות:

קתדרלת סנט ויטוס Katedrala Sv Vita
בניית הקתדרלה, שהיא ליבה של המצודה, החלה ב-1344 והסתיימה ב-1929. בין היתר היא נבנתה בסגנון גותי, רנסאנסי, בארוקי ואר-נובו. יש בה משקופים, פסלים, קירות משובצים, קברים, כוכים ופאר לא יתואר. בחצר מול הכניסה הדרומית יש שער אל הגן שעל החומות – מתחם ירוק ומטופח המציע נוף מקסים אל העיר.

כיכר הרדצ'אני Hradcanské námestí
הכיכר נמצאת למעשה בתוך שטח המצודה, ליד השער המערבי, והיא המרכזית שבה. הארמונות המקיפים אותה בנויים ברובם בסגנון רנסאנס בוהמי. ארמון שווארצנברסקי הוא מוזיאון להיסטוריה צבאית, שיעניין רק את המשוגעים לדבר.

ארמון שטרנברג Sternbersky Palac
מרבית הציורים כאן הם מהמאות ה-14 עד ה-19, ביניהם של דירר, איל ברונזינו וגויה.
Hradcanske namesti 15

גלריית התמונות Obrazarna Prazskeho hradu
אוסף אמנות מרשים במה שהיה פעם האורוות: טיציאן, רובנס וטינטורטו, בין השאר.

הטירה בפראג (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
מצודת פראג | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

הארמון המלכותי הישן Stary Kralovsky Palac
אחד החלקים העתיקים יותר של המצודה. קומתו העליונה היא אולם אחד ענקי, אולם ולאדיסלאב, שבו מושבעים נשיאי הרפובליקה. הארכיטקטורה הגותית המאוחרת מרשימה.

מנזר ג'ורג' הקדוש Klaster Sv Jiri
המנזר הראשון שהוקם בבוהמיה הוא היום מקום משכנו של אוסף אמנות הרנסאנס והבארוק הצ'כי של הגלריה הלאומית.
Jirske namesti 33

סמטת הזהב ("סמטת האלכימאים")
סמטה צרה שבה מצטופפים בתים קטנים לאורך הקיר הצפוני של המצודה. אחרי שהייתה מקום משכנם של חיילים, צורפים, עניים מרודים ואמנים, היום יש בה בעיקר חנויות מזכרות יקרות למדי.

כנסיית תומס הקדוש Kostel Sv Tomase
מבנה שתכנן האדריכל דינצנהופר, האחראי לכל כך הרבה משכיות החמדה העירוניות. הרחוב צר מאוד והכנסייה המפוארת והיפה חולשת עליו באופן מוחלט.
Josefska 8

רחוב נרודובה Nerudova
הקטע היפה ביותר של הדרך המלכותית, שהובילה את המלכים המוכתרים מגשר קארל ועד המצודה. בנרודובה, בסמוך למצודה, יש בניינים מפוארים שנבנו בתקופת הרנסאנס ושופצו אחר כך בסגנון בארוק. בנרודובה 5 תמצאו את ארמון מורזין, במספר 20 את ארמון טונהוהשטיין וב-47 עומד ביתו לשעבר של המשורר הצ'כי החשוב יאן נרודה.

אתרים יהודיים בפראג

אלטנוישול Staronova Synagoga
בית הכנסת "הישן חדש", סטרונובה, הוא בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה - הוא נבנה כבר במאה ה-13. בית הכנסת קודר ומסתורי, גותי בסגנונו, והאגדה מספרת כי בעליית הגג שלו השמיד המהר"ל את הגולם שיצר, וכי שרידיו מונחים שם עד היום.
Cervena 3

בית הכנסת בפראג - בתי כנסת מרשימים (צילום: האתר הרשמי)
בית הכנסת הישן חדש | צילום: האתר הרשמי

המוזיאון היהודי הלאומי Jewish Museum
המוזיאון היהודי נחלק על פני בתי הכנסת מייזל, פנקס, קלאוס והספרדי - מהבניינים הספורים שנותרו מהגטו היהודי העתיק של פראג, שהתקיים כאלף שנים עד שנהרס לטובת שדרות רחבות במאה ה-19. בבית הכנסת קלאוס תמצאו תערוכה מעניינת של יודאיקה ומסמכים המתארים טקסים וחגים, ובמייזל תוכלו ליהנות מהמשכה של תצוגת חפצי היודאיקה, הכוללת אריגים וספרים. בית הכנסת פנקס (Sirka 3) מנציח את יהודי צ'כיה ומורביה שנספו בשואה, כולל שמות 77,297 היהודים שהומתו החקוקים על קירותיו, ותערוכה של ציורי ילדים מגטו טרזינשטאט הקרוב לעיר. כרטיס הכניסה לאגפי המוזיאון השונים מקנה גם כניסה לבית הקברות העתיק.

בית הכנסת הספרדי Spanelska synagoga
בשנת 1868 נבנה בית הכנסת הספרדי, במקום שבו היה בית הכנסת העתיק ביותר בפראג הנקרא "בית הספר הישן". בית הכנסת הספרדי בנוי בסגנון ערבי בֶרבֶרי (סגנון מוּרי). כיום נמצאת במקום התערוכה הקבועה בנושא ההיסטוריה של היהודים בצ'כיה ובמורביה מתקופת האמנציפציה ועד ימינו.

בית הקברות היהודי הישן Stary Zidovsky Hrbitov
בית הקברות הוא העתיק ביותר שנשתמר באירופה. המצבות הולכות ומתפוררות וחלקן אף נבלעות באדמה. המצבה העתיקה ביותר (שהוחלפה בהעתק) היא משנת 1439, והיא שייכת למשורר החצר אביגדור קארו. קברו של המהר"ל, יוצר הגולם, נמצא אף הוא שם, בין מאות אלפי המצבות המפוזרות אחת על גבי השנייה. בית הקברות נסגר לשימוש כבר במאה ה-18, אך הוא מסמל בעיני רבים את חורבנה של קהילת יהודי פראג בשואה.
Siroka 3

בית הקברות היהודי החדש Nový zidovský hrbitov
בית הקברות החדש בעיר אפילו לא קרוב ביופיו או חשיבותו לזה הישן, אך העובדה שפראנץ קפקא קבור בו הופכת אותו למקום עלייה לרגל למבקרים רבים. כשכבר מגיעים למקום, הוא בהחלט הופך למעניין ולחוויה מיוחדת במינה.
Izraelská 1

מוזיאון הגטו בטרזין Terezin Museum
המוזיאון מציג את אירועי המקום, ציורים של ילדים יהודיים שנספו בשואה, חלקים מסרט התעמולה של הנאצים ועוד. הסיור מלווה בהסברים בעברית והחוויה מאוד מצמררת ומרגשת.
Principova alej 304 

כנסיות ומנזרים בפראג

כנסיית ניקולס הקדוש Kostel Sv Mikulase
הכנסייה המבהיקה הייתה הסנונית המבשרת את בוא הבארוק לפראג וגם היא תוכננה על ידי דינצנהופר, האדריכל המקומי המפורסם. יש עוד שתי כנסיות בשם זה בעיר – לא להתבלבל. בבניין הסמוך לה נולד פראנץ קפקא.
Staromestske / Parizska

כנסיית גבירתנו הקדושה של טין Kostel Panny Marie Pred Tynem
הכנסייה הגותית הגדולה בעיר. צריחיה המחודדים נראים למרחוק ומקרוב בולטים המזבח הענקי ושער הכניסה הצפון מזרחי המרשים, עם הטימפנום (אלמנט קישוטי מעל הכניסה) היפה שלו.
Staromestske namesti 14

הרוטונדה של הצלב הקדוש rotunda of the Holy Cross
הכנסייה העגולה (רוטונדה), שנבנתה במאה ה-12 בסגנון רומנסקי, היא אחת הפנינים בגדה המזרחית של הוולטבה.

כנסיית גברתנו של השלגים Kostel Panny Maria Snezne
קרל ה-4 הזמין את בניית הכנסייה, שהייתה עתידה להיות המבנה הגדול ביותר בעיר, אך השלמת בנייתה נמנעה עקב מלחמות דת. למרות זאת היא עדיין גדולה ומרשימה ועומדת בגאווה במעלה רחוב נרודני.
Namesti 18

מנזר אמאוס Emmaus Monastery
קרל ה-4 בנה את המנזר עבור הבנדיקטנים הסלובניים. המנזר ידע מלחמות רבות, והפרסקאות שעיטרו אותו נפגעו מהן, אבל הם עדיין מציורי הקיר המרהיבים של בוהמיה, וללא ספק ראויים לביקור.
Vysehradska 49

קפלת בית לחם Betlemska Kaple
בראשית המאה ה-14 החלו ההוסיטים בבניית הכנסייה שלהם, שהייתה ענקית וצנועה, וסימלה את עקרונות הרפורמציה של הוס. הכנסייה נזנחה בעקבות מאורעות הקונטרה רפורמציה ונהרסה במאה ה-18. השלטון הקומוניסטי, שראה בעצמו ממשיך להוסיטים, שיפץ את הכנסייה בעבודת איסוף ושחזור קפדנית והיום היא אתר חשוב לכנסים דתיים ופוליטיים, ואתר היסטורי מעניין במיוחד.
Betlémské náměstí 255/4

כנסיית יעקב הקדוש Kostel svatého Jakuba Staršího
כנסייה גותית שנשרפה ושופצה במפגן של קישוטיות בארוקית. קברו המפואר של הרוזן מיטרוביץ הוא גולת הכותרת של הכנסייה. מדי יום ראשון מתקיימים כאן קונצרטים נהדרים של מוזיקה דתית.
Mala Stupartska 6

מנזר סטראהוב Strahovsky Klaster
בין חלליו השונים של המנזר שוכנים אוספי ספרים, כתבי יד ואיקונבולות יקרי ערך ועתיקים. אמנם לא ניתן להיכנס לכל החדרים, אבל אפשר להביט על מדפי הספרים העמוסים, על כריכות העור הנושנות ועל הפרסקאות המרהיבים המעטרים את התקרות.
Strahovske Nadvori 1/132

מוזיאונים וגלריות בפראג

גלריית מאנס Manes Gallery
גלריה מצוינת בקצה סלובנסקי – האי הקטן הסמוך לגדה. מרגע היווסדה בראשית המאה ה-20 ועד היום הגלריה משמשת חלל תצוגה לאמנות עכשווית, לא ממוסדת וחדשנית. המזח הסמוך הקרוי על שם מסריק הוא נתיב נעים לשיטוט.
Masarikovo Nabrezu 250

המרכז לאמנות מודרנית ובת זמננו Sbírka moderního a současného umění
בניין הזכוכית והבטון האדיר של המוזיאון מכיל תערוכות מקיפות של מיטב האמנים הפלסטיים הצ'כיים, לרבות קוביסטה וקפקא. מלבדן יש גם אוסף של אמנות מודרנית הכולל יצירות של קלימט, בראק, פיקסו ועוד. בדרך כלל מועלות גם 2-3 תערוכות של אמנות צ'כית בת זמננו, והן לרוב מצוינות.
Dukelskych hrdinu 47

המוזיאון העירוני של פראג Muzeum hlavního mesta Prahy
כמו בכל מוזיאון עירוני תמצאו כאן מסמכים בלטינית, טבעות חותם ותצוגת כלי נשק עתיקים. אבל חוץ מאלה יש כאן גם דגם מעניין של העיר במאה ה-18, המעניק מבט נדיר על הרובע היהודי כפי שהיה אז. כמו כן ישנו גם מידע על הפרוטקטוראט הנאצי, על ההתנקשות בריינארד היידריך ותוצאותיה הנוראות ועל משטר הקומוניזם והשחרור מעולו.
Poříčí 52/1554

מוזיאון מוכה Mucha Museum
אלפונס מוכה, מי שעיצב בין היתר את הוויטראז'ים בקתדרלת ויטוס הקדוש, הוא אחד האמנים הצ'כיים הנודעים יותר ומי שלמעשה נחשב למייסד סגנון האר-נובו.
Kaunický Palác, Panská 7

המוזיאון לאמנויות דקורטיביות Umelecko Prumyslove Muzeum
מוזיאון גדול, עשיר ומעניין המציג את אוסף האומנויות המרכז אירופיות הגדול ביותר: שטיחים ואריגים, כלי עץ, קרמיקה ומתכת, תכשיטים ועבודות זכוכית מימי הביניים ואילך.
17. listopadu 2

מוזיאון פרנץ קפקא Kafka Museum
בבית שבו גדל מוצגת תערוכה קבועה על אודות חייו ויצירתו של הסופר הדגול. מול הבית תוכלו להתרשם ממזרקת המשתינים הנועזת של דייויד צ'רני.
Cihelná 2b

מזרקת המשתינים, פראג, צ'כיה (צילום: האתר הרשמי)
מזרקת המשתינים מול בית קפקא | צילום: האתר הרשמי

מוזיאון הצעצועים Muzeum Hraček
מוזיאון הצעצועים הוא מבנה בן שתי קומות שבו אוסף של צעצועים ישנים מתקופת יוון העתיקה ועד היום. במוזיאון גם תצוגת בובות ברבי, רובוטים, בובות עץ וכדומה.
Jiřská 4

מוזיאון קמפה Museum Kampa
ממוקם בטחנת רוח מהמאה ה-14. המוזיאון מציג אוסף אמנות מודרנית של יותר מ-1,000 ציורים ממרכז ומזרח אירופה.
U Sovových mlýnů 2

מוזיאון סקודה Museum Skoda
בדצמבר 1895 חברו מכונאי ומוכר ספרים צ'כים והקימו מפעל לייצור אופניים בעיר מלאדה בולסלאב, כשעה נסיעה מצפון לפראג. אחרי כמה שנים החלו השניים לייצר אופנועים ובתחילת המאה העשרים התפתחו ועברו לייצור מכוניות. המפעל עבר מאז גלגולים רבים, אבל "סקודה" היא עדיין ספק התעסוקה הגדול ביותר בעיר.
לצד המפעל פועל מוזיאון חדיש שמציג את התפתחות דגמי המכונית הצ'כית מראשית ימיה.
Tr. Vaclava Klementa 294, Mlada Boleslav (ההגעה בכביש 65E מצפון מזרח לפראג)

מוזיאון מכונות המין Sex Machines Museum
מוזיאון הסקס של פראג מציג תמונות, אביזרים ופרטי אמנות הקשורים למין, קונבציונלי יותר ופחות.
Melantrichova 476/18

בית הסירה Port-x
בית הסירה הוא פרויקט אדריכלי מרענן המיועד לשמש למגורים, למסחר או כחלל תצוגה. אב הטיפוס של המודל משנה מיקומים על גדות הוולטבה, ומעדכן באתר האינטרנט שלו על אירועים או תערוכות המתקיימות בו. לחובבי העיצוב.

בית על הנהר (צילום: Atelier SAD)
Port-x | צילום: Atelier SAD

פארקים וגנים בפראג

פארק לטנה Letenske Sady
פארק גדול בצפון העיר, המשתרע מהגדה המערבית של הוולטאבה ועד המצודה. פעם ניצב שם פסל סטאלין הגדול ביותר בעולם, אך הוא נהרס עוד בשנות ה-60 של המאה ה-20. כיום מגיעים לכאן תיירים רבים אך גם מקומיים הנהנים לטייל בין הגנים, להשתולל עם רולרבליידס וליהנות ממראה העיר העתיקה.

הגן המלכותי Kralovska Zahrada
גן רנסאנסי גדול המחובר בגשר לפארק לטנה. הגן מכיל גינות מטופחות, בניין מקסים לתערוכות ותצפית יפה על המצודה.

גן ולדשטיין Valdstejnska zahrada
גן ענקי ליד הטירה של פראג, שמארח בקיץ קונצרטים והופעות.

גינת ורטבה Vrtbovska Zahrada
גינת טרסות מקסימה במתחם הירוק הגדול של גבעת פטרין.
Karmelitska 18

פראג עם ילדים

למרות הדימוי המבוגר והקלאסי של העיר, יש לפראג מה להציע גם לחופשה משפתית עליזה. טרויה היא שכונה שבה ניתן לבלות יום שלם: יש בה גן בוטני מפואר, גן חיות מטופח (אתם מאמינים שהצ'כים שילמו מיליונים רק בשביל לבנות לפינגווינים מגלשה?) וחוות סוסים, ובסמוך לה שוכן גם פארק העצים הענקי, STROMOVKA, שבו תוכלו לרכוב על אופניים, להשתולל במתקנים, להיכנס ללונה פארק קטן, לאטרקציה בשם עולם המים, לגני התערוכה האטרקטיביים - או פשוט לרבוץ על המדשאות עם בירה. 

הכותב, אליהו מימון, מתגורר בפראג ובעל האתר prague4you.co.il

>> מלונות בפראג: מיוחדים, יוקרתיים או זולים
>> למדריך המלא של פראג