קל להבין את מטרת תוויות הכבודה: הן משמשות את המערכות בנמל התעופה לנווט את המזוודות שלנו לטיסה והן מכילות את המידע הדרוש לכך שהכבודה תגיע בזמן הנכון ולמקום הנכון. מדבקות הברקוד הקטנות הנוספות נמצאות שם למקרה שהתוויות ייתלשו במהלך הנסיעה או שהן יהיו בלתי ניתנות לקריאה על ידי הסורקים מסיבות שונות, למשל במקרה שהן לא הודבקו כמו שצריך.

מומחה התעופה הגרמני קורד שלנברג אומר כי נוסעים רבים לא תולשים את התוויות והמדבקות מהכבודה, וזה יכול ליצור בעיות ואתגרים משמעותיים. לפי שלנברג, את התוויות יש להוריד לכל המאוחר לפני הטיסה הבאה: "זה עוזר להבטיח ביצוע מיון אמין של המכונה במערכת המטענים בנמלי התעופה. לעומת זאת, אם יהיו כמה ברקודים שונים על המזוודה זה עלול לבלבל את הסורקים ולהוביל לשיבוש המיון".

מסוע מזוודות נמל תעופה  (צילום: Michael Ciaglo, getty images)
לברקודים של המזוודות יש משמעות | צילום: Michael Ciaglo, getty images

בפורטל המקוון Violent Flyer Meeting, חלק מהמשתמשים חולקים אירועים שקרו להם עם הקהילה ויכולים גם להסביר מה הם חוו. על פי אחד המגיבים, "הסורקים מגיבים לקוד הראשון שהם רואים. אם קוד שייך לטיסה קודמת או לטיסה שיצאה מנמל תעופה אחר, ההובלה להמשך יכולה להתעכב. מכיוון שכל העניין קורה בדרך כלל על מסוע, הפריט מופרד לבדיקה ידנית. הדבר עלול להוביל לעיכוב, ולפיכך ייתכן שהמזוודה לא תהיה באותו מטוס עם בעליה ולא תגיע בזמן".

מסוע מזוודות נמל תעופה (צילום: Vietnam Stock Images, shutterstock)
התוויות עוזרות לתהליך המיון של המזוודות | צילום: Vietnam Stock Images, shutterstock

חבר אחר בפורטל סיפר כי הוא טס עם חברת תעופה מסוימת לבנגקוק שבתאילנד דרך אבו דאבי, וחודשיים לאחר מכן הוא טס ישירות לאבו דאבי כיעד הסופי שלו. למרות שבטיסה הראשונה הכל התנהל כשורה, "בטיסה השנייה המזוודה שלי לא הגיעה למסוע. הצוות גילה שהמזוודה הייתה בדרך למטוס שהיה אמור לטוס לבנגקוק באותו מסלול כמו הטיסה שבה הייתי לפני חודשיים". למרבה המזל, אותו נוסע קיבל את המזוודה שלו לפני שהטיסה המריאה, אך הוא אומר כי התוויות שהיו על המזוודה הן אלה שהכשילו את התהליך.

למדבקות על מזוודות יש גם משמעות למכס

לפי שלנברג, פקידי המכס משתמשים במדבקות כדי לקבוע את מקור הטיסה. כך למשל "בעת יציאה מהאיחוד האירופי, על התווית יופיע פס ירוק", אומר המומחה לתעופה, "אבל לא כשיוצאים ממדינה מחוץ לאיחוד האירופי". אז אם על המזוודה תופיע מדבקה ישנה שלא אמורה להיות על הכבודה בשל מקור הגעה לא תואם, ניתן לבקש מהנוסע לזוז הצידה ולהמתין לבדיקה שבה תיפתח המזוודה.

תוויות מזוודות נמל תעופה  (צילום: PAUL ELLIS, getty images)
כדאי להוריד את התוויות ברגע שמגיעים ליעד | צילום: PAUL ELLIS, getty images

כדי להימנע משיבושים, קודם כל כשאתם מפקידים את המזוודות שלכם בדלפק הצ'ק-אין, ודאו שהמספרים שעל התוויות תואמים לאלה המופיעים בכרטיס שלכם. אל תשכחו גם את תלוש התביעה שניתן לכם, שכן הוא מכיל את מספר הרישום של המזוודה.

עדיף להסיר את תווית הכבודה ואת מדבקת הברקוד הקטנה ברגע שמגיעים ליעד. ברבות מהמזוודות קל יותר להסיר את המדבקות כשהדבק עוד חדש מכיוון שאחרי תקופה מסוימת הדבק יכול להתקשות ולהקשות על הסרת התוויות.