"בחודש שעבר הייתי במירוץ במוסקבה. רצתי במרתון עם דגל ישראל וזו היתה גאווה מבחינתי. אני אוהבת את העיר והיא תחסר לי מאוד, אבל לא אחזור לשם בקרוב", מספרת מריה אלקין, שכמו לא מעט ישראלים, הודיעה שלא תטוס יותר לרוסיה או דרכה, עד שנעמה יששכר, שנידונה לשבע וחצי שנות מאסר על החזקה של קנאביס, תשוחרר. "התכוונתי לטוס לראות שלגים במוסקבה בחודש פברואר הקרוב. כבר  היה לי כרטיס והרשמה למרתון נוסף אבל בעקבות הסיפור החלטתי לבטל כי אני חוששת. אני ויתרתי גם על אזרחות שם".

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako       

על פי נתוני "טרווליסט", שהתפרסמו אתמול בחדשות 12, חלה ירידה של 30 אחוזים בביקושים לטיסות למוסקבה בהשוואה לשבוע שעבר, לפני שפרשת נעמה יששכר עלתה לכותרות. כמו כן, מספר ההזמנות של טיסות למוסקבה, שהפכה ליעד השלישי הכי פופולרי של טיסות מנתב"ג, ירד ב-11 אחוזים ובסך הכל נרשמה ירידה של 14 אחוזים בהזמנות עם חברת אירופלוט הרוסית.

"יש לי לא מעט חברים שמזועזעים אבל הם בהחלט לא מופתעים", אומרת אלקין. "בכל פעם שהגעתי לרוסיה היחס והתחושה בשדה התעופה היו שמחפשים אותך. אני יודעת מסיפורים של אנשים אחרים שלעיתים גם מפלילים אותך גם אם לא עשית כלום. מספיק ששוטר דחף אותך ואת שואלת אותו מה אתה עושה, אפשר  לשבת במאסר על הפרת סדר ציבורי".

גם ירון אברהם, שהזמין חופשה משפחתית בסוצ'י, חישב מסלול מחדש לאחר שהתפוצצה הפרשה של נעמה. "רצינו למצוא פתרון לחודש אוגוסט. יעד שמתאים לחופשה עם ילדים, שיהיה קליל עם בטן גב. אשתו של חבר שלי אמרה שסוצ'י זה אחלה מקום וסגרנו מלון עם יכולת ביטול. אחרי שהפרשה התפוצצה, נפגשנו שוב והחלטנו לבטל. אין טעם לנסוע עם חשש. אני מעדיף לחפש יעד אחר".

סוצ'י (צילום: Serjio74, shutterstock)
סוצ'י | צילום: Serjio74, shutterstock

"לא אטוס דרך רוסיה יותר"

מאיר (שם בדוי), שעובד במערכת הביטחון, היה אמור לטוס לתאילנד דרך רוסיה עם בת זוגו. "סגרתי לפני שלושה חודשים כרטיסים, אבל בשבת האחרונה הילדים שלי היו אצלי, ראיתי חדשות והם שאלו אותי לאן אני טס. הסברתי להם שאני טס בטיסה דומה לזו של נעמה. הילד בכה נורא ונבהל מזה. למרות שהפסדתי לא מעט כסף, החלטתי לבטל את הטיסה ואני שמח שעשיתי זאת. אני לא אזמין טיסות דרך רוסיה לעולם". 

גם סיגל ניב תכננה לנסוע עם משפחתה לסנט פטרסבורג ומוסקבה. "אנו מרבים לטייל בעולם ולפעמים קורים דברים שאינם בהבנתך כתייר בארץ זרה. לפני מספר שנים נקרע לי תיק בשדה התעופה באיטליה וזרקתי אותו בפח  האשפה. מיד עוכבתי על ידי כוחות הביטחון לעשרים דקות וזו סיטואציה לא פשוטה . למזלי, האירוע הסתיים בקנס כספי בלבד. אני מאמינה שבגין סיטואציה תמימה כמו שציינתי הייתי נעצרת ברוסיה למספר ימים. זהו לא סיכון שאקח לגבי עצמי ובעיקר לא על בני משפחתי.

אירופלוט (צילום: Andrey Khachatryan, shutterstock)
חברת אירופלוט הרוסית | צילום: Andrey Khachatryan, shutterstock

סיגל מוסיפה שלדעתה נעמה ראויה לתמיכה של כולנו: "זה משהו שיכול היה לקרות לכל תייר ישראלי שהחליטו להשתמש בו ככלי פוליטי ולתפור לו תיק. ישנן ארצות רבות שניתן לטייל בהם בבטחה וליהנות מארכיטקטורה, תרבות ובילויים". 

יחד עם זאת, לדבריו של עומר להט, סמנכל שיווק באתר Alice.co.il, השינוי בכמות הנוסעים לא מורגש ואך להיפך. "בדקנו נתונים של אלפי הזמנות משלושת השבועות האחרונים. בבדיקה של החמישה ימים האחרונים מול אותם חמישה ימים לפני שבוע ושוב לפני שבועיים, אין שום שינוי במספר ההזמנות של אירופלוט דרך מוסקבה", הוא טוען. " זה די דומה לטורקיה, ששם המצב לא השפיע על הפעילות של טורקיש. בסופו של דבר, מה שמשפיע על ההחלטה של הגולשים הוא המחיר והתנאים של הטיסה".