בית המשפט ברוסיה גזר היום (שישי) 7 שנות מאסר וחצי על הישראלית נעמה יששכר בגין החזקת כ-9 גרם של סמים מסוג חשיש. משרד החוץ הגיב על החלטת בית המשפט הרוסי וכתב: "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין". בנוגע לקשר בין יששכר להאקר הרוסי המוחזק בישראל, נטען בשגרירות רוסיה בישראל: "לשגרירות אין מידע כלשהו על קשר בין שתי פרשות העצורים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר הייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל", נכתב בהודעת המשרד. "לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

בשיחה עם חדשות 12 משפחתה של נעמה יששכר הגיבה על ההחלטה: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה. היא לא פושעת - מקומה אינו בכלא הרוסי. אני פונה לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי אנא הוצא אותה משם".

העסקה לשחרור הישראלית מהכלא הרוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר היום לדיווחים בנושא ובהודעה מטעם לשכתו נכתב כי "אין דרך למנוע את הסגרת בורקוב, העונש לישראלית - לא מידתי". נעמה יששכר הישראלית בעלת האזרחות האמריקנית נמצאת בכלא ברוסיה כבר כחצי שנה.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו פעל באופן אישי בעניינה של נעמה יששכר בשבועות האחרונים. הוא שוחח על כך עם הנשיא פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע", הסבירה ההודעה מטעמו. "כמו כן, הרשויות בישראל פעלו בעניינה של יששכר במשך כל תקופת מעצרה".

"הענישה - אינה מידתית ואינה הולמת"

נתניהו מסר בתקיפות כי ישראל העבירה מסר ברור: "הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר". לדבריו הוא ביקש הקלה הן בעונש והן בתנאי החזקתה של נעמה. "לצערנו, בקשות אלה עדיין לא נענו על ידי התביעה הרוסית".

"גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה", הבהיר נתניהו בהודעתו. "ראש הממשלה ומדינת ישראל ימשיכו לעשות כל מאמץ מול הרשויות ברוסיה כדי לשחרר את נעמה יששכר ולהשיבה לחיק משפחתה".

אחרי שתקף, נתניהו רכך את המסר שלו מול פוטין ובהודעה נוספת מטעמו נכתב: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את הנכונות של הנשיא פוטין להקדיש זמן לנושא ומקווה שהמאמץ יישא פרי בהמשך".

משגרירות רוסיה בישראל נמסר בתגובה: "מדובר על תהליך משפטי, משרד החוץ לא מתערב בתהליכים האלה".  דובר השגרירות אמר לחדשות 12 כי "לשגרירות אין מידע כלשהו על קשר בין שתי פרשות העצורים".

נעמה יששכר (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, קשת12)
צילום: מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, קשת12

נעמה יששכר מוחזקת בכלא הרוסי כבר מעל לחצי שנה, מאז שנעצרה בנמל התעופה במוסקבה כשבתיקה 9 גרם של חשיש - ולמרות שהייתה בטיסת קונקשן וכלל לא נכנסה למוסקבה. התבקש בית המשפט במוסקבה לגזור עליה עונש חמור במיוחד ביחס לעבירה - שבע שנות מאסר.

בשבועות האחרונים נפוצו באתרים ישראליים טוקבקים מסתוריים שמסבירים את הסיבה: ישראל מסרבת לבקשת רוסיה לשחרר את אלכסיי בורקוב - מתכנת רוסי שנעצר בישראל ב-2015 בחשד ל"עבירות סייבר חמורות", ומבוקש גם בידי ארצות הברית. נשאלת השאלה: בדרך כלל חילופי אסירים נעשים במקרים של מרגלים או לוחמים, ממתי המדינה מבצעת עסקאות לשחרור חשודים בפלילים?

לעובדה שלנעמה יששכר יש אזרחות ישראלית אמריקאית חלק משמעותי בפרשה. על ידי העונש הכבד ומעצרה הממושך, הרוסים מנסים ללחוץ גם על ארה"ב לוותר על הסגרתו של הבלוגר הרוסי או לפחות לא להעמידו לדין. נעמה היא כלי משחק שבתווך בין רוסיה-ישראל-ארה"ב.