כבר תקופה ארוכה שכמעט בלתי אפשרי למצוא תורים לחידוש והוצאת דרכון בלשכות משרד הפנים השונות ברחבי הארץ. זאת אומרת, אפשר להשיג תור, אבל לעוד כמה חודשים טובים, ואם נפל בחלקכם המזל והצלחתם למצוא אחד לפני מועד ההמראה, לא בטוח שתקבלו את הדרכון בזמן עד ליום הטיסה.

למה כל כך קשה למצוא תורים להוצאת דרכון?

כמו לא מעט דברים היום - בעיה בכוח האדם. מצד אחד הביקוש לטיסות בשמיים ולא מעט אנשים גילו אחרי שנתיים שהדרכון שלהם לא בתוקף, ומצד שני אין מספיק כוח אדם בלשכות.

כמו כן,את התור מזמינים באתר הרשות, שיש לו ממשק לא ידידותי, וכדי למצוא תור פנוי, צריך לעבור את כל הלשכות בארץ ובכל פעם להקליד את מספר תעודת הזהות של המבקש, מספר הטלפון ואת שם הלשכה וחוזר חלילה.

מניסיון - בערך בלשכה העשירית העצבים מתחילים להתרופף. אם שני בני משפחה חפצים ללכת בצוותא לחדש דרכון או להוציא תעודת זהות, או שניהם יחד, הם צריכים למצוא תורים עוקבים, כי רק בעל תעודת הזהות שהוקלדה בלבד מתקבל בלשכה, מה שיוצר לחץ כפול. אגב, תורים עוקבים הם עניין נדיר עד בלתי קיים.

מה ניתן לעשות כדי להוציא דרכון?

  1. מחכים עד שמוצאים תור פנוי

    מומלץ לקום מוקדם בבוקר ולהתחיל לחפש. בערך בשעה שש וחצי בבוקר משחררים תורים נוספים בלשכות השונות והמשכימים קום יכולים לתפוס תורים קרובים לבית שנפתחו באותו היום.

    >> המדריך המלא לחידוש דרכון
  2. מנפיקים דרכון זמני בנתב"ג

החידוש של הדרכון בסניף רשות האוכלוסין בשדה התעופה, אפשרי רק למי שיש לו כרטיסי טיסה לעוד 48 שעות, או פחות מכך.

כדי לחדש את הדרכון יש להגיע עם המסמכים הבאים: כרטיס הטיסה, הדרכון הקיים (זה שפג תוקפו), תעודת זהות (לא רישיון נהיגה), שתי תמונות פספורט – מי שאין בידו תמונות פספורט זמינות, יכול לגשת לעמדת הצילום שממוקמת ממול לסניף. כמובן שיש להגיע גם עם אמצעי תשלום.

שימו לב! החידוש הינו זמני – תקף לשנה אחת בלבד. לכן, צריך וכדאי לחדש את הדרכון לאחר ששבים חזרה לארץ.

שימו לב 2! לא יינתן דרכון זמני נוסף למי שכבר קיבל בעבר דרכון זמני ולא הגיש בקשה לדרכון ביומטרי חדש. חידוש הדרכון יכול לקחת זמן ארוך, לעיתים כשלוש שעות. לכן הגיעו כמה שיותר מוקדם כדי שתגיעו לתהליך העלייה למטוס די זמן מראש.

המחיר: מעל גיל 18 - 820 שקלים | מתחת לגיל 18 - 425 שקלים.

הפתרונות האלטרנטיביים: לשלם למישהו או להיעזר בטכנולוגיה

  1. מסחרת תורים בפייסבוק

    יש אנשים שמחליפים תורים בקבוצות בפייסבוק. יש אפילו אנשים שזיהו את "הפוטנציאל העיסקי", תפסו תורים מראש וכעת מציעים את התורים שלהם בכסף. אנחנו כמובן לא מעודדים בחירה בדרך זו.
  2. אפליקציות ופיתוחים שונים שפיתחו אזרחים מתוסכלים עם ידע טכנולוגי

"PICKTIME", מיזם טכנולוגי שייצר אדם בשם ניסו מזוז עם ערוץ בטלגרם, שמוצא תורים לפי חלוקה לאזורים בארץ ומתריע עליהם בזמן אמת, שכן במשרד הפנים משחררים מדי פעם אוכל לתנינים כדי שלא ינגסו בהם, כי התירוצים על מחסור בכוח אדם והטלת האשמה על מי שלא טרח לחדש מסמכים בקורונה, לא מרגיעה אף אחד.

הבעיה עם זה שהשמועה פשטה במהירות רבה מדי, בטח אחרי הפרסום בטלוויזיה, ומיד עם שחרור של תור לאוויר של הטלגרם, המוני ישראלים עטים עליו בתאווה - ומתברר שביניהם לא רק מי שזקוקים לתור מהיר במשרד הפנים אלא גם אותם חסרי בושה ומצפון שרוצים לעשות קצת כסף על חשבון הזולת.

"גם כן בוט", בוט שתפקידו למצוא תור לחידוש דרכון במשרד הפנים בחינם. בניגוד לפיתוחים אחרים הוא מזמין לכם את התור בפועל ולא רק מתריע על מציאת תורים פנויים.


תגובת רשות האוכלוסין וההגירה: "רשות האוכלוסין וההגירה עושה מאמצים רבים כדי לשמור על שגרת מתן השירות לציבור לאורך כל התקופה המאתגרת שעברנו ושאנו עדיין עוברים.

"הצטברות העומסים בזימון התורים נוצרה עקב עליה משמעותית בדרישה לחידוש דרכונים מיד עם פתיחת השמיים לאחר שנתיים.

"בחודש האחרון כבר ננקטו צעדים להקלה על העומסים, לרבות הרחבת שעות קבלת קהל, הנחיה המאפשרת לישראלים לצאת בדרכון זר עד סוף שנת 2022 ובנוסף, הוחלט להאריך בחודשיים (עד סוף יוני) את תקופת מימוש התעריף המוזל למי ששילם עד סוף פברואר.

בתקופה הקרובה יתבצעו צעדים משמעותיים נוספים להרחבת אפשרויות זימון התורים לטובת הציבור, כולל שיפורים טכנולוגיים".