נהג מונית שעובד בנתב"ג עקץ השבוע מרצה בכירה באוניברסיטה בשוודיה שהגיעה לכנס בינלאומי בארץ, וגבה ממנה סכום של 580 שקלים עבור נסיעת יום מנתב"ג לתל אביב. בסוף הנסיעה הוא נתן לה קבלה פיקטיבית ללא פרטיו האישיים.

במשך כשנה עמל פרופסור מיכאל בירנהק על ארגון הכנס בארץ, אליו הגיעו מעל 30 חוקרים ומרצים בכירים מרחבי העולם, המתמחים בנושא הקניין הרוחני. "לקראת הכנס שלחנו למשתתפים שמגיעים מחו"ל טיפים שונים הנוגעים לביקורם בארץ, כולל התייחסות לנהגי המוניות בנתב"ג", שיחזר פרופ' בירנהק. " כתבנו מאיפה כדאי להם לקחת מונית ולבדוק שיש רכבת שפעילה לתל אביב. כתבנו גם שאם הם מגיעים בשבת או בלילה לא להתייחס לנהגי מוניות שיפנו אליהם ביציאה מנתב"ג, כי מדובר בחאפרים אלא לפנות שמאלה שם יש מוניות מוסדרות".

> כבר שלוש שנים שאין רכבות לילה לצפון ולדרום מנתב"ג

המרצה הבכירה משוודיה נחתה בארץ ביום שני ופעלה לפי ההוראות של פרופ' בירנהק, אלא שאחד הנהגים רדף אחריה לכיוון היציאה שמאלה והציע לה לנסוע עימו לתל אביב. במהלך הנסיעה הציעה המרצה לנהג המונית לשלם בכרטיס אשראי אבל הוא התעקש על מזומן ועצר לה בכספומט ליד פיצוציה בתל אביב ושם היא משכה כסף ומסרה לידיו 580 שקל וקיבלה לידיה את הקבלה המאולתרת.

מונית הכסף: חשבון בסך 150 אירו לתייר. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"כשהמרצה סיפרה לי על מה שקרה היא דיברה בנימוס, בעדינות אבל הרגישה אי נוחות, אי נעימות ממה שעשה לה נהג המונית. אם הוא עשה את זה לאורחת שלנו הוא עשה את זה לעוד הרבה תיירים וזה מה שעצוב", אמר בכאב פרופ' בירנהק, "רשות שדות התעופה ומשרד התחבורה צריכים לטפל בתופעה הזו ולהעמיד לדין נהגים שמפקיעים מחירים ועושים לנו שם רע בעולם.

"אחרי מה שעשה לה נהג המונית, למה שהמרצה הבכירה תחזור לבקר בארץ. היא תחזור לשוודיה ותספר על הכנס המוצלח שארגנו ושבו השתתפה אבל תספר גם על החוויה הלא נעימה שגרם לה אותו נהג מונית", אמר פרופסור בירנהק. "לצערי הנהגים בנתב"ג חוגגים ומי שמשלם את המחיר אלה התיירים ולעולם לא יחזרו לפה יותר. נהג מונית כזה הוא נזק לתיירות הנכנסת לישראל, צריך לשלול את רישיון הנהיגה שלו".

פרופ' בירנהק שיגר אימייל לרשות שדות התעופה והתלונן על העוקץ שביצע נהג המונית כשהוא מצרף את הקבלה שנתן למרצה. "התקשרתי למספר שכתב הנהג בקבלה בכתב ידו אבל הוא לא עונה. רציתי לקבל ממנו הסברים ושיחזיר את הכסף שגנב מהמרצה. אני מקווה שהרשויות במדינה ידאגו לטפל בפרשה הזו, יאתרו את הנהג ויעמידו אותו לדין. בגלל נהגים כאלה התיירים לא יחזרו לארץ".

ארגון נהגי המוניות בפורום העצמאיים והפרילנסרים מבית ההסתדרות: "אנו רואים בחומרה את המקרה, ומדובר באירוע יוצא דופן שמבייש את הענף כולו. לא יעלה על הדעת שתיירים שמגיעים לפה יעברו עושק על ידי אדם שהחליט לנצל את פערי השפה ואת התלות שיש בנותני שירותי על מנת לפעול נגד החוק. מדובר באירוע חמור שלא יכול לעבור על סדר היום, ואנו שמחים על הערנות שהראה הסגל האקדמי שהחליט להציף את האירוע המביש הזה".


כבר תקופה ארוכה שלא מצליחים להתמודד עם בעיית נהגי המוניות שמפקיעים מחירים בנתב"ג. כך למשל, תיירת שילמה אלפי שקלים על נסיעה לאילת ותיירים מברצלונה שילמו מאות שקלים על נסיעה לתל אביב. במשרד התחבורה מנסים לצאת למכרז מסודר במהלכו תבחר חברה שתפעל בנמל התעופה במחירים מפוקחים, אך זה לא קרה עדיין. ובינתיים, נהגי המוניות חוגגים, מפקיעים מחירים, מסרבים להפעיל מונה ואף מבטלים נסיעות.