מתווה פתיחת השמיים שהוצג אתמול אומר שהחל מיום ראשון הקרוב (7 במרץ), כל מי שהחלים או התחסן יוכל לצאת או להיכנס לארץ ללא צורך בוועדת חריגים. בהתחלה עדיין תהיה מגבלה ופיקוח על כמות הנוסעים, שתנוע בין 1,000 ל-3,000 נכנסים ביום.

על פי המשך לוחות הזמנים, ב-14 במרץ צפויות להיכנס לתוקפן עוד הקלות שיאפשרו ליותר ישראלים לצאת ולהיכנס והמטרה היא שלאט לאט הטיסות לחו"ל יחזרו למסלולן, ולא מעט מדינות כבר הודיעו שיקבלו את הישראלים שהתחסנו בזרועות פתוחות, תחת הצגת דרכון ירוק.

לוח טיסות (צילום: Ekaterina Pokrovsky, shutterstock)
למרות המתווה, עדיין לא ברור מתי נוכל לחזור לנפוש בחו"ל | צילום: Ekaterina Pokrovsky, shutterstock

המתווה המלא שאושר וייכנס לתוקף ביום ראשון:

• 1,000 אזרחים ישראלים יוכלו להיכנס ארצה מדי יום, דרך האוויר ודרך היבשה, בהיקף טיסות שייקבע על ידי משרד התחבורה בתיאום עם משרד הבריאות.

• ישראלים החוזרים מחו"ל יחויבו בבידוד ביתי. אזרחים מחוסנים או מחלימים יידרשו לעבור בדיקות לאיתור הנגיף גם הם.

• הבידוד ייאכף בצורה ממוקדת, ויוגדר עבור המשטרה כמשימה ב"עדיפות עליונה". קידום מיידי של האמצעים הטכנולוגיים והחקיקה הנדרשת לשימוש בהם, למען אכיפת הבידוד הביתי.

• אזרחים שלא יכולים לקיים בידוד ביתי, יעבירו אותו במלונית קורונה. אזרחים מחוסנים יוכלו לצאת מגבולות המדינה בהתאם להיקף הטיסות. במקביל, תופעל ועדת חריגים ליציאה מישראל שתדון בבקשות יציאה של אזרחים שאינם מחוסנים.

• תתבצע עבודת מטה בעניין כניסה עתידית של תיירים מחוסנים.

למרות המתווה - מומלץ להמתין ולא להזמין עדיין חופשות

לפני שאתם ממהרים להזמין כרטיס טיסה לחופשה הקרובה שלכם, כדאי עדיין לחכות. היות ועדיין לא ברור איזה מדינות ייפתחו ומה יהיו התנאים של החוזרים מחו"ל (גם העלי התו הירוק) החופשה המבוקשת לחו"ל תאלץ להמתין עד שדברים ייתבהרו.

גם יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות" מצנן קצת את ההתלהבות ומציע לכולנו להמתין עוד קצת, למרות שכבר עכשיו ניתן למצוא לא מעט טיסות זולות לשלל יעדים בתקופה הקרובה: "מאחר והמתווה עדיין לא אושר סופית על ידי הממשלה וחברות התעופה טרם התאימו את לו"ז הטיסות, אני ממליץ להמתין ולא להתפתות לרכוש טיסות זולות שכנראה לא ימריאו."

"לאור מכסות הנוסעים שיוטלו אינני צופה שחברות תעופה זרות רבות יחזרו לטוס בקרוב מהארץ וטיסות רבות יבוטלו ברגע האחרון. בנוסף, חשוב לבדוק היטב לגבי מדיניות הכניסה למדינת היעד. על אף שיש לא מעט מדינות שהודיעו שיקבלו ישראלים ללא בידוד, רוב מדינות העולם לא מאפשרות עדיין לישראלים להיכנס לשטחן לאור המגפה."

קפריסין (צילום: משרד התיירות של קפריסין)
ניתן למצוא טיסות לקפריסין אבל המדינה עדיין סגורה | צילום: משרד התיירות של קפריסין

כאמור, חיפוש באתרים השונים מראה שכבר עכשיו יש לא מעט טיסות שנמכרות במחירים זולים לשלל יעדים כמו קפריסין ב-14 במרץ, אך היא עדיין סגורה לישראלים והודיע לאחרונה שכשתפתח היא תחייב בבידוד. פולין ב-19 במרץ, שכרגע עדיין סגורה לישראלים, רומניה ב-18 במרץ שסגורה כרגע  לישראלים ועוד. לכן, חשוב מאוד לשים לב לאן מזמינים ולחכות עוד קצת עד שהדברים ייתבהרו.

ובכל זאת, לאן מסתמן שכן נוכל לטוס בזמן שמתווה השמיים הפתוחים יצא לדרך? יניב לניס מציין שישנם מספר יעדים שככל הנראה יהיו הראשונים לפעול: "על פי המצב הנוכחי טיסות שיצאו בוודאות גבוהה יהיו לפרנקפורט, ניו יורק, פריז, לונדון וקייב. סביר שבעוד כמה שבועות יצטרפו גם יעדי הנופש כמו סיישל, גיאורגיה, דובאי ובולגריה".

לאן נוכל לטוס כשהשמים ייפתחו לגמרי?

מדינות שצפויות לקבל מתחסנים

כרגע ישנן מספר מדינות אשר הכריזו על כך שברגע שיפתחו את השמים לגמרי (אולי ב-14.3) הן יקבלו ישראלים שעברו חיסון ויציגו אישור מתחסן ללא כל צורך בבידוד או בדיקה. ביניהן: יוון, רומניה, גאורגיה, סרביה, ספרד ואיי סיישל.

*שימו לב! למדינות הללו ניתן יהיה להיכנס גם לאחר הצגת תוצאת בדיקת קורונה שלילית של מי שלא התחסן.

זה כל מה שצריך לדעת על הדרכון הירוק

מדינות שמקבלות לאחר בדיקת קורונה

ישנן מדינות שממשיכות להכניס תיירים בהתאם לתוצאות בדיקת קורונה (כרגע, גם למי שעבר חיסון), כפי שהיה לפני שנתב"ג נסגר. ביניהן: דובאי, מרוקו, האיין המלדיביים, ארה"ב, רואנדה, בולגריה, טורקיה, דרום אפריקה, אוקראינה ועוד.

מדינות שמקבלות לאחר בדיקת קורונה ומחייבות בבידוד

במקומות בהם המחלה עדיין בשיאה, מאפשרים כניסה לאחר בדיקת קורונה שלילית ובנוסף דורשים בידוד של 14 יום או פחות. מדובר בעיקר על מדינות אירופה, ביניהן: קפריסין (בניגוד לציפייה מסתמן שיחייבו ישראלים בבידוד) גרמניה, אנגליה ועוד.

תאילנד למשל, מאפשרת כיום כניסת תיירים רק לאי פוקט תחת מגבלות בידוד מחמירות. במדינה מדברים על אוקטובר כתאריך יעד בו ניתן יהיה לטייל בה בחופשיות.

מדינות שמכניסות תיירים ללא כל הגבלה

ישנן מדינות שהגבולות שלהן כבר פתוחים לגמרי, ללא צורך בחיסון וללא צורך בבדיקה. בניהן: מונטנגרומקסיקו, אלבניה, קוסטה ריקה.

מדינות שלא מכניסות תיירים כלל

עם חיסון, בלי חיסון, הגבולות במדינות הללו נשארו סגורים לכולם כל הזמן. בניהן: אוסטרליה, ניו זילנד, וייטנאם, הודו, קנדה.

 

*שימו לב! ההנחיות משתנות כל הזמן. יש להתעדכן לפני קניית כרטיס לכל מדינה.