לצד ההודעה המשמחת על הפטור מוויזה לארה"ב, שיאפשר לנו לבקר במדינה בקלות, לא מעט ישראלים כבר החלו לגזור קופון על המצב. בתוך כך, סוכני נסיעות ולא מעט מכערים וחברות התחילו להציף אזרחים רבים בהודעות ספאם על כך שהם מוכנים למלא עבורם את הטופס באינטרנט תמורת סכומים שנעים בין 250 ל-300 שקל.

חשוב לציין טופס ה-ESTA החדש, אותו יהיה צריך למלא בקרוב לפני נסיעות לארה"ב, עולה בסך הכל כ-21 דולרים (75 שקלים) והוא מאוד פשוט לתפעול באופן עצמאי (לעומת הטופס המסורבל שהיה עד היום בהוצאת הוויזה בשגרירות).

>> פטור מוויזה: המדריך המלא למילוי טופס ESTA לארצות הברית

 

"כשפניתי לאחת החברות הנציג אמר שמילוי הטופס זה עניין מורכב, שאסור לי לעשות טעויות כדי לא לקבל סירוב ושעכשיו יש מבצע של 249 שקל ושלא כדאי לחכות יותר מדי כי בנובמבר המחיר יעלה ל-300 שקל. הוא ביקש לרשום את הפרטים שלי ובהמשך, כשהטופס יחל לפעול, אדרש להעביר את הכסף לידי חשבון של החברה", סיפר רונן. "כששאלתי חברים, הם אמרו לי שזו קומבינה ושקל מאוד למלא את הטופס, שחבל לי על הכסף".

ויזה ארצות הברית (צילום: Wei Ming, shutterstock)
בניגוד להוצאת ויזה בשגרירות, הטופס החדש צפוי להיות הרבה יותר פשוט | צילום: Wei Ming, shutterstock

> כל מה שצריך לדעת: איך מוציאים את טופס ה-ESTA החדש לארה"ב?

> בדקנו: מה עדיף - ויזה מהשגרירות או טופס ESTA והאם ניתן להחזיק בשניהם?

> כך מוציאים ויזה בשגרירות באופן עצמאי

ולא רק מכערים, גם חברות נסיעות כבר הצטרפו לחגיגת הוויזה וסוכני נסיעות מציעים את שירותים למלא את הטופס תמורת מחיר מבצע של 200 שקל, כחלק מחבילת הנופש הכוללת. "למלא טופס זו עבודה ולא כולם יודעים למלא טופס כזה. אני עושה להם את העבודה וזו העמלה שלי", הודה ר', סוכן נסיעות ממרכז הארץ.

לעומת זאת, א', סוכן נסיעות וותיק הסביר ל-mako שמדובר בקומבינה לכל דבר ועניין. "בעלי החברות, שחלקם עובדים כסוכני נסיעות, מנצלים את זה שיש אוכלוסייה שתתקשה למלא את הטופס האלקטרוני ולכן הם מפחידים אותם שאם הם לא ימלאו נכון את הפרטים הם לא יקבלו ויזה. חשוב לציין שזה טופס קל מאוד למילוי. מי שמתקשה יכול לבקש עזרה מבני משפחה וחברים קרובים שיעזרו לו, אל תשלמו כסף לאף אחד", הסביר א'.

למעשה, אשרת ה-ESTA תאפשר לישראלים לשהות 90 יום בארה"ב, למטרת תיירות, עסקים או קונקשן ותהיה תקפה לשנתיים. הוצאת ויזה בשגרירות עדיין תהיה אפשרית, תעלה יותר כסף, אך תהיה תקפה לעשר שנים ולשהייה של 180 יום רצוף.