ההכרזה הדרמטית של ראש הממשלה, נפתלי בנט, ושר הבריאות, ניצן הורוביץ, על כך שכל מדינות דרום אפריקה מוגדרות החל מהיום (26.11) כאדומות, כוללת איי סיישל, מאוריציוס ומדגסקר, אך לרבות מדינות צפון אפריקה, טורפת את הקלפים, רגע לפני חג החנוכה.

המשמעות היא שהטיסה של ישראלים למדינות אלה אסורה וכל מי שחוזר מהן (גם מחוסנים ומחלימים) מחויב להיכנס לבידוד של שבוע לפחות (בכפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות).

בפועל, מדינות רבות שהופכות היום לאדומות, אינן משפיעות בצורה משמעותית על התייר הישראלי, כך למשל לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה, קניה, ניגריה ואסוואטיני. אל חלקן יש תיירים, או קבוצות ספארי מאורגנות, שהיו אמורות להגיע בקרוב, אך מספרם היחסי מועט. גם למדינה מרכזית כמו דרום אפריקה, לא היו בשלב זה טיסות ישירות, כך שהתיירים ואנשי העסקים שנפגעו, הם במספרים יחסית נמוכים, במיוחד ביחס לשנים עברו.

המספרים הגדולים יותר של תיירים שייפגעו מההחלטה כרגע (אם לא יחול שינונ כלשהו) הם מי שתכננו לטוס למדינות כמו איי סיישל ומאוריציוס. לאורך כל תקופת הקורונה, איי סיישל היה יעד אהוב על הישראלים, אליו יצאו לא מעט טיסות ישירות של חברת אייר סיישל וחברות התעופה הישראליות. גם בתקופה זו, בה העונה התיירותית מתחילה במדינה, היו לסיישל לא מעט טיסות על הלוח בשבועיים הקרובים. כעת, ככל הנראה, הן צפויות להתבטל.

טיסות לסיישל בשבועיים הקרובים

עוד מדינה משמעותית שנסגרת היא אתיופיה. למדינה יש מספר טיסות שבועיות של חברת אתיופיאן איירליינס מנתב"ג לאדיס אבבה, עיר הבירה. במהלך כל תקופת הקורונה אתיופיאן איירלינס הקפידה לשמר את קו הטיסות הזה והפכה בכך את אתיופיה לתחנת המעבר ממנה טסו הישראלים למדינות שונות באפריקה. כעת, כאמור, גם אתיופיה הוגדרה כאדומה והטיסות אליה אסורות. 

בנוסף, בחנוכה הקרוב, היתה אמורה להמריא הטיסה הראשונה אי פעם למאוריציוסהטיסה תוכננה לצאת בין התאריכים 27.11-4.12. מדובר היה בטיסה פרטית של חברת התיירות "ספיריט הפקות עולם", במטוס Airbus neo 320 של חברת אייר סיישל, והיא היתה אמורה לכלול עצירת תדלוק קצרה ללא ירידה מהמטוס בסיישל. 

נכון לעכשיו, במוצאי שבת (27.11) יתכנס קבינט הקורונה על מנת להחליט על צעדים נוספים. עד אז, ובאופן מיידי, כל המדינות שהוזכרו לעיל מוגדרות כמדינות אדומות. ישראלים החוזרים ממדינות אלה, ישהו בבידוד הדוק במיוחד. תהיה אכיפה מוגברת על הבידודים. 

יחד עם זאת, ראש הממשלה, נפתלי בנט, ציין כי "אם נראה שלא כצעקתה, שהוא לא נורא (הווריאנט החדש), נחזיר במהרה את המצב לקדמותו ולשגרה. אבל כרגע אנחנו נערכים לכל תרחיש, כולל התרחיש המחמיר."