מתווה פתיחת השמיים הוא אמנם משמח אך מאוד מבלבל. לכולם ברור שיש מדינות ירוקות שמי שחוזר מהן לא חייב להיכנס לבידוד בארץ (רשימה שמתעדכנת אחת לשבועיים). מעבר לכך יש מדינות ירוקות שלא מסכימות שישראלים ייכנסו או מדינות אדומות שדווקא כן.

ניסינו לעשות קצת סדר בין הקבוצות השונות ולתת דוגמאות. שימו לב שהחלוקה מתייחסת רק למי שמחזיק בדרכון ישראלי היות וכל מדינה מתייחסת בצורה שונה לדרכונים ממדינות שונות.

אולם ההמתנה להמראות בנתב"ג (צילום: משה שי , פלאש 90)
לאיזה מדינות כדאי לטוס לחופשה ולאיזה לא? | צילום: משה שי , פלאש 90

מדינות ירוקות ללא בידוד כלל

מדובר במדינות ירוקות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כמדינות עם תחלואה נמוכה) שאין צורך בבידוד בהלוך (בכפוף לבדיקת קורונה שלילית) או בחזור מהן. המדינות הללו הן רואנדה, איי סיישל ודובאי (איחוד האמירויות).

* כדי להיכנס לדובאי צריך להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני הנחיתה, לעבור בדיקה נוספת לאחר הנחיתה.

*כדי להיכנס לרואנדה צריך להגיע עם בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני הנחיתה.

*כדי להיכנס לאיי סיישל צריך להגיע עם בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני הנחיתה ולחתום על הצהרת בריאות מקומית. 

מדי פעם אמורים להיחתם הסכמים עם מדינות חדשות שיהיה ניתן לטוס אליהן בחופשיות. הקושי בחתימה עם מדינות חדשות הוא בכך שכמות התחלואה בישראל היא עדיין גבוהה, לא הרבה מדינות רוצות לעשות איתנו הסכמים הדדיים כאלה.

היעדים הכי זולים שיש (צילום: Takashi Images, shutterstock)
סופיה, בולגריה | צילום: Takashi Images, shutterstock

מדינות ירוקות - בידוד רק בהלוך

מדינות ירוקות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כבעלות תחלואה נמוכה) שמי שמגיע מהן לארץ לא חייב בבידוד כלל. יחד עם זאת, אותן המדינות לא רואות בישראל מדינה ירוקה ולכן מחייבות בבידוד של 14 ימים למי שמגיע עם דרכון ישראלי.

הקבוצה הזו רלוונטית לישראלים עם דרכונים זרים, או ישראלים שנמצאים במדינות הללו כבר תקופה ארוכה ורוצים לחזור לארץ מבלי להיכנס לבידוד.

מדינות ירוקות עם חובת בידוד לישראלים שנוחתים בה: סין, הונג קונג, פינלנד, אורוגוואי, איחוד האמירויות, נורווגיה, קובה, פיג'י.

(שימו לב! אל תנסו להגיע לארץ ממדינה אדומה דרך עצירת ביניים במדינה ירוקה).

הרשימה הזו אמורה להתעדכן אחת לשבועיים. מדינות חדשות עם תחלואה נמוכה ייכנסו אליה, ומדינות מתוך הרשימה שהתחלואה בהן עלתה, ייצאו ממנה.

יש בה הכל (צילום: ESB Professional, shutterstock)
פורטו, פורטוגל. מצטרפת חדשה יחסית לרשימה הירוקה | צילום: ESB Professional, shutterstock

מדינות אדומות - בידוד רק בחזור

כל מי שלא נמצאת ברשימת המדינות הירוקות מוגדרת בארץ כמדינה אדומה וההגעה ממנה מחייבת בידוד של 14 ימים כשנוחתים בישראל.

יש כמה מדינות אדומות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כבעלות תחלואה גבוהה) שלמרות שרמת התחלואה בהן מאוד גבוהה, הן מאפשרות לתיירים מלא מעט מדינות מהעולם (כולל ישראל) להיכנס ולטייל בהן. המדינות הללו מאמינות שלמרות כמות החולים שממשיכה לעלות, אם התיירים ישמרו על הנחיות הריחוק ועטיית המסכה, אין כל מניעה שיוכלו להיכנס. 

דוגמה למדינות כאלה: אנגליה, יוון, דרום אפריקה, סרביה, אוקראינה, בולגריה, גיאורגיה, קרואטיה, אוסטריה, טורקיה, מקסיקו, ארה"ב, טנזניה, קניה, ברזיל, ברבדוס, המלדיביים.

טורקיה (צילום: שמעון איפרגן​)
לא מעט ישראלים טסים לחופשה בטורקיה למרות הצורך בבידוד בארץ | צילום: שמעון איפרגן​

מדינות אדומות - בידוד בהלוך ובחזור

אלה מדינות שישראל הגדירה אותן כמדינות עם תחלואה גבוהה וכל מי שיגיע מהן לארץ ייאלץ להיכנס לבידוד. בנוסף, כל מי שיגיע אליהן מישראל עם דרכון ישראלי יהיה חייב להיכנס בהן לבידוד (היות וישראל היא מדינה אדומה גם כן). כלומר, לא כדאי לטוס אליהן לטייל בכלל! 

את מי בכל זאת הקבוצה הזו מעניינת? ישראלים שחייבים להגיע אליהן מסיבה שלא סובלת דיחוי כמו משפחה, עבודה, לימודים או נושאים בריאותיים, על אף הצורך בבידוד. 

מדינות אדומות שדורשות בידוד מהישראלים: קפריסין, איסלנד, אסטוניה, דנמרק, גרמניה, איטליה, לטביה, ליטא, אירלנד, פורטוגל, צרפת, מלטה, בלגיה, הולנד, שוודיה וצ'כיה.

מדינות שלא יתנו לכם להיכנס

יש מדינות שברגע שתנסו להיכנס בשעריהן יגרשו אתכם בחזרה לישראל או יגידו לכם לטוס למדינה אחרת.

מדינות ירוקות שאין אליהן כניסה בכלל: ערב הסעודית, בחריין, וייטנאם, יפן, דרום קוריאה, תאילנד, טייוואן, ניו זילנד, אוסטרליה, סינגפור.

מדינות אדומות שאי אפשר להיכנס אליהן בכלל: קנדה, ספרד, ירדן, רומניה, הונגריה, סלובניה, ארגנטינה, צ'ילה, הודו, לאוס, פרגוואי, נפאל, הפיליפינים, מרוקו.

בייג'ינג, סין (צילום: HelloRF Zcool, ShutterStock)
אם תנחתו בסין לא ייתנו לכם להיכנס. בייג'ינג | צילום: HelloRF Zcool, ShutterStock

*יש להתעדכן לפני קניית כרטיס לכל מדינה, שכן ההנחיות משתנות בכל יום