ההחלטה להגדיר את כל מדינות העולם כאדומות ולחייב את כל החוזרים מחו"ל להיכנס לבידוד, התבשלה במשך לא מעט זמן. נראה שאחת הסיבות המרכזיות שהכריעו את הכף היתה ההתנהלות של הישראלים בעיד הכי חם כרגע - דובאי. החל מחתונות המוניות, דרך מסיבות, צריכת שירותי מין, התקהלויות באטרקציות ותכנון פסטיבלים גדולים, אין ספק שהרכבת האווירית, שכללה כ-50 אלך ישראלים בחודש האחרון, שהגיעה לעיר המבוקשת מאיחוד האמירויות הכניסה את ראשי משרד הבריאות לבעיה לא קטנה. 

ההחלטה, שתובא לאישור הקבינט, אומרת שכל מי שיחזור מחו"ל יחויב להיכנס לבידוד של 14 יום (או 10 ימים בהצגת שתי בדיקות קורונה שליליות). יחד עם זאת, מי שחוזר מיעד ירוק (כמו דובאי), תינתן לו האפשרות להגיע לארץ ללא בידוד עד ה-27.12.

"הישראלים בחלקם מסתובבים כאן בלי מסיכות, מביאים נערות ליווי לחגוג בחדרים שלהם כשאתה לא יודע אם הן נושאות את נגיף הקורונה או לא ואחר כך מתפלאים למה יש עלייה בחולי הקורונה שחוזרים מדובאי" , סיפר י', ישראלי ששוהה במלון בו הייתה מסיבת המין, ל-mako. "בתוך המלון לא מעט ישראלים מסתובבים בלי לשמור מרחק. העובדים במלון מעירים להם מידי פעם אבל הם כבר התייאשו". 

דובאי - פריחת מכוני הליווי (צילום: shutterstock)
מסיבות המין היו הקש ששבר את גב הגמל | צילום: shutterstock

"התיירים מישראל שינו פה את ההתנהלות. הם עושים מה שבא להם ורובם לא ממושמעים. מעירים להם על אי עטיית מסיכות אז הם עושים טובה ועוטים אותה עד האף. תייר אמריקאי או אירופאי לא יתנהג בצורה כזו. הם ממושמעים מאוד. הישראלים חושבים שהם בארצם ומותר להם לעשות מה שהם רוצים" סיפר ל-mako פקיד קבלה בבית מלון גדול. "אנחנו לא רוצים להיות אגרסיביים איתם ולא להזמין משטרה אז הם מנצלים את זה לרעה וחבל".

בנוסף, הבלגן הגדול מתרחש במסיבות הבריכה ובמסיבות הקריוקי באולמות ובחדרים. "כל יום יש מסיבות בריכה מהצהרים ועד שעות הלילה המאוחרות. מאות ישראלים דבוקים אחד לשני יחד רוקדים, משתוללים בלי מסיכות. מתערבבים עם אורחים ממלונות אחרים. ממש קרחנה", סיפר דן, ישראלי שחזר מדובאי לפני כמה ימים. "אין משמעת עצמית. גם בקניונים ובחנויות תראה את התיירים הישראליים עם מסיכה על האוזניים ובמקרה היותר רק על הפה לא מכסים את האף. עושים שכונה וחבל כי בגללם עכשיו דובאי אדומה".

לדבריו, גם בחדרי האוכל ובמסעדות הישראלים לא שומרים על מרחקים, לא עוטים מסיכות ברחבי בתי המלון ומתעלמים מהפניות של עובדי בתי המלון. "העובדים בבתי המלון ממש מיואשים מהתיירים הישראלים. מצד אחד הם מכניסים מיליוני דולרים למדינה ובאים בהמוניהם ומצד שני הם עושים מה שבא להם כאילו קנו את המלון וזה עצוב. אני כבר לא מדבר על כמה קטטות שהיו בין ישראלים שיכורים שרק בנס נגמרו בלי התערבות המשטרה או בתי המלון", הוסיף דן.

עומר אדם (צילום: instagram)
גם האומנים כבשו את היעד ותוכננו כאן שלל הופעות. עומר אדם בדובאי | צילום: instagram

מעבר למסיבות הבריכה, מתברר שהיו גם מסיבות טבע, חתונות ענק, בר מצווה ומסיבות יום הולדת בהשתתפות אלפי ישראלים שניצלו את העובדה שניתן לעשות זאת באופן חוקי מעבר לים. "כל יום יש מסיבות בר מצווה, ימי הולדת, חתונות המוניות בבתי המלון וזה אחד הגורמים המרכזיים לכך שישראליים שחוזרים לישראל מדובאי חולים בקורונה", הסביר תייר ישראלי ששוהה בבית מלון במרכז דובאי. "זה רק עניין של זמן עד שיהיה פיצוץ ויגרשו ישראלים מבתי מלון או יזמינו להם משטרה. הסבלנות של העובדים בבתי מלון פוקעת".


ל-mako נודע, כי ההחלטה שממוצאי שבת הבאה דובאי ושאר המדינות בעולם הוכרזו כאדומות גרמה למאות ישראלים שתכננו לטוס לדובאי בעוד עשרה ימים להקדים טיסות לשבוע או לבטל אותן כדי לא לא להיכנס בחזרה לבידוד של שבועיים.

"ההחלטה להפוך את דובאי לאדומה תגרום נזק של מיליוני דולרים לחברות התעופה משתי המדינות ולחברות הנסיעות שכבר החלו סוף סוף להרוויח כסף אחרי שלא פעלו במרבית משבר הקורונה", הסביר גורם בכיר בענף התיירות. "התייר הישראלי יורה לעצמו כדור ברגל. שלא יאשימו את הממשלה שהם תקועים בארץ ונחנקים כי בקצב הזה גם בתי המלון באילת וים המלח ייסגרו".