בשורות טובות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צייץ היום: "הבאנו היום בשורה חשובה לאזרחי ישראל: כפי שהתחייבנו, דרישות החקיקה לקבלת פטור מוויזה לארה״ב הושלמו בהצלחה. בחודשים הקרובים נמלא את הדרישות הנוספות, ובספטמבר 2023 מדינת ישראל צפויה להיכנס לרשימת המדינות הפטורות מוויזה לארה״ב".

> מתי נוכל להיכנס לארה"ב ללא ויזה ואיך זה יעבוד?

האמירה של נתניהו מגיעה לאחר שאתמול (ג'), עבר בקריאה שנייה ושלישית החוק שיאפשר לרשויות בארה"ב לקבל גישה למאגר טביעת האצבעות בישראל. מדובר בדרישה שארה"ב דורשת מכל מדינה אשר מקבלת פטור מויזה. בכך, כאמור, ישראל השלימה את כל הדרישות ממנה כמעט לגמרי וכעת ניתן להמתין ולראות שהאמריקאים אכן יאשרו את המהלך ושהוא יצא לפועל בסוף השנה או בתחילת השנה הבאה. כמו כן, צריך להמתין להטמעת מערכות טכנולוגיות שיאפשרו את כל מה שעבר בחקיקה. 

כזכור, לאחר שישראל עמדה ביעד של פחות מ-3 אחוזי סירוב כניסות ב-2022, נשארו עוד כמה תהליכים חוקתיים שיש להסדיר על מנת לקבל את הפטור לו אנו מחכים כל כך הרבה שנים. החוק שאושר אתמול למעשה מקדם אותנו עוד צעד מאוד משמעותי לעבר הפטור המיוחל. 

לאחר אישור הפטור, אם אכן יקרה, ישראלים יוכלו להיכנס לארה"ב עם אישור ESTA, אותו נדרשים למלא אזרחי מדינות שכלולות בתוכנית הפטור מוויזה. את הטופס יש למלא באופן מקוון, באתר ביקורת הגבולות של ארצות הברית. בעת מילוי הטופס, ייתבקשו הנוסעים לצרף פרטים אישיים, כגון שמות כפי שהם מופיעים בדרכונים, מידע על הביקור בארצות הברית, השבה על שאלות הקשורות לביטחון, מצב רפואי ועוד. על מילוי הטופס נאלץ לשלם כ-21 דולרים, סכום שלא יוחזר גם למי שלא יקבל אישור כניסה.

ויזה לארה"ב (צילום: 123rf)
ויזה לארה"ב | צילום: 123rf

מה זה אישור ESTA?

אישור ESTA, הינו מערכת אלקטרונית לאישור נסיעות, אותו נדרשים למלא אזרחי מדינות שכלולות בתוכנית הפטור מוויזה. את הטופס יש למלא באופן מקוון, באתר ביקורת הגבולות של ארצות הברית. בעת מילוי הטופס, ייתבקשו הנוסעים לצרף פרטים אישיים, כגון שמות כפי שהם מופיעים בדרכונים, מידע על הביקור בארצות הברית, השבה על שאלות הקשורות לביטחון, מצב רפואי ועוד.

כמה יעלה למלא אישור ESTA?

נכון להיום, ארצות הברית דורשת מהנוסעים המגישים את טופס ה-ESTA, לשלם 21 דולר (כ-72 שקל, לפי השער היציג בעת כתיבת שורות אלה). מדובר על אגרה שלא תוחזר במידה והבקשה תידחה מכל סיבה שהיא.

כמה זמן לוקח למלא את אישור ה-ESTA?

מילוי הטופס האלקטרוני הינו כחצי שעה, והוא לגמרי באנגלית. ניתן להיעזר בחברות חיצוניות כדי למלא את הבקשה, אך הן יידרשו תשלום נוסף מטבע הדברים.

כמה זמן ייקח לקבל אישור ESTA?

במקרים מסוימים אישור ה-ESTA, יתקבל באופן כמעט מידי, כלומר בטווח של כשעתיים. עם זאת, לעיתים יתקיימו זמני עיבוד שונים, ולכן תשובה יכולה להתקבל בתוך כמה ימים.

לכמה זמן תקף אישור ה-ESTA?

האישור תקף לשנתיים מרגע קבלתו, אך הוא מעניק למחזיק בו שלושה חודשים של ביקור בארצות הברית ברצף. כלומר, לעומת הוויזה שניתנה עד עכשיו לחצי שנה, תושבים בעלי האישור האלקטרוני יוכלו לשהות בארצות הברית במשך שלושה חודשים, וייאלצו לעזוב את המדינה. מי שבכל זאת ירצה להישאר בארצות הברית לזמן ממושך יותר, ייאלץ לעזוב לאחת המדינות השכנות, להחתים את הדרכון ולשוב לארצות הברית לשלושה חודשים נוספים.