מתי יקבלו אזרחי ישראל את הפטור מוויזה (אשרת כניסה) לארצות הברית?

זהו, זה רשמי: ישראלים יכולים לטוס ללא הגשת בקשה לוויזה בשגרירות, אלא בעזרת מילוי טופס ESTA באינטרנט בלבד.

>> צעד אחר צעד: המדריך המלא למילוי טופס ESTA לארצות הברית

איך ישראלים ייכנסו כעת לארצות הברית?

ישראל מצטרפת לכ-40 מדינות שכבר נמצאות ברשימה, ואזרחיהן אינם נדרשים להציג אשרת כניסה בכניסה למדינה. עם זאת, כדי להיכנס לארצות הברית, יצטרכו הישראלים למלא את טופס ESTA, אישור אלקטרוני שכיום זכאים לו רק אזרחים ישראלים בעלי דרכון אירופי של מדינות החברות בתוכנית.

שימו לב! רק מי שיהיה לו דרכון ביומטרי ל-10 שנים יוכל להגיש את טופס ה-ESTA.

שימו לב! הוויזה "הישנה" שהוציאה השגרירות עדיין תהיה תקפה וניתן יהיה להוציא אשרה כזו גם בעתיד, במקביל ל-ESTA. לוויזה "הישנה" יש כמה יתרונות על פני זו שמוציאים ב-ESTA.

> בדקנו: מה עדיף - ויזה מהשגרירות או טופס ESTA והאם ניתן להחזיק בשניהם?

>> צעד אחר צעד: המדריך המלא למילוי טופס ESTA לארצות הברית


כל מה שצריך לדעת על ESTA:

1. מה זה אישור ESTA?

2. כמה זמן לוקח למלא את הבקשה?

3. כמה יעלה למלא את הבקשה?

4. מה צריך כדי להגיש בקשה?

5. איפה מגישים את הבקשה?

6. כמה זמן לוקח לעבד את הבקשה?

7. לכמה זמן תקף האישור?

8. האם אפשר להאריך את האישור?

9. מה עושים אם הבקשה נדחית?

10. מהן הטעויות הנפוצות במילוי הבקשה?

11. תמונה ותאריכים ישנים בדרכון

12. האם גם ילדים יכולים להגיש בקשה ל-ESTA?

13. איך מציגים את האישור במעבר הגבול בארה"ב?

14. האם הוויזה "הישנה" עדיין תהיה רלוונטית?

בידוק בטחוני (צילום:  Louis.Roth, shutterstock)
האמריקאים מעוניינים במידע אישי על הנוסעים מישראל | צילום: Louis.Roth, shutterstock

מה זה אישור ESTA?

אישור ESTA, הוא מערכת אלקטרונית לאישור נסיעות, ואותו נדרשים למלא אזרחי מדינות שכלולות בתוכנית הפטור מוויזה. את הטופס יש למלא באופן מקוון, באתר ביקורת הגבולות של ארצות הברית. בעת מילוי הטופס, יתבקשו הנוסעים לצרף פרטים אישיים, כגון שמות כפי שהם מופיעים בדרכונים, מידע על הביקור בארצות הברית, השבה על שאלות הקשורות לביטחון, מצב רפואי ועוד.

כמה זמן לוקח למלא את בקשת ה-ESTA בממוצע?

לפי CBP, למועמדים נדרשות בממוצע 23 דקות למלא את הטופס המקוון.

כמה יעלה למלא בקשת ESTA?

נכון להיום, ארצות הברית דורשת מהנוסעים המגישים את טופס ה-ESTA, לשלם 21 דולר (כ-76 שקל, לפי השער היציג בעת כתיבת שורות אלה). מדובר על אגרה שלא תוחזר במידה והבקשה תידחה מכל סיבה שהיא.

ניו יורק (צילום: Ingus Kruklitis, shutterstock)
צעד משמעותי בקבלת הפטור. ניו יורק | צילום: Ingus Kruklitis, shutterstock

מה צריך כדי להגיש בקשת ESTA?

  • דרכון אלקטרוני בתוקף (ePassport). זה חל גם על תינוקות וילדים.
  • מטרת הנסיעה: תיירות או נסיעת עסקים.
  • משך הנסיעה: מקסימום 90 ימים.
  • כרטיס אשראי תקף (MasterCard, VISA, American Express, JCB, Diners Club) או PayPal.
  • פרטי התקשרות.
  • במידת הצורך: מידע על המשרה האחרונה.
  • מאז 1 במרץ 2011 לא ניתנת ESTA למי שנכנס או שהה בעיראק, סודן, איראן, סוריה, לוב, סומליה או תימן.

איפה מגישים את בקשת ה-ESTA?

הבקשה ל-ESTA מתבצעת באתר האינטרנט של סוכנות הגנת הגבולות האמריקאית (CBP): לחצו כאן להגשת בקשה.

 לפי ה-CBP, לא כדאי להגיש את הבקשה דרך אתרים אחרים המסייעים לנוסע. זה יכול לעבוד, אבל גם לעלות הרבה יותר כסף. היו גם מקרים שבהם התבקשו 40 עד 50 דולר עבור השירות כביכול – ובסופו של דבר הלקוח לא קיבל אישור ESTA בתוקף. לכן בדקו את הבקשה באתר הנכון בעמודים הרשמיים של ESTA המסתיימים ב-gov.

לאס וגאס (צילום: roman kraft, shutterstock)
בקרוב נגיע בלי ויזה? לאס וגאס | צילום: roman kraft, shutterstock

כמה זמן לוקח לעבד בקשת ESTA?

ניתן להגיש את אישור הנסיעה של ESTA עד 72 שעות לפני היציאה לכל המאוחר. במהלך תקופה זו, יש לטפל בבקשות. עם זאת, בדרך כלל לוקח רק כמה דקות עד שבקשת ESTA תאושר. בעלי אישור ESTA צריכים לבדוק את סטטוס ה-ESTA שלהם באתר המכס והגנת הגבולות של ארצות הברית (CBP) לפני הנסיעה.

שדרת הכוכבים הוליווד  (צילום: Fotos593, shutterstock)
להתהלך על שדרת הכוכבים בקלות. הוליווד | צילום: Fotos593, shutterstock

לכמה זמן תקף אישור ה-ESTA?

התוקף של הטופס הוא עד שנתיים מיום ההוצאה שלו או עד סוף התוקף של הדרכון, הראשון מבין השניים. אחרי שאחד מהם נגמר צריך להוציא את הטופס מחדש. שימו לב! אם פג תוקפו של הדרכון שלכם ול-ESTA עדיין יש תוקף, עדיין צריך להוציא מחדש (ולשלם 21 דולר מחדש), בגלל שהטופס צריך להיות משויך למספר הדרכון החדש שתוציאו.

האישור מעניק למחזיק בו שלושה חודשים של ביקור בארצות הברית ברצף. כלומר, לעומת האשרה שניתנה עד עכשיו לחצי שנה, תושבים בעלי האישור האלקטרוני יוכלו לשהות בארצות הברית במשך שלושה חודשים, וייאלצו לעזוב את המדינה. מי שבכל זאת ירצה להישאר בארצות הברית לזמן ממושך יותר, ייאלץ לעזוב לאחת המדינות השכנות, להחתים את הדרכון ולשוב לארצות הברית לשלושה חודשים נוספים.

האם אפשר להאריך את אישור ה-ESTA הקיים?

לא ניתן להאריך אישור קיים, ולאחר תום השנתיים יש להגיש שוב את בקשת ה-ESTA מחדש בארץ המוצא ולשלם מחדש.

מה אפשר לעשות אם בקשת ESTA נדחתה?

תלוי למה זה קרה. אם לחצתם לא נכון על שאלה 1 בשאלון (נושא: מצב בריאותי), תוכלו פשוט להמתין 24 שעות ואז להגיש בקשה חדשה. לעומת זאת, אם עניתם "כן" לשאלה 8, העוסקת בעבר פלילי, תוכל להתקשר למרכז התקשורת החדש של הסוכנות בארה"ב ולקבל עזרה. בכל שאר המקרים, ישראלים עדיין יכולים גם להגיש בקשה לוויזת ביקור רגילה כמו שהיה עד עכשיו, ויזת תייר B2.

מהן הטעויות הנפוצות במילוי טופס ה-ESTA?

אחת הבעיות המרכזיות היא שתהליך הבקשה נקטע באמצע ואז לא ניתן להשלים את התהליך עד סופו. במקרה כזה, מטיילים לא יכולים להגיש בקשה חדשה כי היא כבר בעיצומה והיא תישאר כך למשך 30 ימים. לכן חשוב לבדוק מדוע התהליך נקטע:

1. בכל שלב בתהליך כדאי לשמור את הטופס כדי לא להתחיל למלא אותו מההתחלה במקרה והמערכת נסגרת. ניתן להיכנס לטופס בכל שלב וכפי שכבר הוזכר הבקשה תהיה פתוחה וניתן יהיה לעשות בה שינויים במשך כחודש.

2. הדרישה המינימלית לתצורת המחשב להגשת בקשת ESTA היא דפדפן אינטרנט התומך בהצפנה של 128 ביטים ויכול לקבל קובצי Cookie, ובעל JavaScript מופעל.

3. אם המחשב שלכם עומד בדרישות התצורה המינימליות ואתם עדיין נתקלים בבעיות טכניות, זו יכולה להיות בעיה בדפדפן אינטרנט או חומת ההגנה של המחשב. בדקו את הגדרות אבטחת האינטרנט שלכם - אם הן מוגדרות רמה גבוהה מדי, ייתכן שהן חוסמות את הגישה לאתר האינטרנט של ESTA. אם זה לא עובד, נסו להגיש בקשה מדפדפן/מחשב אחר. לבסוף, ספקי אינטרנט מסוימים עשויים להיחסם עקב חששות ספאם, וייתכן שתצטרכו ליצור קשר עם ספק שירותי האינטרנט שלכם לקבלת סיוע.

4. אם המערכת לא מקבלת את מספר הדרכון, נסו להזין אותו ללא רווחים בין המספרים.

5. אם המערכת לא מקבלת את מספר הטלפון, נסו להזין אותו שוב, אך אל תשתמש בסוגריים כלשהם כגון ( ) או מקפים - או רווחים בין המספרים.

6. חשוב תמיד להזין נתונים בדיוק כפי שהם מופיעים בדרכון, בלי לתרגם או להשמיט אותיות או סימנים.

7. אם המערכת לא מאפשרת לעבור לדף הבא, ייתכן שהמערכת מצאה שגיאה בשדה חובה (כגון תו לא חוקי, דילוג על שדה וכו') לא תורשו להמשיך עד ששגיאות אלו יתוקנו. אם שדה חובה (מסומן באדום) אינו מולא כהלכה, המערכת תחזיר אתכם לדף הנוכחי.

8. אם המחשב שלכם קופא ולא מאפשר להמשיך, ככל הנראה הבעיה היא בדפדפן או בקיבולת המחשב וייתכן שתצטרכו להשתמש במחשב אחר (יש להשתמש באותו מספר בקשה כדי להמשיך את התהליך ולא להתחיל מההתחלה).

9. אם אתם מקבלים הודעת שגיאה שאומרת "יש כבר בקשה עם מספר הדרכון הזה במערכת" זה בגלל שהגשתם בקשה בעבר ויש לכם בקשה תקפה. אם חלק מהמידע הביוגרפי שגוי בבקשה הקיימת, הבקשה אינה חוקית, ועליכם ללחוץ על "המשך" כדי להמשיך עם הבקשה החדשה. תידרשו לשלם את האגרה העמלה החדשה.

האם זו בעיה שהתאריכים או התמונה בדרכון שלי ישנים?

לא בהכרח. במקרה של תמונות של ילדים גדולים יותר, מספיק שהדרכון עדיין יהיה בתוקף ולא פגום ושכל המידע עדיין נכון. לאחר שינוי שם עקב נישואין או גירושין, CBP ממליצה להגיש בקשה לדרכון חדש ולאחר מכן להגיש בקשת ESTA חדשה.

האם גם ילדים יכולים להוציא טופס ESTA ולקבל אשרת כניסה למדינה?

בעת הגשת הבקשה לטופס ה-ESTA אין משמעות אם הדרכון שלכם הוא לחמש שנים או לעשר שנים, כל עוד הוא ביומטרי. כלומר, אין מניעה שילדים עם דרכון ביומטרי יגישו בקשה לקבל האשרה. חשוב לחדד - מי שמגיש את הבקשה עבור הילדים צריך להיות אדם בוגר.

אחרי שמגיעים לארצות הברית, איך מציגים את האישור? 

על אף שעקרונית ניתן להציג את האישור בטלפון הנייד, מומלץ להדפיס אותו ולהציג אותו יחד עם הדרכון הישראלי בפני קציני ההגירה בארה"ב. למעשה, כבר מבעוד מועד חברת התעופה נדרשת לוודא שהטופס שבידכם תקין כבר במעמד הצ׳ק אין.

האם הוויזה "הישנה" לארה"ב עדיין רלוונטית?

בהחלט! מי שיש לו ויזה תקפה בדרכון, אותה הוציא דרך השגרירות של ארה"ב בארץ, עדיין יוכל להשתמש בה. בנוסף, עדיין ניתן יהיה לקבוע תורים להוצאת אשרה בשגרירות או להגיע לתור שכבר נקבע. אומנם זה יעלה יותר כסף (כ-160 דולר) ודורש יותר בירוקרטיה והגעה פיזית לשגרירות, אך תוקפה יהיה ארוך יותר (עשר שנים מול שנתיים) ותאפשר שהייה ארוכה יותר בכל פעם (חצי שנה מול שלושה חודשים). אם יש לכם תור מוזמן עתידי לוויזה וכבר שילמתם עליה, מומלץ לא לבטל. אם יש לכם ויזה בתוקף, מומלץ לא להוציא טופס ESTA.