רגע לפני שהסגר ההדוק ייכנס לתוקפו מחר (ו') בשעה 14:00 ושדה התעופה ייסגר לטיסות יוצאות, אלפי ישראלים ניצלו את המצב ויצאו הבוקר לחופשה שמחברת את הסופ"ש ואת יום כיפור, כשרבים מהם רכשו את כרטיס הטיסה ב-48 השעות האחרונות. על פי הערכות 10,000 ישראלים צפויים לעבור היום בשדה. 

"לפני הכניסה לשדה ביקשו מכל נוסע להציג את טופס הצהרת הבריאות שהוא חתם עליו מבעוד מועד וזה יצר תורים מאוד ארוכים בחוץ", מספרת ל-mako נועה אייזנברג מתל אביב, שהגיעה בשעות הבוקר המוקדמות לנתב"ג, בדרך לחופשה ברודוס.

גם בתוך השדה, נועה מציינת שהיו תורים ארוכים בדרך לצ'ק אין כשבמקביל לטיסה שלה המריאו טיסות גם לוורנה, אנטליה, לונדון, אתונה ובורגס. "לא מעט אנשים יצאו לחופשה של ארבעה עד חמישה ימים בגלל המצב", היא אומרת. "אני אישי טסה לרודוס והזמנתי ביום שישי האחרון ברגע ששמעתי שנכנסים לסגר. נסעתי לעשות בדיקת קורונה כמתבקש וגם שם היו תורים מאוד גדולים. נראה שכולם טסים עכשיו".

אין פחד שלא יהיה לכם איך לחזור בגלל הסגירה של נתב"ג?
"לא. אנחנו חוזרים ביום שלישי ולפי מה שהבנתי יאפשרו טיסות בחזרה. אנחנו לא חוששים".

נתב"ג היום (צילום: נועה אייזנברג)
צילום: נועה אייזנברג

כאמור, העלייה הקיצונית בכמות החולים בקורונה הביאה לכך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, דורש הידוק מיידי של הסגר והחמרה בהגבלות. אחת מההחמרות המשמעותיות עליה מדברים היא סגירת נתב"ג עוד לפני יום כיפור. על פי המתווה המסתמן, טיסות יוצאות יבוטלו, אך טיסות נכנסות לארץ ימשיכו עבוד כרגיל. השאלה שנותרה פתוחה היא האם ביטול הטיסו היוצאות יגרמו לחברות התעםה לבטל גם את הטיסות הנכנסות.

לאן אפשר לטוס?

מדינות ירוקות ללא בידוד כלל

מדובר במדינות ירוקות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כמדינות עם תחלואה נמוכה) שאין צורך בבידוד בהלוך (בכפוף לבדיקת קורונה שלילית) או בחזור מהן. המדינות הללו הן יוון, בולגריה וסרביה בלבד.

מדינות ירוקות - בידוד רק בהלוך

הקבוצה הזו רלוונטית לישראלים עם דרכונים זרים, או ישראלים שנמצאים במדינות הללו כבר תקופה ארוכה ורוצים לחזור לארץ מבלי להיכנס לבידוד: אוסטריה, איטליה, אסטוניה, בריטניה, גאורגיה, גרמניה, דנמרק, הונג קונג, לטביה, ליטא, סלובניה, פינלנד, קפריסין, רואנדה,  אורוגוואי, איחוד האמירויות, אירלנד, נורווגיה, פורטוגל.

מדינות אדומות - בידוד רק בחזור

אם אתם רוצים לטוס לחו"ל ולטייל ישר מרגע הנחיתה, זו אופציה עבורכם. משרד הבריאות לא ממליץ לטוס למדינות הללו והתחלואה בהן גבוהה ומסוכנת: קרואטיה, טורקיה, מקסיקו, ארה"ב, טנזניה, קניה, ברזיל, ברבדוס.

מדינות אדומות - בידוד בהלוך ובחזור

אלה מדינות שישראל הגדירה אותן כמדינות עם תחלואה גבוהה וכל מי שיגיע מהן לארץ ייאלץ להיכנס לבידוד. בנוסף, כל מי שיגיע אליהן מישראל עם דרכון ישראלי יהיה חייב להיכנס בהן לבידוד (היות וישראל היא מדינה אדומה גם כן). כלומר, לא כדאי לטוס אליהן לטייל בכלל: יפן, צרפת, מלטה, בלגיה, הולנד, שוודיה וצ'כיה.

מדינות שלא יתנו לכם להיכנס

יש מדינות שברגע שתנסו להיכנס בשעריהן יגרשו אתכם בחזרה לישראל ובהן: הונגריה, תאילנד, ירדן, טייוואן, ניו זילנד, אוסטרליה, סינגפור, קנדה, ארגנטינה, צ'ילה, הודו, פנמה, סין, אוקראינה, לאוס, פרגוואי, נפאל, הפיליפינים ומרוקו.