בימי מיתון ומשבר כלכלי, חברות התעופה יוצאות מגדרן כדי להגדיל את ההכנסות שלהם. אבל לעשות אקסטרות ממכירת סנדביצ'ים על המטוס?
על טיסות ארקיע וישראייר לאילת, כבר לא תמצאו ארוחות חינם, אבל תוכלו לרכוש סנדביצ'ים או טורטיות במחיר של 15-20 שקלים. "זה מקצר את הזמני ההמתנה מאנשים שקונים בטרמינל והם יותר נהנים מזה כשהם על הטיסה" מסביר את המהלך, המשנה למנכ"ל בחברת ארקיע, דודו מחלב. "אנחנו משתדלים לעשות מזה כסף, בשנתיים האחרונות מחירי הטיסות יורדים כמעט ב-30 אחוזים, זאת לא בושה לעשות כסף".
זר לא יבין זאת, אבל גם ב-50 דקות של טיסות, אנחנו הישראלים נהיים רעבים ועוד איך. לכן עסקי הקנטינה בקבינה מוצלחים.

הישראלי מגונן על הצלחת

בימי משבר כלכלי הטרנד העולמי הוא טיסות מוזלות. על סיפון חברת הטיסה "איזי-ג'ט" למשל, לא תשמעו לעולם את השאלה "עוף או בקר" כי פשוט אין. מי שרעב שיביא סנדביץ' מהבית.
אבל בארץ כנראה שזה לא עובד. "לנו היהודים והישראלים יש איזשהו עניין עם האוכל שהוא עדיין לא פתור. הישראלי מגונן על הצלחת שלו בחירוף נפש. והוא לא יוותר על ארוחה בטיסה ולכן הניסיונות שהיו כאן נכשלו בעבר", מסביר יוסי פתאל, יו"ר איגוד סוכני הנסיעות בארץ.

4000 חביתות ביום

האוכל המוגש בטיסות, שהפך להיות האוכל המושמץ עולם, מבשלים שפים אמיתיים עם חלוק לבן וכל התוספות. במטבח ענק המשרת את צי המטוסים של החברה מתבשלות כ-17,000 מנות ביום. 4,000 חביתות מקושקשות מטוגנות בעמדה אחת. אחרי הטיפול עובר המזון למקפאי ענק שמורידים את הטמפרטורה ל 2-4 מעלות. שם הוא מחכה עד שיוזנק לטיסה.

אוכל קר, זה טוב?

בשנה האחרונה החלו חברות תעופה רבות לעבור מהגשת ארוחה חמה למנה קרה. חברת ישראייר למשל מגיע בטיסותיה לאירופה ארוחות קרות בלבד.
"ארוחה קרה אומרת הגשה יותר מהירה ללקוח , הרבה פחות ריח לוואי מהמטבחים ובעצם הריח היחיד שהלקוח מריח בטיסה הוא של הלחמניות החמות והטריות שאנחנו מגישים", מסביר דורי שושן, מנהל השיווק של חברת ישראייר.

לפי הסבר אחר, הויתור על הצורך בחימום הארוחות טרם הגשתם לנוסעים, חוסכת עבודה של דייל, מה שחוסך לחברת התעופה כסף רב בחישוב שנתי.

מחיר ארוחה במחלקת תיירים עולה לחברת התעופה 5 דולרים. ארוחה עסקית תעלה פי שלוש. מסתבר שהמזון הוא המרכיב הכי שולי בכרטיס והוא מהווה 2-3 אחוזים מהמחזור של החברה.

מגוון הארוחות המוגש היום בטיסות הוא כמעט אין-סופי ויכול להיות אפילו טעים, בעיקר לנוסעים במחלקת עסקים, שמקבלים מנות גורמה כמו נתחי בשר משובחים וקינוחי שוקולד מתוקים.