זה קרה לפני כמה שבועות בבריכה של בית מלון יוקרתי באילת. לבריכה נכנסו אב ובנו כבן שלוש. בשלב מסוים, האב הבחין שאחד האורחים במלון שכח את הטלפון הסלולרי שלו בבר שבבריכה. הוא ידע מראש שאם ינסה לגנוב אותו הברמן יחשוד בו באופן מידי.  הפתרון שלו היה פשוט - הוא הגיע עם בנו לכיוון הבר, הנחה אותו לקחת את הטלפון מהשולחן ואחרי כמה שניות השניים נעלמו מהמקום. וזה ממש לא המקרה היחיד. רק לפני כחודש דיווחנו על מקרה דומה בו הילדים עזרו להוריהם לגנוב מחנות אלקטרוניקה.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

"בשנה האחרונה היו עשרות מקרים של הורים שהגיעו לנפוש באילת וניצלו באופן ציני את ילדיהם לבצע עבורם גניבות באלפי שקלים",  חשף קצין משטרה בכיר במשטרת מרחב אילת. "השיקול הקר שלהם הוא, שאם ילדיהם הקטנים ייתפסו לא ניתן יהיה להעמידם לדין, בגלל שהם לא ברי עונשין ולכן הם מעודדים אותם לבצע את הגניבות. מדובר לא פעם במוצרים יקרי ערך והם גורמים נזק כספי גם לאורחי המלונות, לבעלי העסקים ולתושבי בעיר".

הילדים עוזרים לגנוב (צילום: באדיבות מרחב דרום של משטרת ישראל)
הילדים עוזרים לגנוב מחנות האלקטרוניקה | צילום: באדיבות מרחב דרום של משטרת ישראל

אחד האורחים שנתפס גילה לשוטרים על המניע מאחורי הגניבות: "אנחנו משלמים המון כסף לבתי מלון באילת, יותר מאשר בחו"ל, אז יוצא מידי פעם לעקוץ ולהחזיר חלק מהכסף שהוצאנו. הילדים הם חלק מהעסק הזה. כשהם גונבים אנחנו עוצמים עין. אחרי שבזבזתי המון כסף על חדרים אין לי כסף לקנות להם טלפון סלולרי או הוברבורד".

במשטרת מרחב אילת טוענים כי מרבית הגניבות בהם מעורבים ילדים הם של אורחים המגיעים לנפוש בעיר. "עשינו בדיקה מקיפה שמצאה שלמעלה מתשעים אחוז מהגניבות שבהם מעורבים ילדים בשליחות הוריהם, הם תושבי חוץ שהגיעו לנפוש בעיר ואחוזים בודדים הם של תושבי העיר", טוען הקצין הבכיר. "את מרבית הגניבות אנחנו תופסים באמצעות תלונות של בעלי חנויות ושימוש במצלמות אבטחה. לרוב קשה לנו לאתר את הגנבים בגלל שהם לא דמויות מוכרות והם לא מתגוררים בעיר, מה שמקשה על הזיהוי אבל מדובר על מקרים בודדים מאוד".

דוגמה נוספת שנקלטה במצלמה היא של הורים ששלחו את ילדיהם לגנוב תיק ששכח לקוח בקניון. האב דאג שהבן ייקח את התיק מהמקום כשהוא מצביע לו על המקום ואחרי זמן קצר הם נעלמים.

"ההורים לא מבינים שגם תיקים שנשכחו על ידי עוברי אורח או כל פריט אחר צריך להיות מדווח ישירות למשטרה. לקחת את הפריטים שנשכחו זו גניבה לכל דבר ועניין", הסביר קצין חקירות. "ההתנהגות של ההורים פוגעת בערכי החינוך והערכים של הילד. הופכים אותו לגנב בעל כורחו".

במקרה אחר שאירע לפני כמה שבועות, בכניסה לאחד מבתי המלון באילת, נראים במצלמות האבטחה אם וסבתא שהבחינו בעובדת בית מלון ששכחה את הטלפון הסלולרי שלה בפינת העישון. השתיים הבחינו בשלל ומיהרו לשלוח את הילדה לגנוב את הסמארטפון וזו מעבירה אותו לאם המאושרת.

אין תמונה
הילדה מביאה לאמה את השלל. משמאל עומדת הסבתא

"לפעמים אנחנו מאתרים את ההורים כשהם עוד באילת, חוקרים אותם ומחזירים את הטלפונים הסלולריים והציוד לבעליהם. לעיתים רחוקות, אנחנו מגיעים אליהם הביתה אחרי שעזבו את העיר והם די מופתעים. במקרה כזה שאנחנו רואים בוודאות שההורים שולחים את ילדיהם לגנוב את הרכוש אנחנו פותחים נגדם תיק", הסביר קצין במרחב אילת.

"אנחנו מציעים להורים לבוא לבלות עם ילדיהם באילת, לנפוש בחופי העיר, במסעדות ובשאר האטרקציות ולא להתעסק בגניבות ולהסתבך בתיקים פליליים ובאי נעימות כלפי ילדיהם", המליצו במשטרת מרחב אילת. "אל תחפשו דרכים לא חוקיות להחזיר את הכסף ששילמתם על הנופש".