דווקא כשהכריסמס בפתח ולא מעט ישראלים רכשו כרטיסי טיסה כדי לחוות את האווירה בשוקים המפורסמים של וינה, אחת הערים הכי מוארות בחג המולד, אוסטריה הודיעה על סגר כללי שצפוי להמשך עד אמצע דצמבר. כך, ברגע, כל החגיגות והרצון לחופשת חורף בעיר הקלאסית ירדו לטמיון. 

כבר שנים שאוסטריה בכלל ווינה בפרט, הן יעדים אהובים על הישראלים, בגלל הטיסות הזולות, האווירה האירופאית הקלאסית, האטרקציות והנופים המרהיבים. לראייה, לא פחות מארבע חברות תעופה הפעילו בתקופה האחרונה טיסות מישראל לעיר הבירה. כעת, בעקבות הסגר, חלק מהטיסות כבר בוטלו.

גל, מתל אביב, היתה ככל הנראה מהישראלים האחרונים שהספיקו לבקר בעיר לפני שנכנסה לסגר, כשביום האחרון של הטיול שלה הכל כבר היה סגור. "הטיסה שלנו הייתה בשישי ב-11:20 בבוקר, בדיוק כשהוחלט באוסטריה להיכנס לסגר מלא", היא מספרת ל-mako. "יום קודם דובר על שני אזורים בלבד שיכנסו לסגר, ו-וינה לא הייתה ביניהם. ברגע שעלינו למטוס התחילו כל מידי ידיעות ומידע לא חד משמעי. כשנחתנו הבנו שהחל משני כל אוסטריה בסגר מלא, גם על המחוסנים וגם על התיירים.

וינה נסגרה לתיירים (צילום: באדיבות הצלמת)
יום אחד הכל פתוח וחגיגי | צילום: באדיבות הצלמת
וינה נסגרה לתיירים (צילום: באדיבות הצלמת)
ויום אחרי הכל נסגר לגמרי | צילום: באדיבות הצלמת

"כשנחתנו התחלנו לחשוב האם להקדים את הטיסה חזור ומה המשמעויות של סגר, אבל גם באוסטריה המידע היה מבלבל ולא ידעו מה מותר ומה אסור. כשהגענו למלון אמרו לו שכל הטיסות ממשיכות כרגיל והם סוגרים את המלון בשלישי כשהטיסה שלנו חזור הייתה בשלישי לפנות בוקר. החלטנו לא להקדים את הטיסה ושנעביר את היום הראשון של הסגר בטיולים רגליים ובסופר."

הייתם יכולים להסתובב בחוץ ברגע שהסגר החל?
"היו הרבה מאד אנשים ברחוב ומלבד החנויות לא הורגש שמדובר בסגר, בלילה כשלקחנו מונית לשדה ראינו שכל שווקי הכריסמס סגורים ואין רכבים על הכביש בכלל, כיאה לסגר אמיתי. מבחינת המסעדות, הן היו פתוחות לטייק אווי אבל לא ערוכים בכלל למצב, רוב המזמינים היו תיירים."

היו הרבה ישראלים במצב שלכם?
"בווינה לא ראינו המון תיירים. פגשנו מספר ישראלים ואפילו שתי בנות שהגיעו למלון שלנו ביום ראשון והזמינו טיסה חזור בשני בגלל הסגר. המלון ביטל את כל ההזמנות שהיו החל מיום שלישי ואילך. השמועות אמרו ששדה התעופה ייסגר לגמרי החל מרביעי."

וינה נסגרה לתיירים (צילום: באדיבות הצלמת)
וינה ידועה בחגיגות חג המולד המוארות שלה. כך זה נראה לפני הסגר | צילום: באדיבות הצלמת
וינה נסגרה לתיירים (צילום: באדיבות הצלמת)
צילום: באדיבות הצלמת

גל מציינת שהיא לא ראתה הגבלה כלשהי על התחבורה או ההליכה ברגל ולא נראה שהיה על כך פיקוח. "מה שכן, כולם מאד מקפידים על מסכות, אין דבר כזה אנשים רק עם מסכה על האף. נראה שכל מי שהיה ללא מסיכה במקום סגור היה ישראלי ומיד ביקשו מכולם לשים מסכות כראוי."

בניגוד לגל, שטיסתה יצאה לפני תחילת הסגר והתקיימה כרגיל, לא מעט ישראלים שהזמינו חופשה בוינה לשבועיים הקרובים, מצאו את עצמם ללא יכולת לממש את כרטיס הטיסה שלהם או לשנות אותו. כך למשל שרה, שהתכוונה לטוס לוינה, נתקלה בבעיה הזו: "שינוי לא היה משתלם, גם לא משתלם לי לנחות באוסטריה ולהמשיך ליעד אחר, כך שהכסף על הכרטיסים שנקנו הלך לפח. קניתי לפני שבועיים וחשבתי שהכול יהיה בסדר, לא ידעתי שהדברים ישתנו כל כך מהר".

ממוצע החולים באוסטריה עומד על כ-14 אלף חולים ביום. אתמול (ג') נרשמה ירידה בתחלואה לעומת הממוצע השבועי וכמות החולים החדשים עמדה על כ-9,500. אם הסגר יוכיח את עצמו, אוסטריה צפויה להיפתח מחדש לתיירים ככל הנראה ב-13.12, אך עדיין לא בטוח באיזו מתכונת והאם חגיגות חג המולד יתקיימו השנה.