חברות שיט הודיעו כי יבטלו או יתאימו הפלגות כדי להימנע מאזור ים סוף עקב התקפות על ספינות של המיליציה החות'ית. מאז נובמבר ההתקפות של המיליציה הנתמכת בידי איראן בתימן האטו את הסחר בין אסיה לאירופה, וגרמו לביטול של קווי הפלגה באזור ובמיוחד של ספינות שעושות את דרכן לישראל.

כמו כן ביממה האחרונה יצאו ארצות הברית ובריטניה במבצע תקיפה במספר מוקדים בתימן הידועים כמעוזי החות'ים ובבסיסים של המיליציות. מטרת ההפצצות היא למנוע עצירה מוחלטת של השיט באזור, אך כעת קיים חשש מפני תגובת נקם שיכולה לפגוע בספינות בים סוף ובכללן גם ספינות קרוזים שעליהן אלפי נוסעים מכל רחבי העולם.

ביום חמישי הודיעה חברות הספנות רויאל קריביאן שהיא ביטלה שתי הפלגות שתוכננו לשוט במסלול בקרבת האזור. שיט אחד היה אמור להפליג ממסקט בירת עומאן לדובאי ב-16–26 בינואר, ואחר מדובאי למומבאי היה מתוכנן ל-26 בינואר עד ל-11 פברואר.

קרוז מסקט עומאן (צילום: Pepj, shutterstock)
הפלגות הוסטו מהים האדום. מקסט, עומאן | צילום: Pepj, shutterstock

רויאל קריביאן גם תיקנה בשבוע שעבר את מסלול השיט בין עקבה למסקט כך שהאורחים יירדו בעיר נמל ליד אתונה ביוון. "צוות האבטחה העולמי שלנו ממשיך לעקוב מקרוב אחר המצב באזור ואנו נבצע שינויים נוספים במידת הצורך", אמרה רויאל קריביאן.

חברת הספנות השוויצרית-איטלקית MSC Cruises אמרה ביום רביעי שהיא ביטלה שלוש הפלגות באפריל מדרום אפריקה ואיחוד האמירויות לאירופה עקב המשבר בים סוף. "בטיחות הנוסעים והצוות היא בראש סדר העדיפויות, ומכיוון שלא היה מסלול חלופי בר-קיימא, החברה נאלצה לצערנו לבטל את ההפלגות", מסרה MSC Cruises. "שלוש הספינות יעברו ישירות לאירופה ללא נוסעים על הסיפון וימנעו ממעבר בים האדום".

למרות שאלפי נוסעים מושפעים, ההשפעה על חברות השיט ברמה הבין-לאומית לא צפויה להיות משמעותית, אומר טוד אליוט, מנכ"ל סוכנות הנסיעות Cruise Vacation Outlet שבסיסה בפלורידה. "זהו חלק קטן מהצי הכולל שלהם וממסלולי הטיול הרב-שנתיים, כך שהם יוכלו להתגבר על זה בקלות".