תכננתם לבקר בזמן הקרוב בירדן ולטייל באתרי עתיקות מתקופת הרומאים, בסלע האדום, בעקבה או בעמאן? קחו בחשבון שאם אתם חובשי כיפה, תיאלצו להסירה לפני הכניסה לממלכה ההאשמית, מחשש שארגוני טרור ומקומיים יבצעו בכם פיגועים.

ההנחיה החדשה הועברה בימים האחרונים לכל סוכני הנסיעות הירדנים אשר שיגרו אותה בבהילות לסוכני נסיעות ישראליים איתם הם עובדים. לדברי גורם ירדני, שורת הפיגועים האחרונה שאירעה בירושלים וחדירתם של גורמים קיצוניים המזוהים עם דאעש לאזור הגבול שבין ירדן לסוריה ובנוסף, ההקצנה ברחוב הירדני נגד ישראל - גרמה להוצאת שורה של הנחיות על ידי משרד התיירות בממלכה אשר הועברו גם למעברי הגבול עם ישראל ב"אלנבי" וב"רבין" ואשר מטרתם לשמור על חייהם של מטיילים ישראליים.

עוד ב-mako חופש:

לגעת באריות: תמונות ספארי מדהימות
הכל כלול: הצצה לאתרי הנופש הטובים בעולם
מרגיש כמו חו"ל: צימרים מדהימים בטבע

לא לדבר עברית ברחוב

סוכן נסיעות ירדני אישר בשיחה עם Mako, כי במידה ומטיילים ישראליים לא יבצעו את ההנחיות הקיימות או הסוכנים יפרו אותן, הם יועמדו לדין על ידי הפרקליטות הירדנית, מה שעלול לגרור עונשים של מאסר וקנסות כבדים. "בירדן חוששים מאוד מפיגוע נגד יעדים ישראליים לכן ההנחיות החדשות נועדו להגן על ביטחונו של המטייל הישראלי ולמנוע ממנו כל מגע עם אזרחים ירדניים", ציין הסוכן.

באחת ההנחיות נכתב אף, כי קבוצה של מטיילים ישראליים שמונה בין חמישה לשמונה בני אדם יצטרכו לקבל ליווי צמוד של מאבטחים ירדנים או שוטרים מקומיים, מחשש שגורמים קיצוניים עלולים לפגוע בהם על רקע ההקצנה והפגיעה לכאורה בהר הבית, שנחשב מקום מקודש לאיסלאם. "יש לציית להוראות לעיל, כל העובר על הוראות אלה עלול לעמוד לדין ולהיענש על ידי משרד התיירות והפרקליטות", נכתב בהנחיה.

מדי שנה מבקרים בירדן למעלה ממאה אלף מטיילים ישראליים. בשנים האחרונות היו כמה ניסיונות של ארגוני טרור לבצע פיגועים נגד קבוצות מטיילים ויעדים ישראליים אשר סוכלו על ידי מנגנוני הביטחון הירדניים.

עובד הבכיר במחלקה הקונסולרית של שגרירות ירדן בישראל אישר בשיחה עם Mako את ההנחיות החדשות האוסרות על מטיילים דתיים להיכנס למדינה עם כיפות על הראש וכן להבליט את עובדתם היותם ישראליים. "ההנחיה היא למנוע ממטיילים דתיים ישראליים להיכנס לבקר בירדן עם כיפות על הראש או להבליט את היותם ישראליים לאור המצב הביטחוני הרגיש. כל קבוצה מטיילים ישראליים תזכה לאבטחה צמודה של שוטרים או מאבטחים ירדניים", טוען העובד הבכיר, "תבין משהו, המצב מאוד נפיץ ורגיש במדינה מבחינה ביטחונית והמטרה שלנו לשמור על חיי המטיילים הישראליים מכל פגיעה. תיאסר כניסה של מטיילים ישראליים עם כיפה על הראש. הייתי מציע למטיילים החילונים שלא להבליט את הישראליות שלהם ולא לדבר עברית כדי שלא יהיו מטרה לפגיעה".

מדריך טיולים ישראלי העובד עם קבוצות בירדן, טוען, כי זו הנחיה בעייתית. "תאר לך שישראל היתה מוציאה הנחיה שחל איסור על מטיילים ממצרים וירדן להיכנס לישראל עם כאפיה? היתה קמה מהומה גדולה מאוד והיו מאשימים את ישראל בשנאת מוסלמים. אני חושב שזו הנחיה פסולה", טוען המדריך.