לפני כמה ימים דיווחנו על כך שהבידוק הבטחוני בשדות התעופה בעולם בדרך לעבור שינוי בו לא נצטרך יותר להוציא נוזלים או את המחשב הנייד מהמזוודה שעולה איתנו למטוס, והיום קיבלנו הוכחה נוספת וכואבת מאוד לכך שהמהפך הזה מתבקש.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

בשדה התעופה במינכן שבגרמניה התרחש אירוע בטיחותי חמור בו תיק האיפור של נוסעת אחת גרמה לעיכוב של כ-300 טיסות. אותה נוסעת הגיעה לבידוק הבטחוני בשדה וכאשר העבירה את תיק העלייה למטוס במכונת השיקוף נמצא שיש בו ערכת איפור עם כמות נוזלים שעולה על המותר ונאמר לה שהיא לא יכולה לעלות אותו למטוס. 

בידוק בטחוני
הבידוק הבטחוני בדרך לעבור מהפך | צילום: Marius Dobilas, shutterstock

הנוסעת שלא הסכימה להשאיר את ערכת האיפור מאחור, יצאה מהבידוק הבטחוני והלכה לדבר עם נציגי חברת התעופה בדלפקי הצ'ק אין במטרה למצוא פתרון. לאחר כ-15 דקות היא חזרה לבידוק הבטחוני ובגלל חוסר תשומת לב של אחד הבודקים, הצליחה לעבור את הבידוק ללא בעיה, עם ערכת האיפור במזוודה.

לאבטחת שדה התעופה לקח זמן להבין את הכשל שהתרחש ואותה נוסעת כבר עלתה על הטיסה שלה. המקרה גרם לתגובת שרשרת קשה שפגעה ביותר מ-32 אלף נוסעים שעברו באותו היום בשדה. בבטחון החליטו לא לקחת סיכונים וסגרו מיד את כל הטרמינל, עד שיבינו אם הנוסעת הזו אכן תמימה. העובדה שהיא עברה עם תיק האיפור למרות שנאמר לה שאסור גרמה לבהלה רבה ולחששות רבים במערך הבטחון.

ההחלטה לסגור את הטרמיל הובילה כאמור לעיכוב של כ-300 טיסות ואף לכך שכ-700 נוסעים נאלצו להעביר את הלילה בשדה התעופה בשל טיסות שהתעכבו ליום הבא. 

מבדיקה ראשונית נמצא שאיש בטחון התרשל בעבודתו לאחר שדעתו הוסחה בשיחה עם עמיתים, בדיוק ברגע שהנוסעת עברה בבידוק בפעם השנייה. "אנחנו לא רואים צורך לפעול בהליכים משפטיים נגד אותה הנוסעת", אמרה דוברת שדה התעופה. עם זאת, שלושה עובדי בטחון פוטרו מעבודתם והנזק שנגרם באותו היום מוערך בכ-1.2 מיליון דולר.