מעצרם של גברים מחופשים לגלדיאטורים, שהצטלמו עם תיירים תמורת תשלום, מעורר סערה ברומא. המשטרה המקומית הודיעה כי היא עצרה שלושה אנשים בגין סחיטה באיומים, לאחר שהוכיחה כי בחודשים אוגוסט וספטמבר הם לכאורה השתמשו באלימות כדי לאלץ את הנופשים לשלם להם עד 500 אירו (כ-1,800 שקל) עבור צילום מול האתרים המפורסמים של רומא.

מעדותו של תייר מצפון איטליה, עולה כי בקיץ האחרון הוא טייל ברומא, כשה"גלדיאטורים" דרשו ממנו 40 אירו עבור צילום. כשסירב לשלם את הסכום המופקע, השלושה הקיפו אותו, איימו להכות אותו ולבסוף לקחו ממנו 150 אירו. משטרת רומא הודיעה כי היא הצליחה לעצור שניים מתוך שלושת החשודים.

גלדיאטורים רומא  (צילום: Suchan, shutterstock)
עוקצים את התיירים שלא מודעים לתופעה | צילום: Suchan, shutterstock

באירוע אחר, ביקשו החשודים מתייר אירי לשלם מחיר מופקע עבור צילום. כשהקורבן סירב ואמר שאין לו כסף, הם הכריחו אותו לגשת לכספומט הקרוב. הקורבן משך 200 אירו ונתן לסוחטים את הכסף. משלא הסתפקו בכך, הכריחו את התייר ללכת שוב לכספומט כדי למשוך עוד 50 אירו.

כוחות משטרת רומא, הפוליציה די סטטו, הודיעו על החדשות בעמוד הפייסבוק שלהם, וקבעו כי במהלך אוגוסט וספטמבר הם קיבלו מספר תלונות מתיירים זרים שטענו כי סחטו מהם סכומים שחלקם מגיעים עד 500 אירו עבור צילום תמונה. "דרך הפעולה הייתה זהה", כתבו. "הגברים הלבושים כגלדיאטורים או חיילים רומים, היו מזמינים לכאורה את הקורבנות שלהם להצטלם איתם 'סלפי אימפריאלי' מחוץ לקולוסיאום, ואז דורשים כסף. לפעמים נעשה שימוש באלימות ואיומים".


הגלדיאטורים המזויפים של רומא – שלמעשה לבושים בדרך כלל כחיילים רומים ולא כגלדיאטורים – מהווים בעיה בבירה האיטלקית זמן רב, כאשר תיירים רבים שמצטלמים איתם אינם מודעים לעובדה שהם יחויבו על כך. על פי החוק המקומי, אדם שדורש תשלום עבור צילום עם תיירים עובר על החוק, אך נראה שעד היום לא בוצעה פעילות כלשהי למגר את התופעה. בעבר הציעה מועצת העיר לדרוש הוצאת אישור רשמי לכל אדם שמעוניין להצטלם בתחפושת עם תיירים מול הקולסאום והפורום הרומאי, אך הצעה זו מעולם לא עברה.