מערכת המידע וההרשאות האירופית לנסיעות (ETIAS) תוכננה תחילה להיות מושקת בשנת 2021 לפני שנדחתה למאי 2023 ואז לנובמבר 2023 ואז לאמצע 2024. עם זאת, דו"ח עדכני של הנציבות האירופית אומר כי כעת היא לא תהיה פעילה במלואה עד 2025 - תאריך מדויק טרם נמסר. בשנה זו גם צפויה להיכנס לתוקפה מערכת אשרת כניסה לבריטניה.

כשהוכרזה לראשונה ב-2019, דיווחים ברחבי העולם התייחסו למערכת החדשה כאל "ויזה", אך הנציבות האירופית מיהרה לציין שההתייחסות הזו לא נכונה. ליותר מ-60 מדינות יש גישה ללא אשרת כניסה לאיחוד האירופי, מה שלא צפוי להשתנות.

על פי מודל ה-ESTA האמריקאי, אירופה מתכננת ליישם בקרת גבולות חזקה יותר עבור תיירים המגיעים אליה. בתוך כך, מטיילים מ-60 מדינות שאינן משתייכות לאיחוד האירופי, בתוכן ישראל, יורשו להיכנס לאזור שנגן (הסכם בין מדינות אירופיות שעוסק בהגירה וביקורת גבולות) עד 90 יום, רק לאחר שקיבלו אשרת כניסה ושילמו עליה כ-7 אירו. המערכת החדשה, ETIAS (המערכת האירופית למידע ואישורי נסיעות) צפויה להתחיל לפעול במלואה כבר במאי של שנה הבאה.

| * שימו לב! מדובר בהליך הוצאה מהיר ופשוט שיעשה דרך האינטרנט וניתן לעשות אותו בצורה עצמאית. הוא יהיה תקף לשלוש שנים בכל פעם | 

איך עובדת מערכת ETIAS?

מטרת המערכת היא לסנן מטיילים עוד לפני שהם מגיעים ליבשת. לצורך כך, כל המידע הזמין באמצעות הגשת בקשת ה-ETIAS נבדק, ומתבצעת השוואה למאגרי מידע אבטחה. 

בניגוד למערכת ויזה הדורשת התערבות אנושית רבה לבדיקת בקשות, ETIAS אוטומטית כמעט לחלוטין, וניתן לעבד ולהחזיר בקשות תוך דקות. במקרים שבהם מועמדים נדחים, הם יכולים לאחר מכן לערער על כך לבדיקה ידנית. 

אזרחי האיחוד האירופי עדיין אינם זקוקים לדרכון ואינם כפופים לשום סוג אחר של ביקורת גבולות בגבולות המשותפים. המשמעות היא שגם אזרחים ישראלים המחזיקים בדרכון של מדינה שחברה באיחוד האירופי ובשנגן, לא יידרשו להגיש את הבקשה.

מה צריך כדי למלא את בקשת הכניסה לאירופה? 

בדומה לבקשת הכניסה של ESTA לארצות הברית, כדי להגיש בקשה המטיילים צריכים להחזיק בידם דרכון בתוקף, כתובת דואר אלקטרוני וכרטיס חיוב או אשראי עבור העלות של דמי הבקשה. 

כמה צפויה לעלות הבקשה לכניסה לאירופה?

נכון לעכשיו, דמי הבקשה צפויים להיות סמליים בלבד, כאשר הם נעים בין 7 ל-7.5 אירו בלבד. 

לכמה זמן הבקשה תהיה בתוקף? 

אם הבקשה תאושר, יינתן למטייל פטור אשרת ETIAS, שחל על שהיות לטווח קצר וכן למטרות עסקים ופנאי עד 90 יום. מי שרוצה ללמוד ולעבוד באירופה, למשל, יהיה חייב להמשיך להגיש בקשה לאשרת הכניסה המתאימה לכך. אישור הבקשה יהיה תקף לשלוש שנים או עד לפקיעת תוקף הדרכון, לפי המוקדם מביניהם.

רומא תיירים (צילום: muratart, shutterstock)
התיירים ייאלצו להגיש בקשה להגיע לכאן. רומא | צילום: muratart, shutterstock

מי ייאלץ להגיש בקשת כניסה לאירופה ולאן?

ישנן כיום 60 מדינות שבקרוב יידרשו להגיש בקשת ETIAS מקוונת, ביניהן גם תיירים מישראל (וגם מדינות כמו איחוד האמירויות, יפן, מקסיקו, ניו זילנד, סינגפור הממלכה המאוחדת ועוד). מטיילים ממרבית המדינות הללו עדיין יכולים להיכנס לאזור שנגן ללא תשלום וללא ויזה למשך 90 יום. 

> לרשימה המלאה של המדינות שיידרשו להגיש בקשת כניסה למדינות שנגן

המדינות שבהן תידרש הצגת האישור הן: אוסטריה, בלגיה, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, איטליה, לטביה, ליכטנשטיין, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, מונקו, הולנד, נורווגיה, פולין, פורטוגל, סן מרינו, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוודיה, שווייץ והוותיקן. 

כמו כן, צפוי כי בולגריה, קרואטיה, קפריסין ורומניה יצטרפו למהלך ויחתמו בסופו של דבר גם הן על ההסכם.