תיירים זרים בפיינזה (Pienza), עיירה איטלקית, מואשמים בהשתקת מגדל שעון היסטורי שהמקומיים אומרים שהם לא יכולים לישון בלעדיו. לפי המקומיים, הם כל כך התרגלו לרעש שיוצר מגדל השעון מתקופת הרנסנס שמצלצל כל 30 דקות כבר 500 שנה ברצף, דווקא עזר להם לישון.

עם זאת, תיירים השוהים במלונות ובבתי אירוח סמוכים התלוננו על הרעש, וטענו כי הצלולים של הפעמונים כל חצי שעה, גם באמצע הלילה, משאירים אותם ערים. לאחר אינספור פניות למועצה המקומית, הפעמונים הושתקו בין השעות 22:00 ל-7 בבוקר.

"קיבלנו תלונות מכמה בעלי בתי אירוח, בעיקר מהנכסים שקרובים לפיאצה הראשית ושוכנים בסמיכות למגדל הפעמונים", אומר מנולו גארוסי, ראש עיריית פיינצה. הוא הוסיף, ''אנחנו לא היחידים שעושים את זה. עיירות אחרות שיש להן מגדלי פעמונים עשו בדיוק את אותו הדבר''. לפי הדיווח, התלונות הגיעו בעיקר מאורחים זרים השוהים בעיירה במיוחד בקיץ, כאשר סביר יותר שהם ישאירו חלונות פתוחים למשך הלילה כדי לשמור על קירור החדרים. 

פיינצה איטליה מלמעלה (צילום: DaLiu, shutterstock)
השעון מצלצל בלילה כבר 500 שנה. פיינצה | צילום: DaLiu, shutterstock

למרות שאפשר להבין מדוע הרעש של הפעמונים יכולים להפריע לתיירים לישון, המקומיים זועמים על ההחלטה, ויש הטוענים שהפעמונים הם חלק בלתי נפרד ממרקם העיירה. אחרים טענו שהם נאבקים לישון בלי הצלול הקבוע שהם רגילים לשמוע כל חייהם.

פיינצה רשומה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו מאז 1996 ומושכת אליה תיירים רבים, שכעת יוכלו לישון טוב יותר, אבל כאמור התושבים הוותיקים כועסים על השינוי. "נולדנו כאן, שמענו את הפעמונים באמצע הלילה", מספר אחד התושבים ואומר כי "ברגעי שתיקה מוחלטת, הם היו הסימן שלנו לחיים".

פיינצה שעון איטליה טוסקנה (צילום: Krisztian Juhasz, shutterstock)
התיירים שישנים ליד השעון ביקשו להשתיק אותו | צילום: Krisztian Juhasz, shutterstock
פיינצה איטליה בית קפה (צילום: Manolis Smalios, shutterstock)
העיירה מושכת תיירים שמשנים את האופי שלה | צילום: Manolis Smalios, shutterstock

פיינצה היא כבר זמן רב יעד תיירותי פופולרי. במהלך המאה ה-15, האפיפיור פיוס השני שיפץ את המרכז ההיסטורי של העיירה ושינה את שמה מקורסיניאנו לפיאנזה. באתר המורשת העולמית של אונסק"ו יש גם רחובות מרוצפים מקסימים ונופים של האזור הכפרי של טוסקנה.

הקרב על הפעמון ההיסטורי של פיינזה הוא רק דוגמה אחת לאתגרים הנגרמים על ידי העלייה במספר התיירים באיטליה. מטיילים נתפסו משחיתים את הקולוסיאום ההיסטורי, דוחפים קטנוע במורד המדרגות הספרדיות של רומא, גולשים בתעלה הגדולה של ונציה והורסים פסלים במוזיאון הוותיקן.