הקולוסיאום בעיר רומא בירת איטליה נחשב לאחד האתרים ההיסטוריים המבוקשים על ידי תיירים ולאחד החשובים מבחינה ארכיאולוגית. אבל לא כל מי שמבקר כאן מכבד את האתר החשוב, וחלק אפילו ממש משחיתים אותו ללא בושה. 

שלשום (ראשון) התחוללה דרמה באתר, כאשר זוג תיירים חרטו את שמותיהם על קיר של הקולוסיאום כמחווה רומנטית על ביקורם בעיר. בסרטון שפורסם נראים זוג התיירים הנקראים איבן והיילי חורטים את שמותיהם כשברקע הם סופגים צעקות וקללות מתיירים שהיו במקום שתיעדו אותם בזמן המעשה.

קולוסיאום רומא איטליה  (צילום: Matej Hudovernik, getty images)
מהמבנים ההיסטוריים החשובים בעולם. הקולוסיאום ברומא | צילום: Matej Hudovernik, getty images


עובר אורח שהיה עד לאירוע החריג צעק עליהם: "אתה רציני? מה אתה עושה? חתיכת טיפש". אחרים שהיו במקום דאגו להבריח את בני הזוג מחשש שייעצרו על ידי השוטרים המקומיים. 

כעת באיטליה מנהלים מצוד אחר השניים בניסיון לעצור אותם, להעמידם לדין ולקנוס אותם ב-15 אלף אירו (60 אלף שקל) וכן ידרשו עונש מאסר של עד שנה על פגיעה באתר היסטורי. נכון לעכשיו השניים לא אותרו והרשויות בודקות בנמלי התעופה ומעברי הגבול כדי לבדוק אם בני הזוג הצליחו לעזוב את איטליה או נשארו בה.

שר התרבות של איטליה גנארו סאנגליאנו אמר כי הוא "מתייחס לאירוע ברצינות רבה, זה לא ראוי וסימן לאכזריות כשתייר משחית את אחד המקומות המפורסמים בעולם, הקולוסיאום, כדי לחרוט את שמה של ארוסתו. אני מקווה שמי שעשה זאת יזוהה ויקבל עונש על פי החוקים שלנו".

נלחמים בהשחתה ובהרס

איטליה היא אחת המדינות המתוירות ביותר בעולם, עם כ-65 מיליון איש המגיעים לטייל בה בכל שנה. רבים מאותם תיירים מגיעים בקולוסיאום, כשלפי ההערכה מדובר במעל ל-6 מיליון אנשים שמבקרים בחורבות הרומיות.

קולוסיאום רומא איטליה תיירים (צילום: Maremagnum, getty images)
בקולוסיאום מבקרים כשישה מיליון תיירים בכל שנה | צילום: Maremagnum, getty images

לאורך השנים הסתבכו תיירים בחריטת שמותיהם על קירות הקולוסיאום, ובין השאר נעצרה גם תיירת ישראלית, מורה במקצועה שלפני כארבע שנים חרטה את ראשי התיבות שלה, של בעלה ושל ילדיהם. אותה ישראלית נעצרה, נחקרה ונחלצה בעור שיניה מכתב אישום, מעצר וקנס גבוה.

הרשויות באיטליה החליטו להילחם בתופעה החמורה הפוגעת באתר הייחודי והחליטו להטיל קנסות כבדים ומאסר על תייר או מקומי שיעז לחרוט את שמו או כל דבר אחר על קירות הקולוסיאום. בנוסף לכך, העיר רומא מציבה חוקים נוקשים וביניהם איסור על אכילה בקרבת אתרים היסטוריים חשובים או הישענות וישיבה עליהם.