תייר אמריקאי נקנס ב-450 אירו (כ-1,500 שקל) על הפרת אחד מהחוקים של רומא, על ידי אכילת גלידה על מדרגות מזרקה עתיקה. בן ה-55, שגם החזיק בירה ביד, ננזף על ידי המשטרה בשעות הבוקר ביום שבת האחרון, ליד מזרקת Fontana dei Catecumeni, בכיכר קטנה וציורית בשכונת מונטי (Monti) בעיר.

נבנתה על יד בטיסטה רוסקוני (Battista Rusconi) בשנת 1589, המזרקה היא אתר פופולרי, ובשעות הערב אפשר לראות תושבים ותיירים שמתאספים סביבה. במטרה למנוע אנשים מלהתיישב על מדרגות המזרקה לאורך סוף השבוע, הרשויות המקומיות תלו סרט סביב המקום.

על פי הדיווחים, הסרט הוסר, מה שהותיר את האיש לא מודע לכך שהוא עומד לבצע עבירה כאשר התיישב על המדרגות בערך בשעה 01:00 בלילה. לפי העיתון האיטלקי la Repubblica, התייר האמריקאי לא פינה את המקום כשהוזהר על ידי המשטרה, אז הם בתגובה הגישו לו את הקנס הגבוה במיוחד.

מזרקת דה לה פיאצה דה לה מדונה דיי מונטי רומא איטליה (צילום: Galzu, wikipedia)
אסור לשבת על המדרגות. המזרקה בפיאצה דה לה מדונה, רומא | צילום: Galzu, wikipedia

לטענתו של התייר, הוא לא ידע שהוא מפר את האיסור על אכילה, שתייה וישיבה ליד או באתרים העתיקים של רומא, חלק משלל כללים שהנהיגה ראש העיר וירג'יניה ראג'י ב-2017, כשניסתה להחזיר את היחס המכבד כלפי האתרים ההיסטוריים של בירת איטליה.

הכלל הנוכחי, היה בין אלה שעודכנו מחקיקה שנוסחה לראשונה ב-1946, שכללה איסור על גרירת מזוודות גלגלים וכרכרות במורד גרמי מדרגות היסטוריים, להסתובב עם חזה חשוף, לשחות במזרקות ולעשות סיבוב פאבים. ההגבלות אף ביטלו את המנהג הרומי המפורסם של לתלות כביסה לייבוש בין בניינים שכנים.

כחלק מותו הלך רוח, נאסר על אנשים לשבת על המדרגות הספרדיות מאז 2018, ובכך לסיים מנהג תיירותי. ביוני, תייר אמריקאי נקנס על השלכת קורקינט חשמלי במדרגות, שהן אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, כשעל פי הדיווחים נגרם להן נזק של 25,000 אירו. שבועיים קודם לכן, מבקר מסעודיה נהג במזראטי במורד אותן מדרגות.