בעקבות אזהרת המסע לטורקיה שפרסם האגף ללוחמה בטרור במטרה לביטחון לאומי, חופשת הקיץ של ישראלים רבים נמצאת תחת סימן שאלה. במהלך החודשים האחרונים, טורקיה הפכה ליעד המוביל במספר התיירים הישראלים שטסים אליה, עם ביקושים שצפויים עוד לעלות ככל שחודשי הקיץ מתקרבים, לכן מדובר בפגיעה קשה עבור חברות התיירות ונוסעים פרטיים שהתכוונו להגיע למדינה הקרובה. 

עשרות אנשי עסקים ישראליים הנוהגים לטוס לטורקיה כמה פעמים בחודש וחלקם מתגוררים באיסטנבול קיבלו בימים האחרונים טלפונים מגורמי ביטחון המזהירים אותו מפני פיגועים במדינה וחשש לחטיפה. "קיבלתי ביום שישי שיחת מטלפון חסוי. האיש מעבר לקו אמר שהוא עובד במוסד ביטחוני בארץ והזהיר אותי שלא להתבלט יותר בנסיעות שלי בטורקיה, שיש מידע על כוונה לחטוף ישראלים בגלל החיסול באיראן. הוא ביקש שלא אסע באוטובוסים או בכלל בתחבורה ציבורית ושלא אדבר עברית ולא אתבלט יותר מדי". אומר א' תושב דרום הארץ שעוסק בהטסת ישראלים להשתלות שיער וטיפולי שיניים בטורקיה.

לדברי א', גם לפני כמה חודשים קיבל שיחת טלפון דומה מגורם ביטחוני אבל הוא המשיך לנסוע לטורקיה: "גם לפני כחצי שנה ביקשו ממני בכלל לא לטוס לטורקיה כי יש חשש לחטיפת ישראלים על ידי איראנים אבל המשכתי לטוס כי אני צריך להתפרנס. במקום פעם בשבוע טסתי אחת לשבועיים".

איסטנבול טורקיה (צילום: Valeri Potapova, shutterstock)
אזהרת מסע בעקבות החיסול באיראן | צילום: Valeri Potapova, shutterstock

גם אירנה שקבעה להגיע לאיסטנבול לטיפול שיניים ביום שני הבא בטורקיה, והיא לא מתכוונת לבטל את הטיסה: "זו פעם שלישית שלי בשלושה חודשים. אני לא פוחדת מאזהרות. בטורקיה יותר בטוח מאשר בישראל", מדגישה אירנה, "אין שום סיבה שאבטל את הטיול והטיפול".

כרגע אין שינויים בביקושים לטיסות לטורקיה

לדברי ניר מזור, סמנכ"ל קשרי תעופה מדובר בחידוש של אזהרת מסע קיימת כפי שהייתה לפני חג הפסח גם בהקשר של דובאי וסיני: "בפועל לא הייתה שום השפעה על תנועת המבקרים שרק הלכה והתעצמה מאז במאות אחוזים. אנחנו צופים שכל עוד המצב הפוליטי בין המדינות יישאר יציב, אזהרות מסע מהסוג הזה לא ישפיעו. אחרי הכול אנחנו חיים בישראל וישראלים מורגלים בניהול סיכונים היטב ביום יום שלהם".

אנטליה  (צילום: By Dafna A.meron)
חברות התיירות לא רואות שינויים כרגע | צילום: By Dafna A.meron

גם בקבוצת קווי חופשה  לא רואים הבוקר כל השפעה בנוגע להזמנות לאנטליה ולאיסטנבול, על אף אזהרת המסע: "כל הטיסות הקרובות לאנטליה, שקווי חופשה מפעילה באמצעות חברת השכר הטורקית tailwind, מלאות מלבד מספר מקומות בודדים לסוף שבוע שבועות, שגם הם יתמלאו בימים הקרובים. מבחינתנו אין כל שינוי בהיערכות, ואנו נמשיך להפעיל טיסות יומיות", אומר אילן שלו, סמנכ"ל השיווק של קווי חופשה.

הדבר גם דומה אצל אורן כהן מגורי, סמנכ"ל שיווק ומכירות השטיח המעופף: "אנחנו לא רואים שינוי במגמת ההזמנות החדשות. קצב ההזמנות לחופשות קיץ משפחתיות לאנטליה ממשיך כרגיל. בימים הקרובים עשרות אלפי ישראלים יטוסו לחגוג את חג השבועות באנטליה ואנו לא רואים ביטולים מצד קהל לקוחותינו".