טיול במדבר יהודה: נוף מדברימצוק תמרור (יח``צ: ערן גל-אור)
יפה בכל מועד. מדבר יהודה | יח``צ: ערן גל-אור

ים המלח הוא "העין הכחולה" של מדבר יהודה, ותצפית עליו מראש המצוקים יפה בכל מועד. מסלול זה לוקח אותנו לטיול בין תצפיות נהדרות שמשלבות נוף מדברי בצבעי לבן, צהוב וחום, עם ים המלח והמלונות המפוארים שלחופו, ולקינוח טבילה במימיו הנעימים והמרעננים של עין בוקק.

מומלץ לטייל במסלול הארוך מצוק תמרור אל עין בוקק, או לחליפין לחלק את המסלול לשני חלקים: הראשון לתצפיות מצוק תמרור, ואחריו בנפרד, לאחר הקפצה ברכב, לבריכות בעין בוקק.

כניסה: ללא תשלום.
המסלול הארוך: כ- 10 קילומטר.
כמה זמן למסלול הארוך: 4.5-5.5 שעות.
מפת סימון שבילים: מספר 11 - דרום מדבר יהודה וים המלח.
מסלול נוסף בקרבת מקום: נחל אשלים.
מסלולי תצפיות נוספים בקרבת מקום: תצפיות מהר סדום.

איך מגיעים: מגיעים למלונות ים המלח שעל כביש 90, וחונים את המכונית הראשונה בחניון עין בוקק לצד הכביש, בין סימוני הקילומטרים ה-213
וה-212. עם המכונית השנייה נמשיך בכביש 90 דרומה, ולאחר כ-7.5 קילומטר נמשיך ישר בצומת זהר לכיוון ערד, בכביש 31. נעלה בכביש המתפתל כ-8 קילומטר, ובין סימוני הקילומטרים ה-65 ל-64 נחנה בצד ימין ליד השילוט לצוק תמרור ונחל בוקק.

המסלול:

טיול במדבר יהודה ובקעת ים המלח (יח``צ: ערן גל-אור)
מראה מרהיב של עמק רחב ומלא בגבעות בצבעי חום-לבן ובצורות שונות | יח``צ: ערן גל-אור
צוק תמרור וחלונות לנוף עוצר נשימה

נתחיל ללכת בשביל צר ירוק לכיוון צפון-מזרח. לאחר כ-20-15 דקות של הליכה, הופך השטח שמימיננו למישורי לחלוטין כאילו שאנו הולכים על פלטת שולחן ענקית. נעזוב את השביל ונפנה ימינה לעבר קצה השטח המישורי, ולאחר 10-5 דקות של הליכה נגיע לשפת המצוק שנקרא צוק תמרור, ומולנו יתגלה מראה מרהיב של עמק רחב ומלא בגבעות בצבעי חום-לבן ובצורות שונות, שביניהן מתפתלים ערוצי נחלים קטנים. לאחר התצפית נחזור לכיוון מערב, עד שנפגוש בשביל הירוק ונרד בו אל העמק שלמרגלותינו. מולנו מתנשא צוק מאורך ומרשים בצורת סנפיר, שמומלץ ללכת על השביל שלאורכו. נחזור ונרד בשביל הירוק שמתחיל להתפתל בין ערוצי נחלים וגבעות קטנות, ולאחר כ-15 דקות נגיע למפגש עם שביל רחב ושחור, אותו נחצה ונגיע לערוץ נחל בוקק.

נתחיל ללכת בערוץ הנחל, ולאחר כ-15 דקות של הליכה נגיע לראש מפל בגובה של כ-20 מטר. נפנה בשביל הירוק ימינה, נלך על גדתו הדרומית של הנחל ונתחבר בחזרה אל ערוץ הנחל לאחר מספר דקות. נמשיך ונלך עוד כ-1.2 קילומטר ונסטה מערוץ הנחל הרחב ימינה, לעבר חלון ענק מעל המפל הגבוה בנחל בוקק, שדרכו נשקיף על ים המלח – נוף עוצר נשימה.

חלונות לנוף, ירידה תלולה ובריכות מרעננות

מכאן נמשיך - נרד עם השביל הירוק אל ראש המפל העליון, ומיד נטפס מעט אל גדתו השנייה (הצפונית) של הנחל. לפנינו הליכה מעט ארוכה ופחות מעניינת במישור במגמת עלייה מתונה, בתחילה בסמוך לערוץ נחל בוקק ובהמשך בשטח רחב וחשוף לשמש. לאחר כ-45 דקות עד שעה של הליכה, נגיע למפגש עם שביל אדום בראש מעלה בוקק, ומכאן נזכה לתצפית יפה נוספת על בקעת ים המלח, על מצוק ההעתקים, על ים המלח ולשונות היבשה שחורצות אותו ועל המלונות שלחופו.

טיול במדבר יהודה ובקעת ים המלח: עין בוקק (יח``צ: ערן גל-אור)
מעיינות עין בוקק | יח``צ: ערן גל-אור

מכאן נתחיל בירידה מראש מעלה בוקק אל עין בוקק ונחל בוקק בשביל האדום הצר. השביל פונה ימינה והולך לאורך כמה עשרות מטרים על שפת המצוק, ולאחר מכן פונה שמאלה ומתחיל לרדת בין הסלעים. הירידה מעט תלולה, ובכל רגע נוכל להביט בנוף הנהדר שמולנו. לאחר כחצי שעה, פונה השביל האדום שמאלה ואנו פוגשים בשביל שחור וממשיכים בו ישר. השביל הצר יורד בתלילות, ולאחר כ-10 דקות נשמע את שאון המים הזורמים בנחל, מי מעיין עין בוקק. ירידה קצרה באמצעות יתדות מתכת שמעוגנות בסלע, ונמצא את עצמנו על שפת הבריכה הרדודה של עין בוקק שאליה נופלים צמד מפלים קטנים.

לאחר בילוי בחלק זה נמשיך בשביל לבריכות נוספות בחלקו התחתון של הערוץ, ומהם נלך במגמת ירידה בתוך ערוץ הנחל הרטוב לכיוון מזרח. לאחר כ-20-15 דקות נגיע לכביש 90 ולחניון עין בוקק.

למידע מפורט על המסלול באתר ובסדרות הספרים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש

>> מסלולי טיול נוספים בארץ