"אחוזת גלנט", ארכיון
אתר תיירות חדש במושב עמיקם. אחוזת גלנט | צילום:

ביתו המפואר של האלוף גלנט במושב עמיקם מעורר את עניין הציבור הישראלי בימים האחרונים, ויחד איתו עולה לכותרות שמו של המושב הקטן והלא מוכר בשיפוליה הדרומיים של רמת המנשה. הידיעה בעיתון ידיעות אחרונות הבוקר, שבישרה על הפיכתה של האחוזה לאטרקציה תיירותית אליה מגיעים מטיילים, הביאה אותנו להחלטה שמושב עמיקם חשוב מספיק כדי שנקדיש לו כתבה משלנו. איפה זה בכלל, האם שווה להגיע לאזור ומה יש לעשות שם? ובכן, מסתבר שלא מעט.

מושב עמיקם מצוי, כאמור, במורדות הדרום-מערביים של רמת מנשה על שפתו של נחל תנינים, וממוקם ממזרח לזיכרון יעקב ולבנימינה. למרות שהוא סמוך למדי לכביש שש, הכניסה אל המושב מתאפשרת כיום רק מכביש גישה ארוך מגבעת עדה.

אזור שמורת הר חורשן, הנמצא בקרבת המושב, הוא כר פורה לטיולים רגליים, רכובים או לטיולי אופניים, ומדי שבת הוא עמוס במטיילים ובמשפחות. בשמורת יער אלונה הקרובה מצויה מערכת רומאית להובלת מים לקיסריה, הכוללת נקבות ופירים שההליכה בהם רטובה וחווייתית.

טיולים לצפון: רקפות בחוטם כרמל (צילום: ערן גל-אור)
רקפות בסלע בין הגבעות הירוקות. אזור עמיקם | צילום: ערן גל-אור

עם הילדים: הולכים במים ומציצים אל השמיים

מדובר בנקבה תת-קרקעית באורך של 280 מטרים (מתוך 6 קילומטרים שעדיין לא נחשפו!) ובמערכת פירים מרהיבה ומרשימה מבחינה הנדסית, אחת הנדירות שנמצאו באזורי השליטה של  האימפריה הרומית. המים עוברים בנקבות, וממשיכים את דרכם לקיסריה על גבי אמות המים בדרך לקיסריה.

אטרקציות לילדים: ניקבת מים תת-קרקעית בפארק אלונה (צילום: איל שפירא)
הליכה חוויתית במים. מי קדם בפארק אלונה | צילום: איל שפירא

כאשר הולכים בנקבה מתחת לאדמה מגיעים בכל כמה עשרות מטרים לפיר, דרכו הוצאה פסולת החפירה. האוויר הצח, האור העמום וקרני השמש החודרות מפתחי הפירים, המים הקרים-קרים והנטיפים הקטנטנים על הדפנות עושים את ההליכה בנקבה לחוויה שווה בהחלט. מתחת לכל פיר שאתם עוברים, כדאי להרים את הראש ולהביט למעלה: לפעמים תתקלו במראה עץ תאנה, לפעמים בדפנות מכוסות טחב ירקרק.
הנקבה מוארת במעין שרשרות אור חביבות, ורוב ההליכה נעשית בקומה זקופה. המים מגיעים מקסימום עד מותני אדם מבוגר, כך שגם ילדים מוזמנים ליהנות מהחוויה. הסיור בניקבה נערך במסגרת סיור מודרך בתשלום.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 4 (תל-אביב – חיפה הישן) ופונים בצומת בנימינה מזרחה. ממשיכים מזרחה בכביש 653 וצפונה בכביש 654, ומכאן על פי השילוט למושב עמיקם. פארק אלונה והכניסה לאתר מי קדם נמצאים כקילומטר לפני המושב. 
לפרטים נוספים: אתר מי קדם, 04-6388622

_OBJפיקניק: פארק הנדיב בחוטם כרמל

הכרמל הירוק בכל ימות השנה מציג בתקופה זו של החורף עומס של רקפות בצבע ורוד מרשים. המסלול אל חוטם כרמל מביא אותנו אל אחת מנקודות השיא שבשמורת רמת הנדיב, בה נלך בין סלעים מחורצים, נתרשם מיופיין של הרקפות ונהנה מתצפית מדהימה על חוף הים והסביבה.

איך מגיעים: מגיעים למחלף קיסריה שבכביש מספר 2, ופונים מזרחה לכיוון חדרה. לאחר כ-1.5 קילומטר פונים בצומת נחל חדרה שמאלה לכביש 4, לכיוון בנימינה, ולאחר כ-6.5 קילומטר פונים בצומת בנימינה ימינה לכביש 653. נכנסים לבנימינה ולאחר כקילומטר פונים במעגל התנועה הראשון שמאלה, במעגל התנועה הבא ימינה, ולאחר כחצי קילומטר שוב שמאלה לכביש 652, לכיוון זיכרון יעקב. לאחר כ-4.5 קילומטר נוספים פונים שמאלה על פי השילוט לרמת הנדיב וחונים ברחבת החנייה - נקודת ההתחלה והסיום של המסלול.

לקינוח: הפטיפורים של אביטל בבנימינה

אביטל גיל מתעסקת עם שוקולד מגיל אפס, וטוענת שהשוקולד הוא אחד מאבות המזון. בעולם השוקולד הקטן שלה, ה"פטיפורים של אביטל", אין מתכונים. כל הפטיפורים מיוצרים בעבודת יד ולפי ניסוי וטעייה של אביטל, שמעולם לא עבדה עם מרשמים אלא תמיד לפי הרגש, ויצרה כשלושים טעמים משוקולד בלגי משובח עם תוספות טריות כמו קוקוס, תות, תפוז מוקה, טופי ועוד.
בחנות הקטנטנה והחמימה יש פינת קפה, ויש גם סדנאות לכל הגילאים וסיורים במפעל, כאלה שיוציאו לכם את העיניים ואת האף.
לפרטים נוספים: רחוב האסיף א.ת רכבת בנימיניה, 04-6288689

>> מסלול אופניים משפחתי מבת שלמה לגבעת הרקפות
>> המלצות לטיולים שיורם כהן, מודח האח הגדול, הכי אוהב בארץ