טיולים בצפון: בית אבן - מלון שוורץ בראש פינה (צילום: איל שפירא)
פעם התאכסנו פה אנשים, היום גלריות: מלון שוורץ בראש פינה | צילום: איל שפירא

בראש פינה יש עוד אנשים שמצקצקים בלשונם כאשר מישהו קורא לפתח תקווה "אם המושבות". לדבריהם, דווקא ראש פינה היא אם המושבות, מאחר שמעולם לא ננטשה לחלוטין, ולמעשה הקדימה את פתח תקווה במספר שבועות. עניין של צדק היסטורי. רק שתדעו.
כך או כך, סוד המשיכה של ראש פינה הוא כנראה השילוב המדויק במינוניו של אווירה כפרית לצד פיתוח תיירותי, נופי גליל מרהיבים לצד סמטאות אבן צרות, והכול מתובל בסיפורים היסטוריים שנראה לעתים כי התרחשו רק לפני שעה קלה.

עושים: כדי לחוות את ראש פינה האמיתית, עזבו לרגע את המסעדה האופנתית התורנית וטפסו מעלה, אל אתר השחזור. לא סתם לביקור קצר, אלא כדי לחקור את המקום היטב. כל שעה תהיה טובה, אך שעות הערב המוקדמות יהיו המוצלחות מכולן.
אחד הבתים המעניינים באתר השחזור הוא בית מספר 12, המשקיף אל גן הברון. בשנת 1929 נמסר המבנה לרשותו של חוקר המלריה פרופ' גדעון מר ובני משפחתו. באחד החדרים מוצגים כלים ממעבדתו של מר: כלובי יתושים מרושתים, מאזני כימאים, מיקרוסקופ ומבחנות עם חומרים לא מזוהים הצפים בנוזל משמר. מעבדתו של מר התפרסמה אמנם בכל העולם, אך מספרים כי היו תקופות בהן לא היו מספיק חולים מקומיים למטרות מחקר, ולכן החליט המדען הנודע להדביק במלריה את עצמו, את רעייתו ואפילו את חמורו.


מול הבית נמצאים שרידיו של "מלון שוורץ" - מלון דרכים מסוף המאה ה-19, שבימיו הטובים הכיל ארבעה חדרי אירוח, סוכנות דואר וחנות קטנה. בהמשך הדרך ניצב מזה כ-120 שנים בית הכנסת המקומי, הפעיל גם בימים אלה. היה זה המבנה הציבורי הראשון במושבה. מחלונותיו נשקף הוואדי, ותקרתו המעוגלת מציגה לראווה ציור של שמים תכולים המקושטים בעשרות עננים קטנים.
מי שרוצה ללמוד קצת יותר לעומק על תולדות המקום, מוזמן להגיע אל אולם החיזיון האורקולי, המתאר את ההיסטוריה של המושבה, סיפוריה ותושביה. מומלץ גם למבוגרים. לקינוח, קחו שעה קלה ושבו באחת מפינותיו של "גן הברון", אחד היפים באזור. הגן תוכנן על ידי אדריכל צרפתי בהשראת גני ורסאי, ונחנך בשנת 1887 לקראת ביקורו של הברון רוטשילד. לאחר כל אותה שוטטות היסטורית, מדובר בקינוח ראוי בהחלט.

טיולים בצפון: שני ספסלים ליד עץ בלילה בראש פינה (צילום: איציק מרום)
מושלמת לטיול זוגי. ראש פינה | צילום: איציק מרום
 אוכלים: הגעתם לראש פינה. אוכל לא יהיה חסר לכם פה. זקוקים בכל זאת להמלצה אישית? מי שמעוניין בפאב מקסים, מבודד יחסית וגבוה מעל המושבה, מול נוף גלילי, יקפוץ ל"הבאר" (04-6930340. פתוח בשעות הערב והלילה). ארוחת צהריים או ערב לא מחייבת, באווירה נינוחה בהחלט, תמצאו ב"ג'עוני" (04-6931881).

מגיעים: נכנסים לראש פינה, שעל כביש 90, ומטפסים כל העת מעלה, עד למגרש החנייה של אתר השחזור.

ברוכים הבאים: זוגות שרוצים לתחזק את הקשר, משפחות עם ילדים בעלי נימוס בריטי, חובבי היסטוריה והתיישבות מקומית.

פתוחים: באתר השחזור ניתן לבקר 24 שעות ביממה, אך עדיף בשעות הפעילות. פרטים בטלפון.

מדברים: טלפון 04-6936913.

גולשים: אתר עמותת צח"ר

משלמים: רק על החיזיון האורקולי.