שנת 2018 אוטוטו נסגרת וגם בענף התיירות ניצלו את ההזדמנות כדי לסכם את השנה שעברה ולהתחיל להתכונן לזו שתבוא. 

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

"גם בשנה החולפת הנוסע הישראלי נהנה מרפורמת השמיים הפתוחים והשיג כרטיסים במחירים מוזלים ליעדים מגוונים וחדשים שנפתחו ברחבי אירופה וביעדים רחוקים יותר", אומרת דנה לביא, מנכ"לית קבוצת הדקה ה-90. "אפשר לראות שינוי מגמתי בשנים האחרונות, כך שבמקום לתכנן נסיעה ארוכה פעם בשנה, יש העדפה לטוס מספר פעמים למועדי זמן קצרים יחסית".

מזהים את קו הרקיע? (צילום: Razvan Vasile, shutterstock)
העיר האהובה על הישראלים בשנה החולפת. בוקרשט | צילום: Razvan Vasile, shutterstock

לביא מציינת שבשנים האחרונות יעדי מזרח אירופה תפסו תאוצה בקרב הישראלים וישנה עלייה בביקוש אליהם לעומת יעדי אירופה הקלאסית שנחשבו למובילים בעבר. כך, בוקרשט (שגם הובילה בשנת 2017) ובודפשט הפכו ליעדים הפופולאריים והסיבה היא היתרון של הטיסה הקצרה והמחירים הנוחים שהיעדים הללו מציעים. מבדיקה שערכנו במערכת ההזמנות של הדקה ה-90, בהחלט אפשר לראות שבוקרשט היא היעד המועדף בשנה החולפת עם כ- 10% מסך כל ההזמנות שבוצעו בחברה ובודפשט עם כ- 5% מסך כל ההזמנות. בחמישייה הפותחת ניתן למצוא גם את פראג, כריתים וברצלונה.

גם מבחינת תיירות הפנים חלה עלייה בכמות התיירים שהגיעו לישראל, כחלק מהמגמה העולה של התיירות בכל העולם. אייל שמואלי, מו"ל I.T.N ומיזמי תערוכת IMTM, מציין את העובדה שהתיירות הנכנסת צפויה לעבור ממש בימים הקרובים את רף 4 מיליון התיירים. "העולם הבין שישראל היא מדינה מסקרנת המשלבת בתוכה תרבות, נופים, חופי ים, היסטוריה, קולינריה וחיי לילה", הוא טוען. "הרבה התיירים רוצים לחקור אותה לא רק מטעמי היסטוריה כמו פעם אלא גם ליהנות מהמגוון הרחב שיש לנו להציע וההוזלה של מחירי הטיסות מקלה על התיירים להגיע לכאן".

צפו: התיירים שגילו את ישראל ומעשירים את הקופה (צילום: חדשות 2)
מספר התיירים ממשיך לעלות משנה לשנה | צילום: חדשות 2

"שיתופי פעולה נוספים שערך משרד התיירות בשנה האחרונה הם למשל עם Carrefour, הרשת הקמעונאית הגדולה באירופה לשיווק ומכירת חבילות טיסה לישראל", אומר שר התיירות, יריב לוין. "כמו כן, היו גם קמפיינים ברחבי העולם, הסכמים שונים עם חברות תעופה ממדינות שונות לפתיחת קווים חדשים ולקשרי תעופה, וההסכם האחרון שנחתם בין משרד התיירות לשר העבודה הפיליפיני סילבסטרה בלו להגדלת מכסה של עד כ- 1000 עובדים זרים בתחום המלונאות ימשיכו להגדיל את כמות התיירים הנכנסת ולסיים את שנת 2019 בשיא תיירות נוסף".

ומה הולך לקרות בשנה הבאה?

דנה לביא, מנכ"לית קבוצת הדקה ה-90, טוענת שעוד חברות תעופה צפויות להיכנס לשוק בישראל וייפתחו קווים ליעדים חדשים בעולם דבר שיוביל לתחרות על הנוסע הישראלי והורדה של מחירים. אותו דבר יקרה לטענתה גם בענף דירות הנופש והשכרת דירות בחו"ל, כך שהתחרות תתרחב והמחירים יוזלו גם בכל מה שקשור ללינה. 

ארמניה (צילום:  Dinozzzaver, shutterstock)
גם ארמניה בדרך להפוך ליעד מבוקש | צילום: Dinozzzaver, shutterstock

"גם בשנת 2019 יעדי מזרח אירופה ימשיכו להיות המובילים בטיסות הקצרות ואליהן תצטרף ארמניה שתהפוך ליעד חדש ומסקרן עבור הישראלים", אומרת לביא. "מבחינת יעדים רחוקים, סרי לנקה תופסת תאוצה וישראלים רבים מתחילים להגיע אליה ולהעדיף אותה על פני יעדים אחרים".

"נראה שהישראלים 'גילו' גם את הקרוזים, שמאפשרים טיול במספר רב של ארצות, במלון צף ומפנק עם מגוון אטקציות ומסעדות", מוסיפה שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית השיווק באשת טורס. "בלי לארוז ולפרוק כל פעם במקום אחר, ובעלות תועלת מאוד משתלמת".

אייל שמואלי מוסיף שגם המדינות שנמצאות באזור הקווקז, אוזבקיסטן וקירגיסטן, שמציעות נופים קסומים ועלות מחייה נוחה, יתפסו תאוצה ויהיו פופולאריות בקרב התייר הישראלי. "יחד עם היצאיות הרבות לחו"ל, העובדה שבשנה הבאה האירוויזיון יתקיים בארץ, גורמת לתחזיות מאוד אופטימיות גם בכל הנוגע לתיירות הפנים", הוא מוסיף. "נראה ששנת 2019 תמשיך לשבור שיאים".